inregistrare suspendari si state

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
potolincae
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 10, 2017 8:32 am

inregistrare suspendari si state

#1 Mesaj de potolincae »

Buna ziua,

Va rog frumos spuneti-mi ce fac gresit.

Am o angajata care are suspendat C.I.M. pentru cresterea copilului si am facut urmatoarele inregistrari:

In Fisiere - Salariati - Registrul de evidenta al salariatilor am identifcat angajata si am modificat caseta Stare de la Activ la Suspendare cu motivul suspendari (cresterea copilului pana la varsta de 2 ani)
S-au adaugat inceputul si sfarsitul perioadei de suspendare.

In istoric angajat s-a creat un rand nou completand toate campurile inclusiv campul Stare de la Activ la Suspendare, mentionand inceputul, sfarsitul perioadei de suspendare si motivul.
In Operatiuni - State salariati am generat luna noua insa angajata la care am suspendat activitatea nu apare, de asemeni nu se poate genera d112 pt ea.

Aceasi situatie o am si la un angajat cu contract suspendat cu acordul partilor.
S-a respectat aceeasi procedura ca mai sus, atasez modificarile facut.
La fel acest salariat nu apare in meniul operatiuni si nu se genereaza stat sau d112 pentru el.

Fac eu ceva gresit sau am omis vreo bifa pe undeva?

Multumesc anticipat,
Fişiere ataşate
registru eveidenta.jpg
registru eveidenta.jpg (91.25 KiB) Vizualizat de 1308 ori
istoric salariat.jpg
istoric salariat.jpg (57.21 KiB) Vizualizat de 1308 ori

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare suspendari si state

#2 Mesaj de paturcai »

Da, faceti ceva gresit in sensul ca trebuie sa completati aceasta suspendare in:
- Registrul Salariati
- In Statul de plata (in luna in care incepe suspendarea) la CONCEDII alegeti Concedii/Conedii de odihna/Suspendari.....
Dupa ce faceti cheltiile acestea va functiona.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

potolincae
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 10, 2017 8:32 am

Re: inregistrare suspendari si state

#3 Mesaj de potolincae »

Multumesc frumos,

Cred ca am gasit problema.
In ecranul Registru imi lua automat data incetare, acceasi data cu data suspendarii.
Aceasta ducea ulterior la eliminarea angajatilor in meniul Operatiuni si imposibilitea modificarii statului de plata in tabul de CONCEDII.

Am incercat manual sa sterg data incetarii, sa salvez, sa actualizez, nu a mers, asadar am schimbat data incetarii in meniul Registru cu ziua ulterioara suspendarii, si acum salariatul apare in meniul Operatiuni si se pot modifica concediile/suspendarile si de acolo.

Nu stiu daca aceasta e varianta normala, si doar mi-a scapat mie, sau e o varianta mai neortodoxa.

Weekend placut!

negruc384
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 26, 2013 4:24 pm
Contact:

Re: inregistrare suspendari si state

#4 Mesaj de negruc384 »

Am urmatorul caz:
Salariat permanent caruia se suspenda CIM cu data de 04.04.2024 pentru numirea ca Administrator al societatii comerciale la care e si angajat. Cu data de 04.04.2024 intra in vigoare Contractul de Mandat Administrator. Cum trebuie sa procedez? Pe pozitia existenta ca salariat ii suspend contractul si pentru a noua funcție îl mai adaug încă o dată, o nouă poziție unde la "Tip" completez "Contract administrare"

gheorghei642
Mesaje: 760
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: inregistrare suspendari si state

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Act aditional de schimbare functie (ca administrator societate comerciala), salariu, alte elemente, etc. unde data inceperii activitatii este data numirii in functie/calitate de administrator inregistrata la Oficiul registrului comertului.

negruc384
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 26, 2013 4:24 pm
Contact:

Re: inregistrare suspendari si state

#6 Mesaj de negruc384 »

Doresc să stiu cum procedez in SAGA, cum fac inregistrarile. Pe pozitia in care persoana este salariat ii fac suspendarea, iar ca Administrator il inregistrez din nou in meniul "salariati" unde la coloana "Tip" aleg "Contract administrator"? In lista salariatilor vor fi 2 pozitii pentru aceeasi persoana, una cu CIM suspendat si una cu Contract administrare?

negruc384
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 26, 2013 4:24 pm
Contact:

Re: inregistrare suspendari si state

#7 Mesaj de negruc384 »

Revin la intrebare.
Doresc să stiu cum procedez in SAGA, cum trebuie sa fac inregistrarile in meniul "Salariați". Am operat Suspendarea din meniul "State salarii"-Concedii-Suspendari pe pozitia in care persoana este salariat. Ca Administrator il inregistrez din nou in meniul "salariati" unde la coloana "Tip" aleg "Contract administrator"? In lista salariatilor vor fi 2 pozitii pentru aceeasi persoana, una cu CIM suspendat si una cu Contract administrare?

gheorghei642
Mesaje: 760
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: inregistrare suspendari si state

#8 Mesaj de gheorghei642 »

1. Daca la temeiul legal al suspendarii ati inscris - acordul partilor. Suspendarea CIM trebuie transmisa in ReviSal.
2. Da, in Fisiere, vor fi 2 linii cu aceleasi CNP.
3. Va apare, lunar, in foaia colectiva de prezenta si in statul de salarii, distinct, cu CIM suspendat.
4. Pe linia contract de administrare, scoateti bifa din coloana - functia de baza.
5. Contractul de administrare nu se transmite in ReviSal.

gheorghei642
Mesaje: 760
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: inregistrare suspendari si state

#9 Mesaj de gheorghei642 »

La "Tiparire" selectati Stat de lichidare - alte categorii.

Scrie răspuns