fisa client/ funizor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
husarua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:00 am

fisa client/ funizor

#1 Mesaj de husarua »

stiti cumva, cum pot sa vad la un client / funizor cand a fost incasata/ platita o factura, daca aceasta operatie s-a facut in mai multe transe?

as dori sa pot vedea toate op-urile care fac referire la o anumita factura sau daca se poate vedea o plata de x lei, ce facturi soldeaza daca sunt mai multe facturi).

balaitao
Mesaje: 74
Membru din: Lun Iul 02, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de balaitao »

cel mai bine se vede in situatii furnizori - tiparire facturi + plati si dai pe vizualizare sau te pozitionezi pe clientul/furnizorul respectiv si sus pe bara iti apare numele - dai clic pe el si pe ecran vor aparea 2 ferestre sus ai facturile si jos incasarile sau platile

husarua
Mesaje: 7
Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de husarua »

asa am incercat dar nu gasesc la un client, trebuie sa-i operez o incasare la o factura carea avut val de 100 lei (ex), incasarea mea este de 100 lei, dar imi arata ca mai am numai 20 lei de incasat

si nu vad cand sar mai fi facut incasare pe factura respectiva

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25988
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

1.Intrați la Situație clienți/furnizori, după caz.
2.Selectați terțul dorit. Alegeți pagina "Facturi 'Nume Terț'".
3.Selectați o perioadă mare de timp, ce să cuprindă și factura/facturile dorite, tastînd direct data de început/data de final.Sau apăsați "Verificare"
4.Poziționați-vă pe factura dorită și bifați opțiunea din partea din dreapta jos a ecranului "Afișează numai plățile aferente acestei facturi" și veți vedea exact cînd s-au operat încasări/plăți pe acea factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

loghinc505
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 08, 2017 12:19 pm

Re: fisa client/ funizor

#5 Mesaj de loghinc505 »

Buna ziua
Am citit "întrebare-răspuns" de mai sus despre fisa client.
Același lucru ma interesează si pe mine.
Totuși nu exista posibilitatea de a scoate O SINGURA "fisa partener" in care sa se vadă atât operațiunile din 401 cât si din 4111?
Pun aceasta întrebare întrucât in relațiile mele cu partenerii avem calitate de client-furnizor multe tranzacții fiind făcute marfa contra marfa si la anumite perioade facem ordin de compensare.
Ultima oară modificat Joi Ian 11, 2018 10:36 am de către loghinc505, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: fisa client/ funizor

#6 Mesaj de fagarasa176 »

loghinc505 scrie: Totuși nu exista posibilitatea de a scoate O SINGURA "fisa partener" in care sa se vadă atât operațiunile din 401 cât si din 4111?
Nu exista aceasta posibilitate
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

loghinc505
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 08, 2017 12:19 pm

Re: fisa client/ funizor

#7 Mesaj de loghinc505 »

Nasol, vad ca partenerii mei au aceste fise pe alte programe de contabilitate.
Si când ma gândesc ca ma supărasem pe contabila ca nu este in stare sa îmi dea aceasta fisa.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: fisa client/ funizor

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Da....nasol de tot
Sa stiti ca eu o sa achizitionez alt program de contabilitate doar pentru fisa respectiva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

loghinc505
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 08, 2017 12:19 pm

Re: fisa client/ funizor

#9 Mesaj de loghinc505 »

Îmi dau seama!
:lol:

Scrie răspuns