Pfa vaci de lapte

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
grozava
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 14, 2024 5:27 pm

Pfa vaci de lapte

#1 Mesaj de grozava »

Buna,sunt noua in domeniu de saga ps. Am o ferma de vaci de lapte și o sa vindem lapte la un automat plus la o fabrica de procesare. Pfa este inregistrat cu venit in sistem real. Poate sa ma ajute cineva cum sa bag vacile in saga si cum sa inregistrez laptele in stoc sa am sa fac factura la aparat si la fabrica. Nu am gasit in zona mea nici o contabila care sa stie ce e de facut la o ferma de vaci lapte. Toata lumea imi spune nu trebuie sa lucrez cu conturi contabile ,dar pe net doar informații despre conturi contabile gasesc referitor la problema mea. Mulțumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pfa vaci de lapte

#2 Mesaj de tomac »

Pentru așa ceva PFA depune DU pe normă de venit agricol. Veniturile din valorificarea produselor obținute de la vaci nu constituie venit impozabil. Pe sistem real depuneți DU dacă aveți venituri din alte activități.
Dvs vă puteți încărca cu laptele prin bon de predare dacă doriți să aveți o evidență a stocurilor de lapte ce se vinde. Factura o puteți înregistra la ieșiri. Nu aveți obligații contabile pe normă de venit agricol.
Chiar dacă ar trebui să aveți evidență, prețul de cost este irelevant din punct de vedere fiscal, al determinării venitului impozabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns