PayPoint

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: PayPoint

#16 Mesaj de josand »

Eu am facut asa: Ex: 5311=462 48 lei (10euro 2 cartele vodafone-val cu TVA); 462=401 48 lei (valoarea totala a facturii emise de ei); 401=5311 48 lei. Ce nu stiu eu este ce fac cu TVA-ul? Nu il iau in seama? Ca oricum in 5311 intra toata valoarea iar daca fac operatia 462=401 cu introducerea tva, nu se inchide 462...
Multumesc pentru rabdare si raspunsuri,
Dana

cozariucm
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Siret

Re: PayPoint

#17 Mesaj de cozariucm »

eu fac la paypoint avize la raportul pe care mil emite aparatul iar cind primesc factura la sfarsitul sartamanii, inchid avizele cu factura prin asociere iar pe contul 462 introduc doar facturile pe care le incasez ( E-on, Orange, Vodafon, Romtelecom, UPS, etc. )

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

Re: PayPoint

#18 Mesaj de fartana739 »

Am primit si eu factura de la Paypoint cu suma pe care am virat-o in contul lor.Problema este ca nu stiu cum sa evidentiez comisionul primit de la ei. Nu stiu pe ce baza sa inregistrez in registru de casa acest comision. Cand cineva reincarca cartela eu trebuie sa-i eliberez ceva cu suma perceputa pentru reincarcare?

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: PayPoint

#19 Mesaj de csedoa »

Asta se intampla cand se cer raspunsuri pe o tema denumita dupa furnizor ...

link 1
link 2
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: PayPoint

#20 Mesaj de josand »

Multumesc frumos pentru linkuri! M-am lamurit!
O zi frumoasa in continuare!
Dana

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

Re: PayPoint

#21 Mesaj de fartana739 »

Bine dar daca incasarile aferente incarcarilor nu se trec prin casa de marcat pe ce baza se inregistreaza incasarile in regsitrul de casa?

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: PayPoint

#22 Mesaj de csedoa »

Ati inteles gresit ...incasarile aferente incarcarilor se trec prin casa de marcat, incasarile la facturi nu . (electrica,eon,vodafone etc)
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

cozariucm
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Siret

Re: PayPoint

#23 Mesaj de cozariucm »

Din cate am inteles nu se face nir la reincarcare electronica tot ce se vinde in acea zi se trece prin cas de marcat si se introduce pe contul 704 iar factura pe care o primesc la sfarsit de saptamana pentru toate vanzarile efectuate o introduc pe cheltuieli pe 628, atunci intervine urmatoarea problema ce fac cu adaosul comercial pe care il practic la fiecare reincarcare, pentru ca la PayPoint mi se comunica suma pentru un euro de exemplu e-vaucer orange 1E = 5,04 lei iar eu imi pun singur ce adaos doresc de pilda vind cu 5,60 lei ar insemna ca pe 704 = 5,60lei inregistrez vanzarea din ziua respectiva iar cind primesc factura de la PayPoint valoare este de 5,04lei = 628 iar cu adaosul de 0,54 lei ce fac cu el?
La cei de la PayZone ei iti fixeaza suma cu care sa vinzi vaucerul si primesti discount dar la PayPoint tu iti pui adaosul pe care il doresti.
Atunci cum ar fi corect de procedat? astept un raspuns.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: PayPoint

#24 Mesaj de csedoa »

Nu are ce cauta adaosul comercial la servicii :shock:
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: PayPoint

#25 Mesaj de filipn »

buna ziua. o persoana fizica solicita un contract de comision pentru clientii adusi unei societati ( aceasta persoana este si PFA , are si contract de munca la un SRL cu care solicita acest contract). poate exista un pericol, fiind interpretata o activitate dependenta de ANAF, chiar si ITM?
daca administratorul accepta, cum este corect sa fie declarat prin declaratia 112, se completeaza manual . nu am avut astfel de situatii. multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PayPoint

#26 Mesaj de tomac »

Este clar activitate dependentă. Nu se declară separat în D112, practic ori i se face un al doilea contract de muncă pentru o altă funcție ori i se completează pe statul de salarii veniturile suplimentare pe alte venituri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns