saft decembrie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cirstulescui
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 19, 2016 10:04 am

saft decembrie

#1 Mesaj de cirstulescui »

Buna ziua. Pentru impozitul pe profit la 31 dec 2023 mai am de calculat provizioane, deduceri. Saft pt decembrie si implicit si ianuarie ar trebui depuse din nou. Se genereaza amenzi pentru aceste rectificative ?
Stiu ca au fost comentarii legate de acest aspect :Daca se redepune declaratia ptr dec. 2023 dupa data de 29 feb.
Vedeti punctul (3) a) de mai jos:
Nedepunerea Declaratiei informative D406 sau depunerea incorecta ori incompleta a acesteia la termenele legale prevazute de OG 11/2021 va atrage contraventii in conformitate cu prevederile art. 337 din Legea 207/2015 privind Codul de procedura fiscala.
Amenzi pentru nedepunerea D406:
amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei in cazul nedepunerii acestei declaratii in termenele legale, respectiv
amenda de la 500 lei la 1.500 lei in cazul depunerii de declaratii incorecte or incomplete.
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
a) nedepunerea la termenele prevazute de lege a fisierului standard de control fiscal;
b) depunerea incorecta ori incompleta a fisierului standard de control fiscal.
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza astfel:
a) cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei in cazul savarsirii faptei prevazute la lit. a);
b) cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei in cazul savarsirii faptei prevazute la lit. b).
(3) Nu se sanctioneaza contraventional:
a) persoanele care corecteaza fisierul standard de control fiscal pana la termenul legal de depunere a urmatorului fisier;
b) persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corecteaza fisierul standard de control fiscal ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile.
Va multumesc pentru eventualele pareri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: saft decembrie

#2 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu. Pentru că eu rectific urmare a unui fapt neimputabil. Spre exemplu nu am confruntare validă cu cel puțin un terț decât în martie. Și descopăr că am factură din decembrie. Și o contabilizez pe seama lui 408 sau 418 la decembrie. Nu este o faptă imputabilă mie această chestiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns