3022

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

3022

#1 Mesaj de romani473 »

am ctr cu mol.primesc 2 fact pe luna..1 15 pana in data de 10, si pe 16 31 pana in 5 luna urmatoare...cum inregistrez bonurile daca factura vine doar in luna urmatoare pe cealalta jumatate.....

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de herganiec »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=8297 citeste aici ca e similar cu cazul tau.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

3022

#3 Mesaj de romani473 »

m am uitat la ce mi ai trimis dar eu am 3022...receptie..consum...bonurile fiscale se dau pe loc..factura vine doar in luna urmatoaree...incarc si descarc gestiunea in luna respectiva si fac plata in luna urmatoare?
pe factura scrie cantitatea utilizata...
va rog ajutati maaa

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de herganiec »

nu ai specificat ca lucrezi cantitativ valoric, dar in cazul acesta as inregistra bonul de casa asa cum vine la intrari ca sa incarc gestiunea si apoi bonul de consum si atat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

3022

#5 Mesaj de romani473 »

ai dreptate ms mult..dar sunt cam cu stress..
eu m am gansidt sa pun boniurile pe jumatetatea lunii in luna urmatoare cand vine factura...dar nu e prea corect, pe factura imi apare cantitatea cum ar trebui sa o integistez...

....offfff.....

matalal
Mesaje: 43
Membru din: Mie Apr 30, 2008 12:00 am

#6 Mesaj de matalal »

Din cate am inteles, alimentezi o perioada (1/2 luna) si la final ti se factureaza in baza unui centralizator la care sunt anexate bonurile. Plata n-o faci pe loc, ci dupa emiterea facturii, nu?
1.Pentru aprovizionarile din a doua parte a lunii, care ti se factureaza luna urmatoare, corect ar fi sa inregistrezi in luna in care alimentezi :
3022 = 408.MOL si
6022 = 3022 cu valoarea alimentarilor de carburanti (fara TVA), iar cand vine factura, in luna urmatoare :
% = 401.MOL
408.MOL
4426
Astfel, intrarea si costul carburantilor apar in luna in care trebuie, iar factura, cu toate implicatiile ei, apare la data emiterii, in luna urmatoare (ok pentru jurnale TVA si 394).
2.Pentru aprovizionarile din prima jumatate a lunii, se inregistreaza normal, direct factura cu 3022 si 4426 la 401.MOL si consumul aferent 6022=3022.

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

#7 Mesaj de lupitaa »

Daca operezi cantitativ-valoric, intrarea combustibililor pe baza de bonuri in partea a doua a lunii o poti opera in "intrari" iar la tip pui "A" - aviz. Saga iti va genera automat nota:
% 408.MOL
3022
4428
Ar fi indicat sa dai si consumul (bon consum) ca sa-ti genereze si 6022 = 3022
In luna urmatoare, cand introduci factura, in partea de sus introduci datele facturii - normal, fara sa pui la tip nimic, salvezi, iar inainte sa operezi detaliile, dai click pe "Asociere aviz" si asociezi integral cantitatile.
Saga iti va genera automat nota :
408.MOL=401.MOL si
4426 = 4428
https://adilupita.wordpress.com/

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de herganiec »

cum sa integistrezi ca aviz daca e bon ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

#9 Mesaj de lupitaa »

Nu se inregistreaza ca aviz. E un artificiu: se pune tip "A", pentru a nu-l cuprinde in jurnalele de TVA. Asta nu inseamna ca e aviz!. Cum altfel poti inregistra cantitativ-valoric in Saga, fara a avea factura?
Se inregistreaza intrarea in conta, pe baza centralizatorului emis de MOL,
% 408.MOL
3022
4428
Bonurile pe care le primesc cei care alimenteaza n-au valoare fiscala, ele certificand doar alimentarile succesive, certificand doar LIVRAREA combustibililor. Fiscalizarea operatiunii si factorul generator de TVA apare doar in momentul emiterii facturii. Combustibilul nu se achita pe baza de bon, ci prin banca, in baza facturii.
Pe mine nu ma deranjeaza acel tip "A". E un mod de a opera in saga. Daca operezi prin articole contabile direct, nu vei avea cantitativ-valoric.
https://adilupita.wordpress.com/

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de herganiec »

daca bonurile sunt fiscale , le inregistrez direct in intrari, cantitativ valoric, doar ca pun B la tip document. si fac si achitarea.
daca sunt bonuri nefiscale, eu nu le inregistrez pana nu am factura respectiva (pe care o inregistrez normal pe intrari).

Bonurile nefiscale nu sunt acte contabile ci mai mult.. justificative pt soferul care a alimentat.
Factura de la Mol trebuie sa contina si o anexa cu bonurile nefiscale emise pt masina X, Y.. cat si in ce data a alimentat. si apoi verificati anexa cu bonurile nefiscale primite de sofer daca e la fel.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

#11 Mesaj de lupitaa »

Ai dreptate. Bonurile fiscale se inregistreaza direct in intrari in ziua emiterii.
In cazul prezentat mai sus insa, am dedus ca nu este vorba de bonuri fiscale. Am si eu o firma care are contract cu MOL si utilizeaza carduri pentru alimentare, facturandu-i-se de doua ori pe luna. La fiecare alimentare soferul comunica kilometrajul si primeste un bon care atesta cantitatea introdusa in rezervor si pe care il anexeaza la foaia de parcurs. Odata cu factura vine anexata si situatia detaliata a alimentarilor pe fiecare masina si a kilometrilor parcursi intre alimentari. Desigur, inregistrarea directa in contabilitate a facturii, luna urmatoare, la data emiterii, ne scuteste de complicatii si este cea mai simpla solutie.
Totusi, apare inconvenientul ca o cheltuiala a lunii curente este impinsa in luna urmatoare, nefiind astfel consemnata in contabilitate in momentul producerii ei si nereflectand rezultatul real al lunii curente, cand de fapt a avut loc aprovizionarea cu carburanti.
https://adilupita.wordpress.com/

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

#12 Mesaj de romani473 »

BONURILE SUNT FISCALE, DECI LA INREGISTREZ CA ATAREAAA..DAR PE FACTURA IMI APRE SI TVA UL...

OFFF...

Scrie răspuns