Evaluarea imobilului.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#31 Mesaj de vinczellero »

am avut control de la primarie si s-au gasit diferente pe care patronul mi le-a impus !!! nu e vorba de acuratete aici !!! la ,,inginerii economice''sunt buni multi patroni !!! cand s-au constatat diferentele de catre inspectorii primariei datorita soldului contului cladiri patronul a zis ca evaluatorul a gresit mult si a facut cu intentie si desigur diferentele le-a inregistrat contabilul !!! pai eu zic ca deasemenea contabilul trebuie sa vegheze asupra sanatatii firmei princeea ce inregistreaza si sa atentioneze patronul despre ce se intampla si ce se va intampla in viitor !!! dar in ziua de azi contabilul daca face niste artificii cu conturile sau primeste documentele justificative asa cum sunt ele inseamna ca asa s-a obisnuit sa faca fara a avea ca scop decat satisfactia salariului si satisfactia de moment oferita de patron !!! de exemplu cheltuielile cu modernizarile patronul cere sa le bag direct pe cheltuiala fara a mai trece prin contul cladirii !!! mai ales ca sunt cheltuieli mari ...e o prostie !!! si sa stiti ca inspectorii primariei nu sunt prosti si au ajuns si la evaluator pentru a raspunde pentru raportul de evaluare si evaluatorul zice ca asa a convenit cu contabilul !!! vi se pare sanatos ???????

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#32 Mesaj de apetrem »

"evaluatorul zice", "asa a convenit" ... vorbe, vorbe ...
Contabilitatea are la baza documente justificative, nu ce zice unu sau altul, fie el patron sau primar.
Mi se pare sanatos pentru contabil sa interpreteze corect documentele justificative si
sa-i lase pe ceilalti sa-si vada fiecare de treba lui.
Marian Apetre

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#33 Mesaj de vinczellero »

greseala mea poate e faptul ca incerc sa NU ma limitez doar la documentele justificative si ma intereseaza si fenomenul in sine !!!! va multumesc pentru observatii si o sa raman la a intelege si fenomenul nu doar documentul pentru ca asa ii ,,sade'' bine unui economist !!! VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI SI SPER SA AJUT SI SA FIU AJUTAT DACA ESTE NEVOIE !!! O ZI BUNA SA AVETI !!!

niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

impozitare rezerve din reevaluare...

#34 Mesaj de niculceaa »

Cf.OG 34/2009 (art.22,al.5.1 CF), rezervele din reevaluarea mijl fixe se impoziteaza. In ce conditii aceste rezerve se declara in decl 101? Rezervele din reevaluare sunt elemente similare veniturilor ( norme CF , art. 19 )....ne poate ajuta cineva sa intelegem aceasta problema?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#35 Mesaj de danilevicis »

Norme metodologice CF:
Art. 22 al. 5(1)

572. Nu intră sub incidenţa prevederilor art. 22 alin. 5(1) din Codul fiscal rezervele reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuată după data de 1 ianuarie 2004, existente în sold în contul "1065" la data de 30 aprilie 2009 inclusiv, care au fost deduse la calculul profitului impozabil. Aceste rezerve se impozitează la momentul modificării destinaţiei acestora potrivit prevederilor art. 22 alin. (5) din Codul fiscal.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns