creditare firma nou infiintata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

creditare firma nou infiintata

#1 Mesaj de pomparaus »

Vreau sa aud si de la voi o parere : se infiinteaza o firma si trebuie sa faca cheltuieli cu infiintarea ei (avocat, RC, stampile,etc.): e logic ca nu are cont bancar (sa deschizi cont bancar trebuie sa fii deja firma) pentru a credita firma.
Stim ca incepand din noiembrie e interzisa creditarea firmei cu numerar, dar in acest caz nu-i asa ca administratorul poate sa imprumute firma cu numerar pana la 10.000 lei?
Apreciez orice parere si va multumesc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: creditare firma nou infiintata

#2 Mesaj de pinteae »

Sunt anumite cheltuieli, anterioare infiintarii societatii care pot fi achitate doar prin intermediul si din banii patronului. Pana nu obtine Certificatul de inregistrare de la ORC, societatea nu are personalitate juridica si nu poate avea casierie. Ulterior infiintarii, nu este nevoie sa imprumute firma, in numerar, ca apoi sa dispuna de sume, din care sa achite cheltuielil de functionare a societatii. Patronul, poate achita facturile firmei din bani personali, ulterior urmand sa intocmeasca un decont de cheltuieli, pe care, pe masura ce dispune de resurse financiare, il achita din contul bancar al societatii.
Eugen Pintea

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: creditare firma nou infiintata

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Toate cheltuielile ocazionate de înființarea entității se inregistreza in debitul contului 201 "Cheltuieli de constituire" prin creditare cont 462. analitic actionar/asociat.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: creditare firma nou infiintata

#4 Mesaj de pomparaus »

Nu vorbeam de 201=404 ci de 5311=4551, dar iti multumesc.

crisana683
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 26, 2024 9:59 am

Re: creditare firma nou infiintata

#5 Mesaj de crisana683 »

buna seara !
imi poate spune cineva de ce nu se poate actualiza saga?
nu reusesc sa vad in dreapta e facutra

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: creditare firma nou infiintata

#6 Mesaj de septimiuv »

Mai exact? Detaliază.

Scrie răspuns