stat colaboratori

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

stat colaboratori

#1 Mesaj de titovv540 »

Va rog sa ma lamuriti de ce la vizualizarea si implicit tiparirea statelor pt colaboratori (ex. cenzor, consiliu de administratie cu indemnizatii trimestriale - in cazul meu) contributia pentru fondul de somaj nu apare ca o rubrica distincta (am bifat contributie fd. somaj), dar restul de plata este diminuat cu suma ce reprezinta 0,5% contrib. individuala la fd. somaj ?
De asemenea in declaratia de somaj colaboratorii nu sunt preluati desi indemnizatiile acestora intra in baza de calcul pentru contributia la fd. somaj - sau cel putin asta am inteles eu dupa ce am citit legea 76/2002 si normele cu modificarile la zi ?
E o problema a programului sau gresesc eu la determinarea bazei de calcul pt. contributia la somaj ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Colaboratorii nu datoreaza fond somaj. Si nici firma pentru indemnizatiile datorate acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

#3 Mesaj de titovv540 »

Multumesc pentru promptitudine !

As mai vrea o parere in legatura cu interpretarea textului hot. :

HOTARÂRE nr. 174 din 20 februarie 2002 (*actualizata*) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind
sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca
(actualizata pâna la data de 18 februarie 2008*)
ART. 14
(1) Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentata de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19 din lege, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
……
b) indemnizatia bruta lunara pentru persoanele care îsi desfasoara activitatea în functii elective, precum si pentru persoanele care sunt numite în cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti;
….

In opinia mea membrii Biroului Executiv, Biroului Operativ, Consiliului de Administratie etc. se incadreaza in categoria "functii elective" , gresesc ? (ar fi bine sa ma-nsel, m-ar scuti de complicatii cu statele colaboratorilor si declaratiile pt. somaj pe care ar trebui sa le intocmesc in afara programului SAGA )
De mentionat ca acestia sunt incadrati cu contracte individuale de munca la alte societati, institutii etc., desi nu cred sa aibe vreo relevanta.
Ultima oară modificat Mie Feb 08, 2012 6:16 pm de către titovv540, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Nu e chiar asa. In acele cazuri unii membri nu sunt alesi. Spre exemplu cenzorii pot fi stabiliti prin statut, or in aceasta situatie este exclusa orice functie electiva. Acel articol se refera mai degraba la parlamentari, primari, etc. cind se refera la functii elective.
Atentie! E vorba de baza de calcul a persoanelor asigurate. In primul rind ar trebui ca acesti colaboratori sa fie identificati printre categoriile de persoane asigurate. Daca nu se regasesc printre categoriile de persoane asigurate, atunci nu exista baza de calcul pentru acestia.
Ar mai fi de remarcat faptul ca, legea 76/2002 si normele de aplicare a acesteia au suferit foarte putine schimbari de la adoptarea ei pina in prezent. Studiind legea, normele si modificarile aduse acestora se remarca faptul ca persoanele asigurate sunt aceleasi, iar baza de calcul cu putine exceptii este aproape identica.Singura deosebire legata de ceea ce a fost pina in 2008 o constituie faptul ca inainte baza de calcul era definita de salariul de incadrare iar acum de venitul brut al persoanelor asigurate. Or daca in categoria persoanelor asigurate nu s-au operat modificari, ma intreb, de ce nu s-ar fi retinut si anterior anului 2008 aceasta contributie si colaboratorilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

#5 Mesaj de titovv540 »

Multumesc mult!

Am facut o comparatie intre Legea 19/2000 + norme (actualizate) - unde indemnizatiile cenzorilor, membrilor de consilii adm etc. intra in sintagma venit brut realizat lunar si Legea 76/2002 + norme (de asemeni actualizate) si am ajuns la aceeasi concluzie : nu intra in baza de calcul pt. contributia la fd. somaj, nefiind identificati distinct in categoria persoanelor asigurate.

chirodeaf665
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 07, 2008 12:00 am

Re: stat colaboratori

#6 Mesaj de chirodeaf665 »

Presedintele si cenzorul unei asociatii de proprietari fara CIM angajati in alta parte (nepensionari) la ce tip de contract ii incadrez? (contract civil? - permanent?), Se retin si vireaza toate contributiile sociale incepand cu 1 iulie? eu asa am inteles.

chirodeaf665
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 07, 2008 12:00 am

Re: stat colaboratori

#7 Mesaj de chirodeaf665 »

Nu reusesc sa pun pe statul de plata Somaj 0.5% de la individ. In schimb imi calculeaza la contributii societate.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat colaboratori

#8 Mesaj de tomac »

Nu aţi înţeles bine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
petcui671
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 15, 2007 12:00 am
Localitate: Bistrita

Re: stat colaboratori

#9 Mesaj de petcui671 »

Nu reusesc sa pun pe statul de plata Somaj 0.5% de la individ.

Nici eu. Si la contractele de administrare stiu ca trebuie retinut si somaj. Sau nu??
:shock:
irina

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat colaboratori

#10 Mesaj de tomac »

Nu se reține șomaj la contract de administrare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
petcui671
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 15, 2007 12:00 am
Localitate: Bistrita

Re: stat colaboratori

#11 Mesaj de petcui671 »

Norme metodologice de aplicare a prevederilor art.III din OG 58/2010
Art.3-(1) Persoanele care realizeaza exclusiv venituri de natura profesionala cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - sau ocazional datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale pentru sanatate prevazute la art. III alin. (2) din ordonanta de urgenta, denumite in continuare contributii individuale.
..........
Art. 4 - Contributiile individuale se datoreaza si in situatia in care veniturile de natura profesionala sunt realizate de persoane pentru care la data intrarii in vigoare a prezentelor norme metodologice se prevede, potrivit legii, ca asigurarea in sistemul asigurarilor pentru somaj este facultativa.

Am avut control fiscal de fond inclusiv pe aceasta speta- OG 58/2010- pe baza careia mi-a recalculat statul de plata la contractele de administrare, inclusiv ajutorul de somaj asigurat + angajator din luna iulie.
Oricum am dat-o la "invarteala", mi-au zis ca se aplica prevedrile acestei Ordonante si la contractele de administrare.
Multumesc pentru rabdare.
irina

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat colaboratori

#12 Mesaj de tomac »

Normele contravin ordonanței.
Controlul fiscal nu prea are competență pe art.III al OUG 58/2010. Nu rezultă de nicăieri că ar avea competență pe așa ceva.
Declararea și plata, dacă ar fi să se respecte normele de aplicare aberante, se fac direct de către beneficiari nu de către plătitori și se fac la AJOFM și CNPAS.
Ca urmare invocarea de către organul fiscal este fără temei, este ilegală stabilirea de sarcini fiscale invocând prevederile acelui articol.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
petcui671
Mesaje: 32
Membru din: Joi Feb 15, 2007 12:00 am
Localitate: Bistrita

Re: stat colaboratori

#13 Mesaj de petcui671 »

In Decizia de impunere au invocat L 571/2003, art.7 alin.1 pct.(2)
Nu mai scriu aici ca e prea mult de scris, cert e ca sunt obligata sa trec in statul de plata si ajutorul de somaj.
Cum fac?
irina

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat colaboratori

#14 Mesaj de tomac »

Au amestecat lucrurile. Rău de tot.
Au invocat art.7 ce permite reconsiderarea unei activități independente, în una dependentă. Și au argumentat cu art.III din OUG 58/2010?
E lipsit de logică, din simplul fapt că art.III se referă la activități independente, nu la cele dependente.
Faptul că s-a reconsiderat fiscal o activitate din independentă în dependentă: nu duce la crearea unui alt raport juridic între părți, pentru a fi trecuți pe stat de plată cei a căror activitate a fost reconsiderată, ca urmare nu se pot trece pe stat de plată permanenți. Mai mult, nu se pot înscrie în declarații la șomaj, cas și sănătate. Plata se face în solidar: beneficiarul și plătitorul în cazul reconsiderării. Organul fiscal nu poate imputa plătitorului de venit decât contribuțiile societății nu și cele a persoanei. În cazul reconsiderării activității trebuie să solicite persoanei contribuțiile individuale.
Să faceți contestație la decizie și la actul de control.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chirodeaf665
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 07, 2008 12:00 am

Re: stat colaboratori

#15 Mesaj de chirodeaf665 »

[
chirodeaf665 scrie:Presedintele si cenzorul unei asociatii de proprietari fara CIM angajati in alta parte (nepensionari) la ce tip de contract ii incadrez? (contract civil? - permanent?), Se retin si vireaza toate contributiile sociale incepand cu 1 iulie? eu asa am inteles.
tomac scrie:Nu aţi înţeles bine.
Din pacate pe timp ce trece inteleg tot mai rau.
Veniturile presedintelui si cenzorilor fiind venituri asimilate salariilor ce contributii trebuiau sau trebuie sa se retina?

Nu stiu cum sa fac statele de plata pentru cei doi care au contract de mandat si care nu sunt pensionari.

Pana in iulie ii treceam pe statele de plata de colaboratori (nu retineam sanatate, li se retine la locurile de munca pe care le au si am crezut ca e corect asa)
de ex:

Presedinte: venit brut 238 lei
impozit 38 lei
rest de plata 200 lei

Stiu ca cer "mura in gura" dar nu ma mai duce capul, cum trebuie sa arate statul de plata?

Presedinte:
venit brut 238 lei
c.a.s. 25 lei
somaj 0 lei ?
sanatate 13 lei
impozit 32 lei
rest de plata 168 lei

c.a.s. asociatie 20.8%
fond accidente 0 lei
somaj asociatie 0 lei ?
sanatate asociatie 5.2%
fond concedii 0 lei
fond garantare 0 lei

Scrie răspuns