achizitie intracomunitara auto second hand

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie intracomunitara auto second hand

#16 Mesaj de pinteae »

Daca furnizorul a aplicat regimul special pentru livrari second-hand, atunci nu se aplica taxarea inversa. Livrarile/achizitiile de bunuri second-hand se considera scutite de TVA, nu se deduce TVA, de catre cumparator, iar vanzatorul va colecta TVA la marja bruta. Operatiunea nu se transmite prin D390. Dar mare atentie, pentru a aplica regimul special de scutire, pe factura de achizitie trebuie sa fie mentionat regimul special. Daca factura este fara TVA, insa pe factura/invoice nu este mentionat regimul, atunci trebuie sa aplici taxarea inversa.

bajinarur
Mesaje: 162
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: achizitie intracomunitara auto second hand

#17 Mesaj de bajinarur »

Pe factura scrie " Delivery is subjected to the specific rule of taxation over the margin. Vat non-deductibile". Iar in romana "Livrarea se supune regimului special al marjei profitului. TVA nedeductibil. Autoturism second-hand". Din ce inteleg se aplica TVA marja profitului si nu trebuie operata factura in d 390 . In saga ma duc la Intrari in valuta- factura? E ok in decont TVA la rd 26 sau trebuie si la rd. 26.1? Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie intracomunitara auto second hand

#18 Mesaj de pinteae »

Intrari in valuta - factura, achizitie intracomunitara, TVA"0", rd. 26.1 in decont.

tanasachem
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 27, 2022 11:42 am

Re: achizitie intracomunitara auto second hand

#19 Mesaj de tanasachem »

achizitie masina second hand din Olanda, de la o persoana fizica.Trebuie sa platesc TVA-ul? La vinzarea masinii in tara colectez TVA-ul?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie intracomunitara auto second hand

#20 Mesaj de pinteae »

Depinde! Se aplica tratamente diferite, in functie de scopul achizitiei. Daca este cel de vanzare, pentru ca firma desfasoara activitatea de comert cu auto, sau scopul este cel de achizitie in scopul utilizarii. In ambele cazuri, la achizitie nu exista nicio obligatie legata de TVA. La vanzare, situatia este diferită. In cazul comertului cu auto second hand, aplici TVA la marja bruta. In celalalt caz, se aplica regimul normal de TVA.
Eugen Pintea

Scrie răspuns