Contract de munca

Mesaj
Autor
bereschi
Mesaje: 81
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Contract de munca

#1 Mesaj de bereschi »

Buna ziua!
In cazul unei firme care nu va avea de lucru in timpul iernii, activitateava fi reluata in primavara, cum este bine sa inchei contractele de munca: pt perioada determinata, sau pt perioada nedeterminata, si sa suspend contractele?
Adica, ce presupune mai exact suspendarea? Operez si transmit revisalul cu o zi inainte? Salariile si contributiile vor fi 0 in aceasta perioada? II afecteaza cumva pe salariati?
Astept raspunsul dvs!
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca

#2 Mesaj de balazse »

In primul rand iti sugerez sa citesti Codul Muncii (si acum nu din rautate), il poti gasii aici:chttps://docs.google.com/document/pub?id ... 7qVy64zRzU
Eu iti sugerez sa faci contract pe perioada determinata, dar ai grija ca nu poti prelungii de foarte multi ori perioada (vezi Codul Muncii).
In ceea ce priveste suspendare, pe ce baza ii faci suspendarea contractului?
Suspendarea contractului poate afecta stagiul de cotizare al angajatiilor.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Contract de munca

#3 Mesaj de pinteae »

Daca activitatea desfasurata de societate este sezoniera, atunci poti incheia CIM-uri pe perioada determinata, pe perioada unui sezon, caz in care in intervalul de inactivitate salariatii pot beneficia de somaj, urmand ca la deschiderea sezonului urmator sa-i angajezi din nou, cu CIM pe perioada determinata. In acest mod poti sa inchei mai multe CIM-uri pe perioada determinata pe aceeasi functie. Dar mare atentie, activitatea trebuie sa fie sezoniera.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca

#4 Mesaj de balazse »

Totusi atentie:
CAPITOLUL VI
Contractul individual de muncă pe durată determinată
Art. 82.
(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit, în condiţiile prevăzute la art. 83, şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, pentru perioada realizării unui proiect, program sau unei lucrări.
(4) Între aceleaşi părţi se pot încheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de muncă pe durată determinată.
(5) Contractele individuale de muncă pe durată determinată încheiate în termen de 3 luni de la încetarea unui contract de muncă pe durată determinată sunt considerate contracte succesive şi nu pot avea o durată mai mare de 12 luni fiecare.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Contract de munca

#5 Mesaj de pinteae »

Pct.5 al articolului 82, defineste succesivitatea d.p.d.v. al CIM. In cazul unei activitati sezoniere se presupune ca intre doua sezoane se scurge cel putin 3 luni, caz in care se pot incheia CIM-uri pe perioada determinata, fara a se limita la numarul de 3 contracte incheiate intre aceleasi parti.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contract de munca

#6 Mesaj de balazse »

Sczue, dar de unde reiese acest lucru?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Contract de munca

#7 Mesaj de pinteae »

Puctele 4 si 5, coroborate. Din propria experienta iti spun, pentru ca am avut cazuri de genul acesta. Un caz, este cel a unui restaurant care functioneaza ca si gradina de vara. In acest caz sezonul incepe in aprilie si se termina in octombrie. In fiecare an in luna aprilie se incheie CIM-uri, pe perioada determinata, de regula cu aceeasi salariati. Se poate incheia mai mult de 3 CIM-uri cu acelasi salariat deoarece intre data incetarii unui CIM si data inceperii unui nou CIM s-au scurs mai mult de 3 luni (noiembrie - martie).

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Contract de munca

#8 Mesaj de gherghescua »

Buna ziua.
Eu am o mica problema, daca ma poate ajuta cineva: la societatea la care lucrez, am contract de munca pe perioada determinata pana in luna mai anul viitor, iar eu voi naste la inceputul lunii aprilie.
Intrebarea mea este: ce se va intampla cu acel contract daca eu nasc inainte de a-mi expira?
Mi-au cerut o parere sa facem si ce e mai bine pt mine, iar din discutiile pe care le-am avut, nu prea vor sa faca pe per. nedeterminata, vor tot un contract pe per. determinata, mai toti angajatii avem asa.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract de munca

#9 Mesaj de herganiec »

daca intrati in concediu de maternitate sau medical contractul se suspenda pana va intoarceti la lucru.
Nu se poate face nici o modificare cat dvs sunteti in CM de orice natura ar fi el.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Contract de munca

#10 Mesaj de gherghescua »

Chiar daca am contract pe perioada determinata?
Dar, din articolul de mai jos sa inteleg ca, totusi, contractul meu expira si concediul medical va fi preluat de Casa de Sanatate

Art. 49
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Plata concediului medical va fi preluata de Casa de sanatate dupa incetarea contractului de munca, dupa ce salariatul le va inmana certificatul medical.

ART. 32 - OUG 158/2005
(1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau
activitatea acestuia încetează prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare,
reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în situaţia în care a expirat termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă, a expirat termenul pentru care a fost exercitată funcţia publică ori a expirat mandatul în baza căruia a desfăşurat activitate în funcţii elective sau în funcţii numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract de munca

#11 Mesaj de herganiec »

CAPITOLUL IV: Suspendarea contractului individual de muncă
Art. 49
(1) Suspendarea contractului individual de muncă poate interveni de drept, prin acordul părţilor sau prin actul unilateral al uneia dintre părţi.
(2) Suspendarea contractului individual de muncă are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natură salarială de către angajator.
(3) Pe durata suspendării pot continua să existe alte drepturi şi obligaţii ale părţilor decât cele prevăzute la alin. (2) , dacă acestea sunt prevăzute prin legi speciale, prin contractul colectiv de muncă aplicabil, prin contracte individuale de muncă sau prin regulamente interne.
...
Art. 50
Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
Art. 51
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în următoarele situaţii:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
b) concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
c) concediu paternal;
Art. 60
(1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendării activităţii ca urmare a instituirii carantinei;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
Codul fiscal. muncii
Ultima oară modificat Joi Oct 16, 2014 10:54 am de către herganiec, modificat 1 dată în total.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Contract de munca

#12 Mesaj de gherghescua »

Cod Fiscal? Nu Codul Muncii?
Atunci nu mai e valabila treaba cu contractul de munca pe perioada determinata? (scuzati cacofonia)
Adica mie nu imi mai expira contractul in luna mai, mi se prelungeste automat cu o perioada de 2 ani, deoarece se suspenda?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract de munca

#13 Mesaj de herganiec »

cand reveniti din concediu o sa se anuleze. pana atunci se suspenda.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Contract de munca

#14 Mesaj de gherghescua »

Ok, multumesc frumos!

Scrie răspuns