RO e-transport/e - factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
radui897
Mesaje: 20
Membru din: Lun Dec 28, 2015 4:40 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#31 Mesaj de radui897 »

Buna ziua! Am o societate care are ca obiect de activitate transport rutier de marfuri ( cod caen 4941 ) vinde si transporta produse cu risc ridicat.Vreau sa va intrb daca inregistrez corect in SAGA C . La operatiuni - iesiri introduc datele societatii careia ii vand produsele cu risc ridicat ( sort , nisip , pietris etc) .In partea de jos adaug denumire articol /UM / cantitatea /pretul si validez . intru pe pictograma generare e transport din bara de sus a meniului . De deschide meniul cod acces in SPV . Nu am dat genereaza cod an dat renunta. S a deschis meniul cu datele partenerului .Am incarcat data de inceput/loc de incarcare/ loc de descarcare / nr.inmatriculare masina. Transportul este efectuat tor de aceasta firma ( la frurnizor transport am trecut datele firmei mele). In meniul de jos a fost preluat denumire articol / UM / codul este cel trecut la fisiere / articole . La scop 101 pentru comercializare. La valoare apare valoarea fara TVA. Va rog sa imi spuneti daca am procedat corect? .......Daca firma mea organizeaza doar transportul ( nu este si furnizorul produselor cu risc rididat ) in partea de jos a meniul la scop trebuie selectat - 101 comercializare - sau ......alceva ? Multumesc frumos!

calciud
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 16, 2020 6:40 pm

Re: RO e-transport/e - factura

#32 Mesaj de calciud »

Buna ziua. La transmiterea unei notificari, afiseaza ms "Notificarea nu a fost transmisa.Nu aveti drepturi de incarcare pe acest cod fiscal sau tokenul nu este corect.", fara a genera cod UIT. In rapoarte .xml, notificarea apare. Ce este de facut? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#33 Mesaj de tomac »

Anulați conectarea la SPV și refaceți-o. Anularea se face apăsând butonul cu X din ecranul de trimitere a e-Facturii sau e-Transport
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

giurici82
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 12:00 am

Re: RO e-transport

#34 Mesaj de giurici82 »

Buna ziua,
SRL, atat intern cat si international,lucrez in lohn. Cele 3 conditii de monitorizare: 500kg,mas de 2.5 tone, val 10.000 doar uneori,depasesc una dintre ele (valoarea ). Dar cumpar produse chimice vopse-diluanti din Ungaria si din Italia, nici aici nu depasesc nicio categorie decat rareori la masina de transport care aduce marfa pentru mai multe firme. Cum lista cu produse periculoase sa schimbat si acum conform NC 38140090,produse chimice, trebuie sa fac procedura e transport?
Am 2 cazuri de intrari cumpar marfa si primesc marfa in lohn spre prelucrare si un caz de iesire, trimit marfa vopsita. Cum anume si unde in saga fac aceste inregistrari pt generare cod uit? Cand cumpar marfa primesc factura sau aviz cand ajunge transportatorul, trebuie sa cer inainte avizul pe care il incarc in saga?
multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RO e-transport/e - factura

#35 Mesaj de tomac »

Condițiile respective sunt pentru produsele cu risc fiscal. Pentru restul produselor se declară orice. În ecranul e-Transport puteți adăuga manual informațiile nu neapărat prin preluare din avize sau facturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

giurici82
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 12:00 am

Re: RO e-transport/e - factura

#36 Mesaj de giurici82 »

Buna ziua,
va multumesc,
Inseamna ca am inteles gresit, eu credeam ca doar anumite produse se declara. Vopsea si diluanti, acum intra pe lista de produse periculoase.

giurici82
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 12:00 am

Re: RO e-transport/e - factura

#37 Mesaj de giurici82 »

Buna ziua,
unde anume in saga, introduc avizele cu care pleaca marfa/soseste marfa insotita de aviz?
In articole actualmente am articolele de festiune,nu marfa lohn pe care vreau sa o expediez.
Multumesc,

giurici82
Mesaje: 23
Membru din: Lun Iun 21, 2010 12:00 am

Re: RO e-transport/e - factura

#38 Mesaj de giurici82 »

mii de scuze dar nu ma descurc,
stie cineva cum aflu ce cod nc trebuie sa trec pentru LOHN, vosire componente metalice?
Multumesc

costanc757
Mesaje: 568
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: RO e-transport/e - factura

#39 Mesaj de costanc757 »

giurici82 scrie: Joi Mai 16, 2024 10:16 am mii de scuze dar nu ma descurc,
stie cineva cum aflu ce cod nc trebuie sa trec pentru LOHN, vosire componente metalice?
Multumesc
In Articole in partea de jos aveti toate codurie NC/CPV

Scrie răspuns