Import baza de date revisal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Import baza de date revisal

#1 Mesaj de padurarui713 »

Buna ziua,

Oare cum as putea importa baza de date revisal din alt program de contabilitate? Nu poate se imi dea baza de date cu extensie .rvs, decat cu .db.
Multumesc anticipat pentru ajutor!

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Import baza de date revisal

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Utilizați un conector pentru a avea acces la baza de date primită (exemplu dBeaver) după care încercați să identificați tabela sau tabelele în care se găsesc informațiile pe care le doriți.
Este posibil ca o parte a datelor să fie codificate sau encriptate (fiind informații ce intră în sfera GDPR) și asta ar încurca mult procedura de lucru.
După analiza modului de relaționare/prezentare a informațiilor și înțelegerea deplină a modului de interpretare, aveți disponibile funcții de export în formate "clasice" (XLS, CSV) sau în alte formate (în funcție de conector și nevoile de lucru).
Ulterior exportului, veți avea posibilitatea prelucrării informațiilor în vederea formatării lor într-o manieră care să vă permită preluarea în alte platforme (baze de date) ...inclusiv în format RVS.
Procedura nu este simplă și presupune cunoștințe peste medie în domeniul lucrului cu bazele de date.

În funcție de volumul de informații aveți ca alternative operarea/refacerea manuală, solicitarea unei copii a bazei de date de la ITM sau procedura de mai sus (descrisă principial).
Cu privire la formatul RVS, pentru studiu, tratați-l ca o arhivă (utilizând 7Zip de exemplu) și vedeți la ce rezultate ajungeți.
Dacă nu ați mai lucrat cu baze de date procedura de mai sus nu este recomandată.

Succes!

padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Re: Import baza de date revisal

#3 Mesaj de padurarui713 »

Va multumesc! Pare o procedura care ma depaseste. Credeam ca e mai simplu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import baza de date revisal

#4 Mesaj de balazse »

Pentru PaduraruI713
Cum adica ".db"? Din ce program se face export de date? Din acel program nu se poate genera fisierul xml care sa se poate valida cu programul oficial?

padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Re: Import baza de date revisal

#5 Mesaj de padurarui713 »

Din programul D-Soft. Doamna mi-a zis ca nu poate sa imi dea baza de date revisal altfel.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import baza de date revisal

#6 Mesaj de balazse »

Atunci nu cred ca se va putea importa istoricul, ci doar pe baza fisierului rvs/xml sa importi doar datele curente.

padurarui713
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 28, 2014 5:39 pm

Re: Import baza de date revisal

#7 Mesaj de padurarui713 »

Multumesc frumos!

Scrie răspuns