chitanta in euro sau forint

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

chitanta in euro sau forint

#1 Mesaj de kovacss »

Buna seara tuturor.
Ma aflu in urmatoarea situatie:o firma din Ungaria mi-a intocmit factura in euro comform contractului.Plata trebe facuta cash,adica cu chitanta tot in euro,dar firma vrea sa-mi intocmeasca chitanta in forint.Ei sustin ca nu au chitantier in euro doar in forint.Dar auncea cum sepoate ca au facturier in euro?
Daca imi da chitanta in forint cum o voi contabiliza?Banii mii cere in euro.
Rog ajutor.Multumesc


Intrebare 2-Cat asputea cere pt contabilitatea primara a unui garaj de reparatii auto care au de emis facturi spre ARR.Firma nu este platitoare de TVA.
Rog un sfat.Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

1. Nu este o problema modalitataea de plata a unei facturi fie ea intr-o anumita moneda.
Daca eu in Romania emit o factura in EUR si vine clientul meu si o plateste in lei in Romania de ce m-as supara?
Bine ca se poate incasa/plati o factura intr-o valuta.
Nu vad niciun impediment sa iregistrez o plata in orice valuta. Oricum contabilitatea mea este in lei pentru ca sunt in Romania. Diferentele de curs valutar oricum se vor inregistra in contabilitate.
2. Problema este un pic delicata in ceea ce priveste garajul.....
In functie de cat anume documente prelucrezi, salariati cati sunt.......
In mod natural regula este simpla: lucrezi contabilitate la o firma doua. Diferenta nu poate fi mare sau mai bine spus la fel cum iei la acele firme ar trebui sa iei si la acest garaj.
Exista un prag minim. Acest prag trebuie sa ti-l stabilesti facand urmatoarul calcul: daca ceri prea mult garajul va angaja un contabil intern care chiar sta acolo in permanenta. Asa judeci problema: cat ar da firma ca sa angajeze un contabil si de la acel salariu scazi 50%. Daca firma ca sa angajeze un contabil intern ar plati 1.200lei atunci nu poti cere mai mult de 600-700 lei.
Daca firma ar plati 800 lei nu poti cere mai mult de 400.
Cam asa iti faci calculul.
E un calcul.
Chestia cu salarii mari sau onorarii mari.....e de fite: cei care castiga usor banii la fel de usor accepta orice suma sa plateasca pentru contabilitate.
Ultima oară modificat Joi Sep 10, 2009 11:00 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de ferenta »

raspuns intrebare nr.2

Consiliul Superior al Corpului Expertilor Contabili

Regulament
din 12/01/2009
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 87 din 13/02/2009
privind stabilirea criteriilor si modalitatilor pentru determinarea
onorariilor, indemnizatiilor si compensatiilor cuvenite
expertilor contabili si contabililor autorizati, precum si
societatilor de profil, membri ai Corpului Expertilor Contabili si
Contabililor Autorizati din Romania

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Este o gluma nereusita FerentA. Nu ceea ce ai scris tu ci ceea ce se prevede acolo.
Acolo e o chestiune: minimum pe care ar trebui sa-l cerem incepe de la 1.200 in sus.
Am o firma care vinde 3 sampoane in piata. Nu le plang de mila, dar de unde sa imi dea mie 1.200 lei minim?
CECCAR-ul oricum are niste prevederi nesimtite in mai multe situatii. A se vedea cazul unei doamne din Moldova care a fost parata la Politia economica de catre CECCAR pentru ca avea prea multe contabilitati. Biata femeie s-a dus la Politie si a dovedit ca nu munceste la negru si ca are contracte de munca PENTRU TOATE FIRMELE CU CARE LUCREAZA.
Politia le-a dat cu pas la CECCAR.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de ferenta »

Asa este, nici nu contest, eu doar i-am dat omului un punct de reper...

Scrie răspuns