Autofacturare Persoane fizice GLOVO

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nicolaea585
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 15, 2024 6:19 pm

Autofacturare Persoane fizice GLOVO

#1 Mesaj de nicolaea585 »

programul folosit: SAGA PS

Buna ziua, se da urmatorul caz:
Glovo emite in numele pfa-ului o factura (Nr Factura: ZZCWTI-1 pentru codul de comanda CT1RA1MLY) catre persoana fizica de 5 lei pentru "taxa de livrare" impreuna cu chitanta (Seria: OCXXT Nr. 1) aferenta facturii respective, de asemenea mai emite o chitanta ramburs fara a specifica catre cine este emisa si daca este atasata unei facturi ci ca este doar atasata unui cod de comanda, citez "Ramburs la service fee achitat in numerar pentru comanda numarul CT1RA1MLY pentru Clientul expeditor GLOVOAPPRO SRL, CUI RO39053728"

La final de luna primesc o factura "storno taxa de livrare" cu suma de 5 lei emisa tot in numele pfa-ului cate GLOVO APP SRL

Intrebarea mea este cum se storneaza facturile catre persoane fizice din saga?
Pentru ca, eu bagand facturile respective la iesiri in rubrica de client scriind numele clientului persoana fizica cand incerc sa bag factura cu minus de storno si sa reglez stornarea pentru clientul GLOVO APP SRL nu imi arata facturile cu plus catre persoanele fizice.

Cum pot face dpdv legal stornarea aceasta ?
1 Sa trec la client in loc de persoana fizica GLOVO APP SRL si asa e posibil sa dau cu storno tuturor facturilor individuale?

V-am adaugat si pozele dar exemplul descris mai sus e cu suma de 5 lei sa fie mai usor de inteles
Fişiere ataşate
Chitanta ramburs
Chitanta ramburs
ramburs_receipt_CT1RA1MLY-1.png (43.72 KiB) Vizualizat de 860 ori
Taxa livrare
Taxa livrare
44699327_ZZCWTI_0000001_2023-01-06_CT1RA1MLY_non_vat-1.png (96.53 KiB) Vizualizat de 860 ori
Storno Taxa livrare
Storno Taxa livrare
44699327_WCHD1_factura-1.png (101.39 KiB) Vizualizat de 860 ori

Scrie răspuns