factura import marfa China

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kripsf
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 14, 2022 2:21 pm

factura import marfa China

#1 Mesaj de kripsf »

Am o factura de import marfa din China de 2000usd. Imi spuneti va rog daca am procedat corect? La facturi asociate am introdus facturile de la DHL care vor intra in costul de achizitie. Am 3 facturi DHL: transport, comision, tva si taxe vamale. Acestea nu se vad in jurnalul de cumparari, este corect? Facturile DHL nu le introduc si prin modulul Operatii/Intrari. La pozitii tarifare am pus transportul, tva si taxe.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura import marfa China

#2 Mesaj de paturcai »

Daca se doreste repartizarea in costul de achizitie a transportului, si a altor taxe (mai putin a TVA), se procedeaza astfel (in cazul importurilor non-UE):
In ecranul de sus, treceti in coloanele libere (cont taxa, COnt comision, cont accize, cont corespondent TVA) contul 473/462
La Facturi asociate treceti factura DHL dar numai partea de transport
La pozitii tarifare se trec:
COloana 1: Denumire (drepturi vamale)
Coloana 2: Repartizat (treceti valoarea transportului inclusiv cu zecimale)
Coloana 3: Taxe (treceti taxele vamel)
Coloana 4: Comision (daca exista il treceti)
Coloana 5: Accize (daca exista treceti valoarea)
COloana 6: TVA (treceti valoarea TVA din DVI)
Factura de la DHL privind comisionul si TVA: le treceti la intrari in LEI:
1. Drepturi vamale (TVA) la cont contabil treceti acelasi cont pe care l-ati trecu in coloanele libere in ecranul de sus de la INTRARI VALUTA (473/462)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

kripsf
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 14, 2022 2:21 pm

Re: factura import marfa China

#3 Mesaj de kripsf »

Multumesc pt raspuns!
Factura de Tva si taxe vamale este de fapt factura de decontare,asa este mentionat pe ea. Am trecut-o doar la pozitii tarifare,respectiv am pus Tva-ul si taxele. Nota este 4426=462 tva si 371=446 taxe vamale.
Daca mai introduc factura si prin intrari cum spuneti dvs, nu voi dubla sumele? In banca cand am plata voi face 462=5121 si 446=5121.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura import marfa China

#4 Mesaj de paturcai »

Nota este astfel: (nu este gresita nici varianta propusa, dar este o varianta pe scurtatura si nu respecta inregistrarea unei facturi de la un furnizor; atunci cand primesc o factura/bon am obligatia inregistrarii cronologic a documentului care TREBUIE sa apara si in jurnalul de cumparari).
Inregistrare TVA in vama si Taxe vamale in vama:
INTRARI:
473/462 = 401.DHL (TVA cota zero) atat pentru TVA cat si pentru taxele vamale (eventual cu analitice distincte)
PLATA:
401.DHL = 5121
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

kripsf
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 14, 2022 2:21 pm

Re: factura import marfa China

#5 Mesaj de kripsf »

Am procedat asa pt ca si cei de la Saga mi-au confirmat ca facturile aferente importurilor(taxe,transportul) nu se introduc clasic si prin intrari facturi si nu trebuie sa apara in jurnalul de cumparari. Ele intregesc baza de achizite a produsului.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura import marfa China

#6 Mesaj de paturcai »

Nimeni nu spune ca transportul nu intra in costul de achizitie
Eu spuneam altceva: despre TVA-ul si taxele vamale care sunt pe factura. Factura TREBUIE sa apara in jurnalul de cumparari.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

kripsf
Mesaje: 31
Membru din: Vin Ian 14, 2022 2:21 pm

Re: factura import marfa China

#7 Mesaj de kripsf »

O intrebare va rog. Facturile Alibaba pt comision plata marfa daca le trec in Facturi asociate, si apoi in Pozitii tarifare coloana Repartizat, cand ma uit pe liniile din factura de import,baza finala va fi marita normal cu aceste sume din facturile Alibaba. Dar calculand Tva la baza rezultata, nu coincide pt ca Tva-ul este cel din DVI care nu a inclus logic facturile de Alibaba. Atunci de fapt eu nu pot pune in costul marfii nimic in plus decat ce este pe DVI?

popg517
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 02, 2018 4:41 pm

Re: factura import marfa China

#8 Mesaj de popg517 »

Bună ziua!
Am achiziționat din China un motor ( l-am caracterizat contabil ca fiind piesă de schimb ). La validarea facturii nota contabilă este 3024=401 la valoarea de: cursul din DVI* prețul facturat ( Valoare ), iar la generarea bonului de consum se adaugă și cota repartizată din comisionul vamal ( adică baza TVA ), astfel descărcarea de gestiune este mai mare decât intrarea. Nu reușesc să identific ce anume am complectat greșit. :shock: Vă mulțumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura import marfa China

#9 Mesaj de tomac »

Păi nu aveți comision vamal? Dacă aveți, atunci e normal să vă includă în preț și acel comision.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: factura import marfa China

#10 Mesaj de dragosm683 »

Am primit factura din China fara tva.Este ok ?
Tva platit in vama o sa-l fac 635 =446...?
Tva trebuie evidentiat in D300 ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura import marfa China

#11 Mesaj de tomac »

Da, este ok. TVA plătit în vamă se va genera de program. De regulă se face notă de tip 4426=462. Că se și deduce. Și da, apare în D300.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: factura import marfa China

#12 Mesaj de dragosm683 »

Multumesc.

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: factura import marfa China

#13 Mesaj de costachet »

Buna ziua, rog o clarificare despre contarea unui import din China, am tot citit pe forum si nu m-am lamurit.
Am declaratia vamala descarcata prin SPV si a intrat in operatiuni-intrari ( furnizorul fiind dhl ) am contat comisioanele cu 446 si tva-ul platit de dhl in vama cu 462.
Factura din china am inregistrato in intrati-valuta . Ce fac sa se evidentieze ( sa fie prins in calcul ) tva-ul platit in vama in declaratia 300 !
Ce solutie am ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura import marfa China

#14 Mesaj de tomac »

La intrări-valută la facturile de import, în ecranul de poziții tarifare se completează TVA în vamă. Validarea intrării trebuie să genereze, printre altele, notă de tip 4426=462 cu TVA datorat în vamă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns