acelasi articol, gestiuni diferite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
grozavui
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 01, 2016 4:06 pm

acelasi articol, gestiuni diferite

#1 Mesaj de grozavui »

Buna ziua,
Gestiunea noastra este impartita in 4 tipuri: marfa, piese de schimb, materie prima, produse finite. Mentionez ca evidenta se tine cantitativ-valoric.
1. Un articol poate fi atat marfa, cat si piesa de schimb sau materie prima.
De exemplu un surub (cod 1234554EX) poate fi vandut direct catre client ca marfa, utilizat la reparatia unui produs al clientului (piesa de schimb) sau utilizat la crearea unui produs finit (materie prima).
Pentru a-l putea transfera intre aceste gestiuni, este necesar sa creez articolul de 3 ori, alegand doar tipul de articol diferit (marfa, piese de schimb, materii prime) sau exista posibilitatea sa bifez ceva astfel incat acest articol sa fie utilizabil in oricare dintre gestiuni fiind creat o singura data? Eu am cautat in toate ferestrele (configurari, articole, gestiuni, etc) dar nu am gasit nicaieri aceasta optiune.
2. Articolele au codurile de produs diferite dar denumirile pot fi aceleasi.
Cand incerc sa adaug un articol nou care are alt cod de produs dar aceeasi denumire cu altele existente in stoc (de exemplu: Cod produs 1234554EX / Denumire articol: Surub, si Cod produs 0014212AR / Denumire articol: Surub) imi da mesaj ca ar mai exista alte produse cu aceeasi denumire.
Nu ma deranjeaza neaparat acest mesaj, insa atunci cand vreau sa transfer dintr-o gestiune in alta, tastez codul produsului (acesta este cel dupa care se tine evidenta), imi apare in lista si il selectez, insa cand trec mai departe la urmatoarea casuta, imi modifica automat codul de produs cu altul care are aceeasi denumire.
A mai intalnit cineva aceasta situatie? Si daca da, ce trebuie facut?
Solutia pe care o vad eu este sa modific fiecare denumire de articol si sa introduc in denumire si codul de produs, insa asta ar fi o munca titanica fiind vorba de un numar foarte mare de produse. Sper totusi sa existe o solutie mai simpla si mai rapida.
Multumesc pentru rabdare si ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24192
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: acelasi articol, gestiuni diferite

#2 Mesaj de balazse »

Trebuie creat trei articole, important sa faci diferentiere intre denumiri, adica sa nu folosesti "surub" pentru toate cele trei (poti folosii "surub" pentru marfa, "surub (PS)" pentru piesa de schimb si "surub (MP)" pentru materie prima, sau poti adauga un semn pentru diferentiere).
Denumirea produselor se poate face destul de usor, adica daca creezi un fisier excel in care introduci in prima coloana ai codul de articol, iar in a doua combinatia dintre cod de articol si denumire (aceasta se poate face foarte simplu), la import in meniul articole, se rescrie fiecare articol in parte.

grozavui
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 01, 2016 4:06 pm

Re: acelasi articol, gestiuni diferite

#3 Mesaj de grozavui »

balazse scrie: Vin Apr 12, 2024 5:52 pm Trebuie creat trei articole, important sa faci diferentiere intre denumiri, adica sa nu folosesti "surub" pentru toate cele trei (poti folosii "surub" pentru marfa, "surub (PS)" pentru piesa de schimb si "surub (MP)" pentru materie prima, sau poti adauga un semn pentru diferentiere).
Denumirea produselor se poate face destul de usor, adica daca creezi un fisier excel in care introduci in prima coloana ai codul de articol, iar in a doua combinatia dintre cod de articol si denumire (aceasta se poate face foarte simplu), la import in meniul articole, se rescrie fiecare articol in parte.
Multumesc!

Scrie răspuns