E Transport

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

E Transport

#1 Mesaj de steriel »

Buna ziua! Am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Am o achizitie intracomunitara pt care trebuie sa obtin cod UIT. In factura am mai multe pozitii cu profile metalice diferite pt care nu stiu greutatea. Cum se procedeaza in acest caz? Ceea ce stiu este doar greutatea totala care este trecuta in CMR. Multumesc frumos pt sprijin!

steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: E Transport

#2 Mesaj de steriel »

Dvs cu procedati in astfel de situatii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E Transport

#3 Mesaj de tomac »

Dacă nu există informații suficiente, oferite de beneficiarul ce are obligația obținerii codului UIT, atunci nu declarați și el nu are decât să-și asume eventuale consecințe pecuniare. Altfel este obligația lui să facă rost de absolut orice informație ce-i este necesară îndeplinirii obligațiilor sale legale.
Eu, spre exemplu, nu declar nimic pentru nimeni pentru simplul motiv că acest sistem nu are nimic de-a face cu partea de contabilitate. Dar absolut nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: E Transport

#4 Mesaj de steriel »

Da, stiu ca nu e de datoria noastra, dar sunt si situatii in care chiar as vrea sa ajut si ma lovesc de necunoscute. Am toate informatiile mai putin asta cu greutatea neta si greutatea bruta pe fiecare produs in parte. Fiind fel de fel de profile metalice imi dau greutatea per total (11 000 kg). Nu stiu daca le-as putea declara pe toate la un loc.

Scrie răspuns