gestiunea cantitativa+global valorica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iconaruc24
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am
Localitate: Constanta

#46 Mesaj de iconaruc24 »

Buna seara, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema, sunt incepatore in ceea ce priveste operatiile cu stocuri.

Am un bar caruia ii tin evidenta cantitativa la pret de vanzare.

Introduc intrarile, automat imi ia pretul de vanzare introdus anterior cand am definit articolele si totul functioneaza perfect.
Am o problema insa cu cafeaua. Pana acum vindeam un singur tip de produs si anume cafea cu pret de vanzare 5 lei. Acum insa trebuie sa vand si capucino la pret de vanzare 6 lei. Nu stiu cum sa procedez.
Cand fac receptia eu inregistrez cafeaua 1kg ca si marfa pe articol defint marfa, cafea , cantitatea nu 1kg ci 140 de buc cat stiu ca obtin dintr-un kg, pretul de intrare, si pretul de vanzare de 5 lei.

Cum ar trebui sa procedez acum cand vreau ca din aceeasi cafea cu care ma aprovizionez, sa vand si capucino la 6 lei?

Eu m-am gandit sa stornez o parte din intrare in mod aleator o cantitate de 50 de buc al pretul de vanzare de 5lei, sa creez un nou articol pe care sa-l numesc capucino, si sa fac intrarea de 50 de buc de capucino la pret de vanzare 6lei.

Este corect?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#47 Mesaj de balteanuc692 »

Mi se pare corect. Si daca vindeti mai repede cappuccino de pe stocul nou format, mai stornati o parte din cafea si refaceti stocul de cappuccino.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#48 Mesaj de balteanuc692 »

Sau puteti sa mergeti prin transferuri dupa ce faceti articolul cappuccino. Transferati in aceasi gestiune cu noua denumire cate bucati doriti cu noul pret.

iconaruc24
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am
Localitate: Constanta

#49 Mesaj de iconaruc24 »

multumesc pentru raspuns,

in transferuri am incercat initial, am simulat o vanzare si am constantat ca descarcarea de gestiune nu se face corect, asa ca o sa folosesc varianta cu stornarea

Scrie răspuns