Cod acces SPV

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dubeii217
Mesaje: 14
Membru din: Joi Dec 05, 2019 10:03 am

Cod acces SPV

#1 Mesaj de dubeii217 »

Buna seara.
Avem 2 firme X si Y, locatii diferite, licente Saga diferite; un singur certificat digital inregistrat la ANAF pentru ambele firme, in calculatorul X.
Ambele firme trimit declaratiile in cloud, de unde le semnam si trimitem.
Problema apare cu codul de acces pentru e-factura, cand la fiecare 3 luni, trebuie sa mergem cu tokenul fizic in calculatorul Y, pentru a genera un nou cod.
Aveti idee daca pot genera un cod nou pentru cealalta firma, fara a mai face deplasarea fizic?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod acces SPV

#2 Mesaj de balazse »

Vezi cele postate pe blog:
e-Factura – ecran de transmitere în SAGA C scrie: Dacă în firmă se folosesc calculatoare în locații diferite nu în rețea.
- generarea codului se va face pe un calculator care are conectat tokenul de acces acces în SPV. Acel cod se va copia și se va transmite celor care folosesc în altă locație programul.
- pe calculatoarele, din altă locație, care folosesc SAGA pentru emiterea facturilor, la accesarea linkului e-Facturi de pe ecran la generarea cod SPV se va introduce codul transmis și se va apăsa “Salvez”.

dubeii217
Mesaje: 14
Membru din: Joi Dec 05, 2019 10:03 am

Re: Cod acces SPV

#3 Mesaj de dubeii217 »

Da, citisem articolul insa nu cred ca e aceeasi situatie. Aici se refera la faptul ca pe mai multe calculatoare, se tine contabilitatea la aceeasi firma. Unul genereaza codul si le da la toate celelalte.
La noi e diferit, calculatoare diferite dar si firme diferite.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod acces SPV

#4 Mesaj de tomac »

Dacă la toate firmele există acces în SPV cu același certificat digital, codul SPV generat pentru o singură firmă poate fi trimis tuturor firmelor ce trebuie să trimită e-factura și care au acces la SPV cu același certificat digital.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

demianr
Mesaje: 3
Membru din: Mie Iul 11, 2012 10:06 am

Re: Cod acces SPV

#5 Mesaj de demianr »

cum copiez codul ca nu ma lasa il noez pe caiet dar sanse de a gresi sunt multe

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod acces SPV

#6 Mesaj de tomac »

Dublu click pe el, apăsați CTRL+C și-l puneți într-un fișier txt - lipiți cu CTRL+V
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

caralie306
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 29, 2018 11:55 am

Re: Cod acces SPV

#7 Mesaj de caralie306 »

Buna ziua,
de unde obtin acest cod SPV?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod acces SPV

#8 Mesaj de balazse »

Intrii in meniul "e-factura" (in fereatra principala apesi pe butotnul "e-factura", dreapta-sus) daca nu s-a generat codul iti apare o fereastra pentru generare de cod unde alegi "generare cod", iar daca este generat atunci in partea de jos vei putea vizualiza codul.

Scrie răspuns