contract de superficie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

contract de superficie

#1 Mesaj de puscasz »

Va rog un sfat in urmatoarea speta:
O societate platitoare de tva dobandeste prin contract de superficie un imobil, cu teren aferent, de la o alta societate , pentru o perioada de 99 ani. Scopul
superficiei il constituie lucrari de reabilitare si extindere a cladirii. In contract este data valoarea constructiei, nu s-a convenit la nici un fel de compensatie - chirie sau altele. Ce inregistrari contabile face superficiarul ? si cum inregistreaza cheltuielile ocazionate de lucrarile reabilitare ? deduce tva ?
Nu am mai intalnit asemenea situatie si nu am gasit nimic concret , care sa ma ajute.
Am considerat , ca obiectul superficiei intra in patrimoniul societatii superficiar, deci pot inregistra in 212. Cheltuielile de reabilitare in 231, cu tva dedus.
Constructia fiind din anul 1920, se va amortiza doar cheltuiala ocazionata de reabilitare. ( 212=2812, fara sa operez lunar amortizare).
Dupa terminarea lucrarilor: 212=231 , 212+2812 - valoarea lucrarilor, se va amortiza lunar.
Nu stiu, daca am fost destul de explicita in ceea ce cred eu ca e bine de inregistrat, dar as avea mare nevoie de ajutor.
Multumesc celor care vor raspunde.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: contract de superficie

#2 Mesaj de danilevicis »

Eu zic ca este ok asa cum ai gandit
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

Re: contract de superficie.

#3 Mesaj de puscasz »

Multumesc. Ma simt putin mai linistita. Sa nu fi facut ceva gafa uriasa.

Scrie răspuns