Verificare facturi in SPV

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Verificare facturi in SPV

#1 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,
ma poate ajuta cineva cu pasii pe care trebuie sa-i urmez ca sa pot vedea ce facturi au fost incarcate in SPV( nu din programul Saga!)
Nu reusesc sa ajung acolo si trebuie sa verific daca am facturi incarcate de la un furnizor,facturi pe care in Saga nu le gasesc la import dar ele exista fizic.
Furnizorul spune ca le incarca zilnic,eu nu le gasesc la import e-factura si trebuie sa o iau prin eleiminare, sa vad unde e problema!
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Verificare facturi in SPV

#2 Mesaj de balazse »

Furnizorul ti-am transmis si codul de incarcare?
Nu de alta, dar am mai vazut si eu caz in care furnizorul a sustinut ca a transmis, si cand i-am cerut codul de incarcare si-a dat seama ca facturile nu au fost trimise.
Pentru a verifica facturile primite mergi pe site ANAF si in partea dreapta-sus au butonul "Autentificare RO e-Factura", in mod normal acolo poti vizualiza facturile primite.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Verificare facturi in SPV

#3 Mesaj de pomparaus »

Acolo a ramas doar daca vrei sa te inregistrezi cu 084 sau sa renunti : nici eu nu mai vad recipisele (indexurile) pentru facturile primite in SPV cred ca de 2 luni.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Verificare facturi in SPV

#4 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
Acum m-am logat unde am mentionat acoloa la "factura electronica" aleg "raspunsuri factura" -> la "Număr de zile pentru care să se afişeze răspunsurile:" alegi "60" -> la "CIF" alegi cel dorit -> apesi pe "obtine raspunsuri" si primesti lista.
Daca doresti poti filtra dupa CIF-ul furnizorului (fara atribut fiscal) in coloana "detalii".

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Verificare facturi in SPV

#5 Mesaj de pomparaus »

Balazs, multumesc, stiu, acolo le vede-am si eu, dar acum am sus pe bara, dupa diverse casute.... Registrul Ro e-factura unde , asa cum am specificat mai sus e pentru inregistrare cu 084 sau renuntare, apoi urmeaza TEST factura electronica cu trimitere factura si raspunsuri factura unde poti sa alegi perioada nr.zile, pot sa pun orice interval ca primesc raspuns"nu exista mesaje in intervalul selectat, dar e scris cu rosu mare ATENTIE! Facturile transmise/primite sunt doar pentru testarea sistemului*

Documentatia tehnica completa o gasiti accesand link-ul: https://efactura.mfinante.gov.ro (Specificatii tehnice)

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Verificare facturi in SPV

#6 Mesaj de ferenta192 »

Intrati pe site-ul ANAF si aveti sus, in dreapta, Autentificare Ro e-Factura. Nu la autentificare certificat!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Verificare facturi in SPV

#7 Mesaj de pomparaus »

Multumesc mult @ferenta si o zi usoara!

Scrie răspuns