autofacturare in saga!!!

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nemuts
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 17, 2006 12:00 am

autofacturare in saga!!!

#1 Mesaj de nemuts »

Buna ziua !
Stie cineva cum pot sa realizez autofacturarea in saga?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Autofacturarea presupune o înregistrare contabilă 4426=4427.
În acest caz, soluţia ar fi următoarea:
Creezi un client în Fişiere-Clienţi, cu numele Autofacturare sau cum vrei tu.
Modifici contul din 4111.12345... în 473 de exemplu.
Introduci în Operaţii-Ieşiri o factură la care îi ataşezi atribut de Taxare inversă (în partea de antet).
La detalii, scrii ce vrei la denumire, la cantitate 1, la valoare pui baza de calcul a TVA, exprimată în lei, iar la cont pui 473.
În urma validării, îţi va genera o notă contabilă astfel:
473=473 cu baza de calcul a TVA
4426=4427 cu TVA
În acest moment vei putea intra pe articole contabile şi vei putea şterge din nota contabilă generată, prima parte a acesteia (articolul contabil 473=473).
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nemuts
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 17, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de nemuts »

am incercat si pe intrari si pe iesiri, dar cand ma duc pe jurnalul de cumparari/vanzari una din ele este gresita

astfel:

1. inreg contabila directa
4426 = 4427 6.40 (baza reala 3.66) baza in jurnale 3.68

2. pe intrarea

4426=4427 6.40
la cumparari este ok, dar la vanzari baza este ca la 1

3 pe iesiri - invers ca la 2

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Nu se poate. Trebuie să meargă. Am testat şi eu şi mie îmi dă. Pentru TVA de 6,4 lei baza este 33,68.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: autofacturare in saga!!!

#5 Mesaj de neguraa420 »

mici neintelegeri in legatura cu autofacturarea...nu sunt sigura cand pot autofactura?!...de ex eu duc cu tirul meu marfa mea in port....pot face factura de la mine pt mine:D...pt transport?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: autofacturare in saga!!!

#6 Mesaj de septimiuv »

:shock: haaaaaaaaaaaaaaaai frate!!!!
de fapt, poti sa iti facturezi si cand bagi motorina in tir, bonul il bagi pe 3022 si pe urma ti-l facturezi tot tie :wink:

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: autofacturare in saga!!!

#7 Mesaj de mandeala464 »

Cazurile in care se intocmeste autofactura sunt strict reglementate de art Codul fiscal . va recomand sa studiati art 155 din Codul fiscal si Normele metodologice.

Faptul ca dvs va transportati marfa cu tir-ul propriu intra la cheltuieli de desfacere ( contabilitate de gestiune ) , deci nu se face autofactura.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: autofacturare in saga!!!

#8 Mesaj de crisanl707 »

In cazul meu trimitem marfa care se receptioneaza la furnizor si ei imi trimit factura in numele firmei mele Cum o inregistrez? Este necesar un registru special pentru aceste facturi ?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: autofacturare in saga!!!

#9 Mesaj de eugen01 »

ART. 155^1 Alte documente
(1) Persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, obligată la plata taxei în condiţiile art. 150 alin. (2) - (4) şi (6) şi ale art. 151, trebuie să autofactureze operaţiunile respective până cel mai târziu în a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, în cazul în care persoana respectivă nu se află în posesia facturii emise de furnizor/prestator.
(2) Persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, obligată la plata taxei în condiţiile art. 150 alin. (2) - (4) şi (6), trebuie să autofactureze suma avansurilor plătite în legătură cu operaţiunile respective cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care a plătit avansurile, în cazul în care persoana respectivă nu se află în posesia facturii emise de furnizor/prestator, cu excepţia situaţiei în care faptul generator de taxă a intervenit în aceeaşi lună, caz în care sunt aplicabile prevederile alin. (1).
(3) La primirea facturii privind operaţiunile prevăzute la alin. (1) şi (2), persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă va înscrie pe factură o referire la autofacturare, iar pe autofactură, o referire la factură.

707>
Spuneti ca "trimitem marfa care se receptioneaza la furnizor si ei imi trimit factura in numele firmei mele "....cine e furnizor cine e cumparator??

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: autofacturare in saga!!!

#10 Mesaj de crisanl707 »

scuze am zis rau trimitem marfa care se receptioneaza la client Noi suntem furnizori si cel ce factureaza client

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: autofacturare in saga!!!

#11 Mesaj de eugen01 »

707>
Conform CF furnizorul trebuie sa emita factura pana in 15 ale lunii urmatoare.Daca eu ca si client (platitor de TVA) nu am primit factura, ma autofacturez in vederea inregistrari/declararii TVA.Nu trimit aceasta autofactura furnizorului.Eventual daca se constata diferente intre cantitatea receptionata si cea trimisa (Aviz +NIR) il informez pe furnizor pentru a factura corespunzator.In fine...e o problema rezolvabila prin comunicare.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: autofacturare in saga!!!

#12 Mesaj de crisanl707 »

Deci la noi asa este. Ne-au trimis o adresa prin care conform Legii 571 art 155 alin. 8 lit. B
factura o fac ei. Pana acum facturam noi pe baza receptiilor facute de client. Acum factureaza clientul in numele nostru Cum inregistrez totusi ?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: autofacturare in saga!!!

#13 Mesaj de eugen01 »

NM 72
(8) În sensul art. 155 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal, factura se poate întocmi de către cumpărătorul unui bun sau serviciu în următoarele condiţii:
a) părţile să încheie un acord prin care să se prevadă această procedură de facturare;
b) să existe o procedură scrisă de acceptare a facturii;

c) cumpărătorul să fie stabilit în Comunitate şi înregistrat în România conform art. 153 din Codul fiscal;
d) atât furnizorul/prestatorul, în cazul în care este înregistrat în România conform art. 153 din Codul fiscal, cât şi cumpărătorul să notifice prin scrisoare recomandată organului fiscal competent aplicarea acestei proceduri de facturare, cu cel puţin o lună calendaristică înainte de a o iniţia, şi să anexeze la notificare acordul şi procedura de acceptare prevăzute la lit. a) şi, respectiv, b);
e) factura să fie emisă în numele şi în contul furnizorului/prestatorului de către cumpărător şi trimisă furnizorului/prestatorului;
f) factura să cuprindă elementele prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal;
g) factura să fie înregistrată într-un jurnal special de vânzări de către furnizor/prestator, dacă este înregistrat în România conform art. 153 din Codul fiscal.

Mi-am permis sa bolduiesc punctele a si b.Altfel ca si inregistrare parerea mea este ca dvs, trebuie sa inregistrati ca si iesire iar clientul la intrari.Dar pentru aceasta trebuie sa existe acordul (protocolul) prevazut de NM din CF.Ma refer la faptul ca trebuie sa alocati o serie distincta pentru aceste facturari, pentru a respecta conditia de secventiallitate prevazuta in CF art.155.Dvs mai mult ca sigur aveti o plaja de numere (serie) pentru facturi emmise catre clienti (ex BF 00001 ...) iar pentru acest tip de facturare (factura emisa de client in numele furnizorului) trebuie sa alocati o alta plaja (ex FC 0001) pe care sa o prevedeti odata in decizie de societate si a doua oara in acel acord intre societati.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: autofacturare in saga!!!

#14 Mesaj de crisanl707 »

avem acord intre parti dar eu vreau sa stiu cum inregistrez in saga ca sa-mi apara in registre diferite. Daca este vreo posibilitate ca sa nu tinem registru separat de mana

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: autofacturare in saga!!!

#15 Mesaj de ciobanum147 »

Uff va rog din suflet sa ma ajutati ca arde rau - soc.noastra a vandut la alta diverse marfuri avem facturi stampilate de ei si acceptate la plata ,avem confirmarea de sold -dar acum ei spun ca nu aveam comanda pentru asa ceva si au facut o autofactura - la client ne-a trecut pe noi furnizoriul datele soc.noastre -va intreb ce inseamna asta -oare ei au depasit pragul de achizitii si a facut autofactura numai pentru tva? dar de ce ne-a trimis-o si noua eu parca stiam ca autofactura nu circula la teri -ne mai plateste marfa? eu trebuie sa contabilizez ceva ? nu ma certati am citit cate ceva dar nu am timp mai mult patronul astepta sa incaseze si acum m-a sunat sa-i explic ce trebuie sa facem.
multumesc anticipat :(

Scrie răspuns