contract comodat autoturism microintreprindere

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
andrein63
Mesaje: 94
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

contract comodat autoturism microintreprindere

#1 Mesaj de andrein63 »

Buna ziua,
Asociatul unic al unei microintreprinderi neplatitoare de TVA, care este si angajat cu CIM in firma, doreste incheierea unui contract de comodat pentru autoturismul proprietate personala. Autoturismul va fi folosit atat in scopul afacerii cat si in scop personal, si doreste decontatrea cheltulielilor cu combustibilul si intretinerea autoturismului. Avand in vedere ca societatea este microintreprindere, ce implicatii fiscale sunt, de ex. asociatul unic datoreaza impozit pe venituri din alte surse pentru partea de 50%, sau in calitate de angatat cei 50% se considera avantaj? De asemenea are obligatia sa dovedesca cu acte justificative folosirea autoturismului si in scopul afacerii?
Multumesc.

gheorghei642
Mesaje: 759
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#2 Mesaj de gheorghei642 »

1.Taxa aferenta cheltuielilor direct atribuibile unui vehicul, cum sunt cheltuielile de reparații, de întreținere, cheltuielile cu lubrifianți, cu piese de schimb, cheltuielile cu combustibilul utilizat pentru funcționarea vehiculului, cand acesta se afla in folosința persoanei impozabile, în cazul în care vehiculele nu sunt utilizate exclusiv în scopul activității economice, se limitează la 50% din dreptul de deducere.
2.Potrivit Codului civil contractele de cedare a folosinței bunurilor sunt cuprinse în denumirea generică a contractelor de locațiune. Din perspectiva legislației fiscale regăsindu-se, printre altele, închirierea de bunuri mobile și/sau imobile. Rezulta ca, pentru decontarea cheltuielilor directe atribuite vehiculului, contractul încheiat prin înscris sub semnătură privată trebuie sa fie supus inregistrarii la organul fiscal competent - utilizand formular cerere C168 la care se ataseaza o copie a contractului de locatiune.Cererea C168se depune la registratura organului fiscal central competent sau prin mijloace electronice de transmitere la distanţă - SPV. Venitul obtinut din cedarea folosintei bunului mobil - vehicul, se impune in conditiile titlului IV, Capitolul IV din Codul fiscal.

andrein63
Mesaje: 94
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#3 Mesaj de andrein63 »

Deci am inteles ca: in cazul in care asociatul unic al unei societati, in cazul meu microintreprindere, incheie un contract de comodat cu firma pentru autoturismul propriu, are obligatia sa inregistreze contractul la anaf prin formularul 168, si pentru 50% din cheltuielile inregistrate prin firma cu combustibilii , anvelope etc. datoreaza impozit 10% suma care se declara prin D100 impozit din alte surse?

pomparaus
Mesaje: 4196
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#4 Mesaj de pomparaus »

@andrein : formularul 168 este pentru masinile inchiriate nu pentru cele cu contract decomodat : degeaba ii tot zic lui@gheorghei sa raspunda omului cu propriile cuvinte nu cu trimitere la lege ca mai mult il zapaceste de cap si il incurca. Da deduci cheltuielile 50% aferente acestei masini, dar stipulati in contractul decomodat.

andrein63
Mesaje: 94
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#5 Mesaj de andrein63 »

ok,am inteles ca nu inregistez contractul de comodat, iar cheltuielile pe care vrem sa le inregistram pe firma le trecem neaparat in contract, referitor la deducere 50%, firma este micro, la ce va referiti ""prin deduci 50% aferente acestei masini"? Asociatul datoreaza impozit?

gheorghei642
Mesaje: 759
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#6 Mesaj de gheorghei642 »

andrein63/pomparaus: Comodatul este esential gratuit conform Codului civil. Redat la speta ridicata de andrein63 - cand se doreste decontarea cheltuielilor - se vor aplica prevederile Ordin ANAF nr.2031/2022 respectiv incheierea contractului de locatiune, intre parti, fiind supus declararii si inregistrarii la organele fiscale competente din subordinea ANAF, utilizandu-se formular 168.

pomparaus
Mesaje: 4196
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#7 Mesaj de pomparaus »

@gheorghe : @andrei nu stie si intreaba, iar tu ii dai zor cu formularul 168 : nu se inchiriaza masina. E contract de comodat cu titlu gratuit unde nu se semneaza la notar, nici-o parte nu e obligata la declararea acestui contract la anaf, nimeni nu plateste nici-un impozit pentru acest contract de comodat. Atunci cand declari ceva prin 168 va trebui sa platesti impozit.

andrein63
Mesaje: 94
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#8 Mesaj de andrein63 »

Buna, pana la urma nu m-am lamurit.
Trebuie inregistrat contractul de comodat ?
Asociatul unic - administratorul trebuie sa plateasca impozit de 10% la pentru 50% din cheltuielile decontate pe firma?
Colegii care au speta aceasta : contracte de comodat intre asociatul unic- administrator si firma pentru autoturismul propriu , cum faceti?
Multumesc.

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#9 Mesaj de epurem242 »

buna. eu inregistrez 50% combustibil, piese, etc. nu se plateste nici un impozit. nu se inregistreaza la ANAF
Daca esti micro platesti impozitul pe venit, 1 sau 3% in functie de caen

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24192
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contract comodat autoturism microintreprindere

#10 Mesaj de balazse »

Poate ajuta si cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=30826

Pentru AndreiN63
Mai sus s-a specificat clar ca acel contract de comandat nu se inregistreaza la ANAF. La ANAF se inregistreaza doar contractele de inchiriere.

Pentru GheorgheI642
Vrei sa zici ca nu poti deconta cheltuieli cu combustibilul pentru bunul dat in comodat?

Scrie răspuns