Pilonul III pensie facultativa angajat neimpozitat cu 10%

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
duicum124
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 19, 2017 4:03 pm

Pilonul III pensie facultativa angajat neimpozitat cu 10%

#1 Mesaj de duicum124 »

Buna ziua,

Am urmatoare situatie pentru care nu cunosc cum as putea reda in SAGA, folosindu-ma de optiunile din statul de plata :

O scoietate plateste la Pilonul 3 pentru toti salariatii pensie facultativa in limita a 400Euro/an . Conform legislatiei , aceste sume sunt scutite de plata contributiilor salariale motiv pentru m-am gandit sa nu o trec prin statul de plata, DAR, vine un angajat X care vrea sa contribuie suplimentar la pilonul III (tot in limit a 400Euro/an) , motiv pentru care beneficiaza de o deducere a impozitului pe salariu de 10% . Firma a incheiat un contract cu NN Pensii prin care se obliga sa retina si sa vireze din salariu in numele salariatului o suma de bani (100 lei ) catre Pilonul III.
Intrebare : Cum pot in Saga sa evidentiez cei 100 de lei ca fiind neimpozitati cu 10% dar din care se retin totusi CAS SI CASS ?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pilonul III pensie facultativa angajat neimpozitat cu 10%

#2 Mesaj de tomac »

De ce neimpozitați?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

duicum124
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 19, 2017 4:03 pm

Re: Pilonul III pensie facultativa angajat neimpozitat cu 10%

#3 Mesaj de duicum124 »

Pentru ca beneficiaza de deducere la impozitul pe salariu daca contribuie suplimentar / individual la pilonul 3 ! ( vezi legea 204/2006 privind pensiile facultative actualizata art 80 - 88 . Publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 470 din 31 mai 2006 ). :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pilonul III pensie facultativa angajat neimpozitat cu 10%

#4 Mesaj de tomac »

Scuze, am înțeles greșit de prima dată. Am citit în diagonală :)
În ecranul rețineri. Adăugați o reținere la acel salariat și alegeți că se reține din venit bază de calcul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns