profit net reinvestit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fodors385
Mesaje: 36
Membru din: Lun Noi 10, 2008 12:00 am

profit net reinvestit

#1 Mesaj de fodors385 »

la dec 2008 am profit net pe care vreau sa-l reinvestesc si anume pe parcursul anului 2008 am platit avansuri pt un apartament nou care va fi gata in februarie 2009 data la care mai am de achitat ultima transa de bani.
-Pot sa trec profitul net in contul 1068 alte rezerve si sa consider investitia din acele rezerve sau doar 5% din profit se trece la rezerva?
-care ar fi operatiile contabile ?

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de olteanz »

Foarte confuza intrebarea!!
Reformuleaza te rog , sa inteleaga si contabilii.
1+1=3

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

Si totusi, profitul net revinvestit , ar imbraca un aspect de venit nerambursabil si ar trebui tratat ca atare.
Asa vad eu in momentul acesta problema.
In niciun caz eu nu-l consider o rezerva. Si nici nu ar trebui sa fie inteles asa.
Statul imi da posibilitatea sa folosesc profitul obtinut ca sursa de finantare pentru a cumpara ceea ce legea prevede: tehnologie, si ce-o mai fi pe acolo.
Daca profitul net ar fi transformat in dividende (ceea ce in marea majoritate a cazurilor se intampla) atunci:
PROFIT NET - 16 % = dividende nete de plata
Chiar daca nu am respectat pasii corecti, cu titlu de exemplificare, fortez un pic nota.
Statul ma lasa sa folosesc acest profit/beneficiu pentru a ma dezvolta si a nu mai imi percepe acel 16% cu titlu de impozit pe dividend.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns