gestiunea cantitativa+global valorica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#16 Mesaj de danilevicis »

alegi nedefinit, scrii vanzare marfa, tva 19 si valoarea raportului z al casei de marcat, cont 707.
Ultima oară modificat Mie Apr 28, 2010 9:13 pm de către danilevicis, modificat 1 dată în total.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#17 Mesaj de eugen01 »

677>
trecand peste cele 1001 de intrebari pe care ar trebui sa le pun inainte sa raspund, iesirile se opereaza astfel (in cazul gestiunilor global valorice):
1.Operatii>Iesiri.
2.Selectam NumeClient.Salvam.
3.In ecranul detalii (cel de jos) selectam nedefinit (asta daca avem Saga integrat c+s) trecem denumirea marfii vandute, um, cant, cota TVA, iar la cont selectam analiticul gestiunii respective (707.01 sau 707.02 sau...ce analitic am definit pentru gestiunea respectiva in fisierul de gestiuni)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#18 Mesaj de promovest96 »

"2.Selectam NumeClient.Salvam. "

E pesoana fizica, denumesc un client fictiv iar, "Client-persoana fizica"?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#19 Mesaj de eugen01 »

Nu cred ca e cazul sa-l definim fictiv.Client/Furnizor fictiv (fara sinteticul definit de Saga) folosim numai pentru transferuri.Putem sa-l definim in Fisierul Clienti ca si ClientiDiversi sau VanzarePersoanaFizica cu sintetic dat de Saga(4111.00001 de ex.).
Pacat ca a modificat Danilevicis raspunsul sau.Era mult mai explicit.
Pentru ca mie nu imi e clar, nu inteleg daca, operati incasarile zilnice(totalul unei zile) sau fiece incasare in parte... :oops:
Mai cititi aici:
Manualul Saga>Intrebari frecvente>Iesiri>Introducerea vanzarilor zilnice cu amanuntul.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#20 Mesaj de promovest96 »

Da, din pacate nu se poate accesa exact ceea ce ma intereseaza, OPERARE RAPIDA DIN IESIRI unde se foloseste casa de marcat. Sun la ei, va multumesc pentru raspunsuri . O zi buna sa aveti!!

Din manualul de utilizare:
Pentru detalii despre modul de introducere a vânzărilor cu amănuntul sau serviciilor încasate cu bon fiscal fără nominalizarea clientului citiţi explicaţiile de aici: Introducerea vânzărilor zilnice la comertul cu amănuntul si Operarea rapida din Iesiri daca se foloseste o casa de marcat.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#21 Mesaj de eugen01 »

677>

pai ..sa reveniti sa ne dati si noua amanunte, despre ce ati dorit...si ce rezolvare s-a gasit...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#22 Mesaj de tomac »

Operare rapidă este specific părții de stocuri. Nu e nevoie să scrie asta, în mod explicit în manual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#23 Mesaj de promovest96 »

Deci eu asa am facut: la IESIRI (cand vand din magazin gest global valorica catre persoane fizice), la client am trecut un client fictiv creat in FISIERE-> CLIENTI pe care l-am denumit "Vanzare marfa numerar" si caruia i-am atasat contul 5311.
Numai asa imi face NC : 5311=%707.2, 4427 si imi duce si bonul fiscal in casa in momentul in care validez si tiparesc bonul fiscal. In ecranul detalii, idem cum mi-ati sugerat.

Mai am o nelamurire si nu stiu daca e corect:

Cand fac avizul de iesire din depozit in magazin, la cont se trece 707.1 (analitic depozit) dar cand ma uit la ce NC genereaza este:
482.client=371.1
E corect asa?? Nu trebuie sa-mi apara in loc de 371.1 , 707.1??

Va multumesc!
(am scos primul meu bon, uraaa!!)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#24 Mesaj de eugen01 »

1.Felicitari pentru primul bon !! :D
2.D a dat raspunsul corect...
Ultima oară modificat Joi Apr 29, 2010 4:17 pm de către eugen01, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#25 Mesaj de danilevicis »

tontv677 scrie: 482.client=371.1
E corect asa?? Nu trebuie sa-mi apara in loc de 371.1 , 707.1??
Este corect pt ca ulterior dupa transfer (adica iesirea din depozit prin AE), veti face, intrarea in gestiunea global valorica, prin ecranul intrari si acolo va face NC 371.2=482 si astfel, 482 se anuleaza, rezultand practic 371.2=371.1
Cand faci transfer, nu generezi un venit. Venitul il faci cand operezi vanzarea
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#26 Mesaj de promovest96 »

Inteleg asta ca asa e si logic, dar aparea contul de venituri - la iesirea din depozit.

MAi am cateva intrebari in legatura cu amanuntul asta:

1. Pot vinde acelasi produs cu mai multe preturi sau pretul la amanunt e batut in cuie?

2.Pot sa acord discount pe bonul fiscal? Adica il transfer cu 20 lei din depozit, il receptionez cu 25 in gestiunea amanunt si acord pe bon 50% discount... (am casuta EURO HANDY)


VA MULTUMESC!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#27 Mesaj de tomac »

1.Nu scrie nicăieri, în mod explicit, că nu. În practică, se egalizează prețul.Dacă pe raft există un produs cu un preț și acel produs se reaprovizionează la alt preț există ca variante:
- prețul de vînzare se modifică
- prețul produselor din stoc se modifică la nivelul celor noi intrare, fie prin reducere, fie prin majorare, după caz
Existența pe raft a aceluiași produs, cu prețuri diferite, din punct de vedere tehnic, poate genera probleme:
- pe raft produsele trebuie etichetate distinct.Este posibil să aveți probleme cu cei de la OPC.
- stocul ar trebui ținut pe fiecare preț. Asta, în SAGA, înseamnă că trebuie să aveți același articol creat de mai multe ori - cu cîte prețuri de vînzare aveți, caz în care pot apărea confuzii
- nu este indicat și din cauza clienților cu care mai mult ca sigur veți avea discuții

2.Casele de marcat EURO 500 Handy au o problemă.Dacă nu sunt din gama TX, nu pot tipări, atunci cînd sunt folosite ca printer fiscal (așa cum le folosește SAGA), pe bon, reduceri de preț și se va bloca la listare.
Mai mult reducerile acordate doar pe bon, nu știu cît sunt de legale, din punct de vedere fiscal.Asta pentru că MF prin codulk fiscal recunoaște ca reduceri ce diminuează baza de impozitare, doar acele reduceri acordate pe factură.Asta deși practica și modul în care sunt avizate aparatele de marcat fiscale arată că reduceri se pot oferi și altcumva decît prin facturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#28 Mesaj de promovest96 »

VA multumesc pentru raspunsul prompt, casa mea este EURO 500 T HANDY, stiti cumva daca de pe ea pot tipari discount direct pe bonul fiscal?

Si inca cu ceva daca ma mai puteti ajuta, noi pana acum am am avut doar comertul cu ridicata (depozit), trebuie sa ma duc, banuiesc, la Registrul Comertului sa actualizez actul constitutiv si sa trec si gestiunea cu amanuntul alaturi de celelalte coduri ?

Multumesc inca odata!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#29 Mesaj de tomac »

Nu tipărește reducerea pe bon, dacă e folosită ca printer fiscal.E modelul cu 2100 PLU.Dacă se tastează bonul manual, nu e problemă, marchează și reducerea.
Da.Este obligatoriu să aveți în actul constitutiv și comerțul cu amănuntul.
Ultima oară modificat Mie Mai 05, 2010 1:13 pm de către tomac, modificat 1 dată în total.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#30 Mesaj de promovest96 »

Multa sanatate, va multumesc!

Scrie răspuns