Booking

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
olarub717
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mai 16, 2013 1:43 pm

Booking

#1 Mesaj de olarub717 »

Bună seara.

Dețin un SRL neplatitor de TVA si am un contract de cazare în regim hotelier cu Booking (Olanda) , dețin CUI cu TVA pentru achiziții intracomunitare.
Când emit factura pe cazare pe client RO factura va fi vara TVA?
La booking se emite factura cu comisionul , pe care îl înregistrez ca și întrare-valuta RON taxare inversa dar cum sa inregistrez încasările? Întrucât dacă eu am rezervari în valoare de 873ron comisionul este de 141.73 diferenta ar trebui sa fie 731.27 dar ei virează 811.66 unde greșesc?

Eu m-am gândit astfel.
Sa creez un client Booking cu RO123456 pe care sa emit factura cu valoarea rezervarilor și sa sting din aceasta valoare prin 461 comisionul de la booking iar diferenta ramasa prin banca (conform extrasului de cont) dar ma lovesc de acea diferenta de la incasare menționată mai sus.

Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Booking

#2 Mesaj de tomac »

Orice factură emisă către clienții dvs va fi FĂRĂ TVA. Nu dețineți cod de TVA pentru a factura cu TVA. Codul special primit pe art.317 CF este pentru altceva. Este pentru a fi utilizat dacă achiziționați bunuri sau servicii intracomunitare și dvs sunteți persoana obligată la plată caz în care plătiți TVA prin D301 sau pentru a emite facturi către terți din alte state membre UE ce vă furnizează cod valid de TVA. Și pentru a declara aceste cazuri în D390.
Înregistrați încasările integral și concomitent operați o plată a furnizorului Booking cu valoare reținută de el.
Facturile se emit pe clienții ce au rezervat prin booking. Sau dacă nu se emit facturi ci emiteți bon de casă, veți încasa acel bon ce este încasat prin booking, folosind ca metodă de încasare pe casa de marcat - "alte mijloace moderne de plată". Și la operarea Z suma încasată așa o puneți pe un analitic al lui 5125.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns