cont trezorerie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stegerani
Mesaje: 29
Membru din: Mie Iun 20, 2007 12:00 am

cont trezorerie

#1 Mesaj de stegerani »

Vreau sa lucrez cu o institutie publica, dar pentru asta mi s-a spus ca trebuie sa am cont la trezorerie. Dupa ce deschid contul la trezorerie, cum inregistrez in Saga cand primesc banii in trezorerie si apoi am posibilitatea sa-i transfer in contul firmei deschis la banca sau din trezorerie se platesc doar salariile si impozitele? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#2 Mesaj de belibouc436 »

Se lucreaza la fel ca in oricare alt cont de banca. Cand primesti banii, normal, incasezi in cont bani de la un client.
Daca nu ai datorii, poti vira banii in contul de disponibil de la alta banca. Din contul de Trezorerie poti achita viramentele legate de salarii.

stegerani
Mesaje: 29
Membru din: Mie Iun 20, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de stegerani »

pt. trezorerie trebuie sa fac analitic la 5121 (Trezorerie)? si cand fac transferul folosesc 5121.2(trezorerie) - 5121 (banca) sau folosesc 581? Va rog frumos ajutor ca nu ma pricep, nelucrand niciodata cu incasari in trezorerie. Pot undeva citi despre aceste tranzactii? Va multumesc.

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#4 Mesaj de florescud »

folosesti 581 cand platesti si cand incasezi in cealalta banca,soldul fiind 0.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de paturcai »

florescud scrie:folosesti 581 cand platesti si cand incasezi in cealalta banca,soldul fiind 0.
Nu intotdeauna soldul lui 581 este zero. Sunt cazuri in care daca plata se efectueaza pe 31 ale lunii dintr-o banca in alta pana la intrarea in contul curent sa mai treaca o zi suma aparand in extras abia pe data de 1 urmator.
Sunt cazuri exceptionale dar sunt.
DE REGULA 581 nu prezinta sold, in cazuri ca mai sus prezinta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns