Calcul gresit rest de plata drepturi de autor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
alboiug
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 07, 2010 12:00 am

Calcul gresit rest de plata drepturi de autor

#1 Mesaj de alboiug »

Buna ziua!

Vreau sa semnalez ca la calculul restului de plata pentru drepturile de autor, programul scade din brut si suma forfetara.

Multumesc.

hanr753
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 18, 2008 12:00 am

Re: Calcul gresit rest de plata drepturi de autor

#2 Mesaj de hanr753 »

Si eu vreau sa semnalez calcul gresit pentru arenda. nu se tine cont de reducerea de 40%.

alboiug
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 07, 2010 12:00 am

Re: Calcul gresit rest de plata drepturi de autor

#3 Mesaj de alboiug »

alboiug scrie:Buna ziua!

Vreau sa semnalez ca la calculul restului de plata pentru drepturile de autor, programul scade din brut si suma forfetara.

Multumesc.
Programul a fost actualizat. Multumim. Doar ca acum nu mai calculeaza contributia la sanatate.

alboiug
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 07, 2010 12:00 am

Re: Calcul gresit rest de plata drepturi de autor

#4 Mesaj de alboiug »

Prin modificarea de astazi eroarea a fost remediata.
Multumesc.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Calcul gresit rest de plata drepturi de autor

#5 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Un contract de drepturi de autor, poate fi inregistrat in Saga cu tarif orar? Firma doreste sa il plateasca cu 15 euro/ora, insa nu se stie exact de cate ore va fi nevoie in fiecare luna (intr-o luna pot fi 40 de ore, iar in alta luna 10 ore sau niciuna). Cum trebuie procedat? Am facut niste simulari, dar nu m-am lamurit pe deplin. Modific in Saga la sfarsitul fiecarei luni numarul de ore lucrate, trec si salariul orar si venitul total brut? iar in State adaug manual 40% la cota forfetara? Suma o trec in lei, calculata in ziua cand fac statul? N-am mai avut o asemenea situatie.
Daca beneficiarul drepturilor de autor este salariat, am inteles ca nu plateste CAS si CASS chiar daca depaseste plafonul de 12 salarii. El trebuie sa mai declare ceva? Sau numai angajatorul depune lunar D112.
Am Saga 502, am citit pe forum ca s-a mai actualizat ceva dupa 23.05, dar nu gasesc nimic. Trebuie instalata 502 din nou?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul gresit rest de plata drepturi de autor

#6 Mesaj de tomac »

Nu. Chiar dacă în Fișiere-Salariați alegeți orar și tariful orar, nu.
La drepturi de autor se înscrie în stat venitul brut, cota de cheltuieli forfetare.
Dacă este și salariat se bifează în fișiere-salariați că nu datorează CAS și nici CASS. Și la generarea statului de plată nu va completa și rubrica de bază calcul contribuții sociale.
Declară veniturile din primele 3 luni dacă este obligat la declararea lor. Altfel nu. Începând cu aprilie declară plătitorul de venit prin 112.
Au mai fost făcute unele corecții în zilele de după lansarea ei așa că ar fi bine, pentru orice eventualitate, să refaceți actualizarea chiar dacă aveți deja ultima versiune instalată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns