E-factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
solomoneac
Mesaje: 24
Membru din: Mar Dec 08, 2009 12:00 am

E-factura

#1 Mesaj de solomoneac »

Buna ziua
In ecran e factura nu mai apare butonul " cu transmitere SPV"?

predav138
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mar 19, 2010 12:00 am

Re: E-factura

#2 Mesaj de predav138 »

Aceeasi nelamurire o am si eu!
Va rugam niste precizari!
Multumim!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#3 Mesaj de tomac »

Da, nu mai apare, pentru că nu mai avea sens. Acela era pentru codurile SPV.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

predav138
Mesaje: 15
Membru din: Vin Mar 19, 2010 12:00 am

Re: E-factura

#4 Mesaj de predav138 »

Multumesc! O seara buna!

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: E-factura

#5 Mesaj de cumpanasoiul »

Buna ziua.
Societatea la care lucrez se ocupa printre altele si cu prestarea serviciilor pentru transport. Ocazional facturam transport deseuri. Pentru a avea o evidenta a masinilor care au prestat servicii pentru terti, am creat in tipuri de articole si servicii o pozitie denumita TRANSPORT, la inregistrarea facturilor emise alegeam TRANSPORT gestiunea(masina) iar informatiile care ar fi trebuit sa apara la explicatii le treceam la informatii suplimentare(neavand articol la intrari, nu aveam nici la iesiri). La finalul lunii in situatii vanzari vedeam pe fiecare masina in parte cat am facturat.
Acum, daca fac exact la fel, nu pot genera e-factura intrucat nu am trecut niciun articol la explicatii.
Este vreo posibilitate sa merg in continuare asa cu facturile pentru a avea o evidenta pe masini sau trebuie sa introduc facturile pe nedefinit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#6 Mesaj de tomac »

Treceți Transport la denumire, iar la informații suplimentare treceți ca înainte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: E-factura

#7 Mesaj de cumpanasoiul »

Tot nu merge, ca nu am intrare de transport. Am rezolvat cu colegii de la saga, care mi-au sugerat sa lucrez pe centre de activitati/profit. Am introdus numerele masinilor in grupe. Merge perfect.

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: E-factura

#8 Mesaj de stanm711 »

Buna ziua! Suntem mai multi medici (CMI-uri) cu sediul in cadrul unei policlinici. Factura pentru energia termica vine pentru toata policlinica. Noi o impartim la cati suntem si in baza unei facturi si chitante, plateam fiecare cota parte din factura. Acum trebuie sa folosim si noi e-factura pentru aceasta energie termica?

gheorghei642
Mesaje: 702
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: E-factura

#9 Mesaj de gheorghei642 »

Daca emiteti facturI cu cote parti de consumuri aferente fiecarui CMI/CIF aveti obligatia raportarii/transmiterii facturilor utilizand platforma e-factura.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#10 Mesaj de tomac »

Cine este proprietarul policlinicii? Pe numele cui se emite factura de către furnizorul de utilități?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: E-factura

#11 Mesaj de stanm711 »

Factura se emite de catre furnizor pe numele unui CMI-st.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-factura

#12 Mesaj de tomac »

Și acesta are acord scris cu ceilalți medici pentru decontarea sumelor aferente fiecăruia? În acest caz vorbim despre o refacturare de cheltuieli.
Se consideră că are loc o refacturare de cheltuieli atunci când sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:

a) persoana impozabilă urmărește doar recuperarea contravalorii unor achiziții de bunuri/servicii care au fost efectuate pe numele său, dar în contul altei persoane;
b) persoana impozabilă nu recuperează mai mult decât cheltuiala efectuată.

În acest caz cel care va refactura acele cheltuieli va fi obligat să emită factură și să le trimită în e-factura.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns