import marfa prin Hamburg

Mesaj
Autor
magas275
Mesaje: 20
Membru din: Lun Dec 09, 2013 12:59 pm

import marfa prin Hamburg

#1 Mesaj de magas275 »

Buna ziua,
Va rog sa imi lamuriti o nelamurire ;).
Marfa vine din Vietnam, vama se face la Hamburg (acolo se platesc taxele vamale). Ce se intampla cu TVA-ul?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import marfa prin Hamburg

#2 Mesaj de balazse »

Si cine a facut vamuirea, clientul sau transportatorul?

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: import marfa prin Hamburg

#3 Mesaj de scortarum819 »

S-ar putea sa ti se aplice art. 142 (1) lit. l), se numeste procedura vamala 42, sunt niste conditii de indeplinit, in principiu, daca comisionarul vamal german iti comunica codul sau valid de TVA, iar tu faci dovada unei AIC din Germania, declari AIC pe numele furnizorului din Vietnam cu codul TVA valid al comisionarului german (asa introduci si in Saga la Intrari valuta) si faci taxare inversa.

Vezi si ultima parte cu "Exemplu" din instructiunile de completare a declaratiei 390.

magas275
Mesaje: 20
Membru din: Lun Dec 09, 2013 12:59 pm

Re: import marfa prin Hamburg

#4 Mesaj de magas275 »

Vamuirea a fost facuta de client. Ma uitasem si eu la instructiunile D390, dar furnizorul spunea ca trebuie platit TVA-ul in Romania. Mie mi se parea normal sa fie taxare inversa, marfa intrand pe teritoriul comunitatii prin Germania, iar factura este emisa de un furnizor cu sediul in Polonia. Daca vama se facea in Romania lucrurile ar fi fost mult mai simple

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: import marfa prin Hamburg

#5 Mesaj de scortarum819 »

Pai nu tu esti clientul?
Nu as chiar baga mana in foc, dar sunt doua posibilitati
1. Comisionarul german, pe numele caruia se declara importuL, nu plateste TVA-ul in vama, depunand o garantie, care i se va restitui in momentul in care acesta face dovada unei LIC catre Romania (e vorba de procedura vamala 42 de care ziceam mai sus)
2. Comisionarul vamal plateste TVA-ul si ti-l refactureaza, impreuna cu taxele vamale, asa cum ar face, de exemplu, un comisionar vamal roman. In acest caz, tu ti-l vei deduce, prin plata facturii comisionarului german.
Daca ti-a facturat numai taxele vamale, 100% a aplicat procedura vamala 42, iar tu vei face taxare inversa. Cel mai bine, incearca sa iei legatura cu el.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: import marfa prin Hamburg

#6 Mesaj de apetrem »

2. Nu cred ca poti sa decuci tva de pe o factura emisa de un comisionar din alt stat.
In acest caz se aplica art. 147^2 CF, rambursarea TVA din alte state membre, formular 318.

Obs: nu in toate statele se plateste tva in vama.
Marian Apetre

magas275
Mesaje: 20
Membru din: Lun Dec 09, 2013 12:59 pm

Re: import marfa prin Hamburg

#7 Mesaj de magas275 »

Comisionarul nu ne-a refacturat TVA si asta imi era cam neclar: ce se intampla cu TVA-ul, mi se parea normal, fiind un import, sa se plateasca undeva si apoi sa fie recuperat. Mi se pare plauzibila varianta cu garantia, oricum era normal sa ne informeze. Eu voi inregistra taxare inversa pana la urma si sper sa fie bine asa. Va multumesc mult tuturor pt informatii

Scrie răspuns