colectare sticle pet

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dincad793
Mesaje: 71
Membru din: Joi Mar 27, 2008 12:00 am
Contact:

colectare sticle pet

#1 Mesaj de dincad793 »

buna
am si eu o intrebare,am o firma care colecteaza sticle pet,de la persoane fizice si juridice,apoi intra intr-un proces te tocare(maruntire) iar in urma procesului de tocare,acele granule rezultate,sunt vandute
intrebarea este:
-achizitia cum o inregistrez?ca materie prima?o sugestie era ca se poate si ca materiale consumabile cu un analitic distinc
-in urma procesului de tocare rezulta si pierderi,deci nu prea ar fii materiale consumabile
-vinzarea pet-ului maruntit este un semifabricat,nu?
-cum fac inchiderea? ce cont de cheltuiala sa folosesc?
va multumesc din suflet

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de eugen01 »

ofofof...doar o intrebare???...hai sa vedem !!!

1.Daca obiectul de activitate este productia de granule atunci achizitia se face pe 301 Materii Prime, granulele fiind Produs Finit.Materiale consumabile ar fi cele care ajuta la obtinerea produsului (aditivi, acizi, lamele taietoare etc..)
2.Pierderile sunt pierderi (ar trebui o reteta, fisa tehnologica din care sa rezulte aceste pierderi) si se inregistreaza ca atare.(Atentie.NU perisablitati !!! CF ART.21 pct.3 lit.d si NM pct 35.
3.Vanzarea de granule(produsfinit) este considerata vanzare (cont 701), s-ar considera semifabricat, daca produsul obtinut (granule), ar face parte dintr-un proces de transformare in cadrul intreprinderii pentru obtinerea de produs finit.(in sectiile prelucratoare, pentru a ajunge produs finit, semifabricatele trec printr-o succesiune de operatii care le modifica forma, dimensiunile si proprietatile initial)
4.Inchiderea??daca folosii Saga C (conta plus stocuri) si folositi meniul Comenzi la terminarea unei comenzi se merge in meniul Operatii>Productie. iar la sfarsit de luna Operatii>Inchidereluna.Saga face notele contabile.


sper ca cele de mai sus va sunt de ajutor.Succes !!! :)

dincad793
Mesaje: 71
Membru din: Joi Mar 27, 2008 12:00 am
Contact:

#3 Mesaj de dincad793 »

si eu sper ca o sa ma descurc
oricum multumesc foarte mult
P.S.
oare fara saga stocuri se poate?
multumesc inca o data

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#4 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=4340

lit.D pct.18 din OMFP 1850

"Metoda global-valorică se poate utiliza pentru contabilitatea analitică a mărfurilor şi ambalajelor din unităţile de desfacere cu amănuntul, rechizitelor de birou, imprimatelor, materialelor folosite la ambalare, materialelor de natura obiectelor de inventar, echipamentelor de protecţie în folosinţă, precum şi altor categorii de bunuri."

nu raman decat celelalte metode de conducere a contabilitatii analitice a bunurilor..Mai ales ca exista in planul de conturi Clasa 3- Stocuri si produse in curs de executie.deci avem productie..lucram cu stocuri !!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#5 Mesaj de eugen01 »

oops!scuze ..Clasa 3 - Conturi de stocuri si productie in curs de executie.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

#6 Mesaj de paidolat181 »

Productia, obtinerea de produse finite presupune contabilitate de gestiune ceea ce presupune utilizare conturilor de stocuri.... deci obligatoriu SAGA INTEGRAT.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#7 Mesaj de eugen01 »

foarte corect si bine a subliniat paidolat.Contabilitatea de gestiune este prevazuta expres in L82 si omfp 1826.

Scrie răspuns