Mijloc fix- neplatitor de TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ungureanud719
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 26, 2019 11:55 am

Mijloc fix- neplatitor de TVA

#1 Mesaj de ungureanud719 »

Buna ziua,
O societate neplatitoare de TVA achizitioneaza un bun in valoare de 2.700 lei. Avand in vedere ca societatea este neplatitoare de TVA, acesta se va inregistra ca mijloc fix, nu ca obiect de inventar, chiar daca valoarea fara TVA este sub pragul de 2.500 lei.
Va rog sa imi spuneti daca este corect sa fie considerat mijloc fix si sa ma ajutati si cu baza legala.

Multumesc! O zi frumoasa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Mijloc fix- neplatitor de TVA

#2 Mesaj de herganiec »

Obiectele de inventar sunt bunuri (active circulante) care au o durata de functionare mai mica de un an . Acestea sunt recunoscute in contabilitate drept o cheltuiala totala in momentul achizitiei si darii in functiune si nu este nevoie sa se calculeze amortizare.

Mijloacele fixe sunt bunuri (imobilizari corporale) generatoare de beneficii economice viitoare si care sunt detinute de o entitate pentru o perioada mai mare de un an. Acestea sunt utilizate in productia de bunuri, prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scop administrativ.

Codul fiscal prevede si o limitaa sumei (valorii de intrare) in vederea incadrarii in categoria de mijloc fix. Astfel, potrivit regulilor fiscale valoarea individuala a unui mijloc fix trebuie sa fie superioara limitei prevazuta de lege de 2.500 lei.

Cu toate ca in codul fiscal se prevede acest plafon, este posibil totusi ca, in cazul unei imobilizari corporale care la data intrarii in patrimoniu are o valoare fiscala mai mica decat aceasta limita, sa se poata recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare. Acest plafon este asadar o optiune.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns