Ordonanta nr. 99/2000

Mesaj
Autor
stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Ordonanta nr. 99/2000

#1 Mesaj de stefanm86 »

Buna seara,
Referitor la "Art. 16. - Prin vanzari cu pret redus, in sensul prezentei ordonante, se intelege: f) vanzari ale produselor care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vandute;", as putea sa ma incadrez sa vand sub pret de achizitie marfa aparatura electronica ? sau este valabila doar pt produse alimentare si unele produse nealimentare care au termen de valabilitate?
Intreb deoarece unele electronice se tot imbunatatesc, iar la cele vechi pretul pe piata se diminueaza.
Va multumesc !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Ordonanta nr. 99/2000

#2 Mesaj de septimiuv »

ce nu este interzis este permis
daca nu scrie langa produse "shaorma" si "mici" inseamna ca nu se refera doar la produse alimentare

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: Ordonanta nr. 99/2000

#3 Mesaj de stefanm86 »

Am gasit HOTĂRÂRE Nr. 333 din 20 martie 2003 pt aprobarea Normelor metodologice de aplicare a OG 99/2000 in care se mentineaza ca in această categorie intră pe langa produsele agroalimentare şi produsele horticole si "unele produse nealimentare, cum ar fi, dar fără să se limiteze la: lacuri şi vopsele, atunci când acestea sunt susceptibile de o deteriorare rapidă datorită apropierii datei de depăşire a termenului de valabilitate."
s-ar putea pune problema ca electronicele nu au termen de valabilitate... :oops: si astfel sa nu-mi permita sa le vand sub pret de achizitie ?

Scrie răspuns