''de regula''

Mesaj
Autor
scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

''de regula''

#1 Mesaj de scortarum819 »

Se pare ca scapam de sintagma ''de regula'' de la art. 4 alin. (1). Vad pe mfinante.ro http://www.mfinante.ro/transparent.html ... ansparenta& la Proiect Lege Cod Fiscal Titlul I ca:
Art. 4. - (1) Prezentul cod se modifică şi se completează numai prin lege, promovată cu 6 luni înainte de data intrării în vigoare a acesteia.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ''de regula''

#2 Mesaj de tomac »

Stai cuminte. Nu mai fi așa optimist. Mai trece și prin plen prin dezbateri. În plus dacă se schimbă Guvernul și are o urgență să vezi cum prin ordonanță se reintroduce. Că tot așa a apărut și "de regulă" acolo - prin ordonanță. În plus toți au ignorat că deși modificarea poate fi peste noapte aplicarea se poate face numai de la 1 a anului următor. Nici un avocat al poporului nu a atacat ordonanțele de modificare a CF date peste noapte cu aplicare de a doua zi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ''de regula''

#3 Mesaj de scortarum819 »

Ei, fii si tu un pic mai optimist :lol:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: ''de regula''

#4 Mesaj de ferenta »

:mrgreen:

Guvernul își acordă dreptul de a schimba Codul Fiscal cu ordonanță, după derogări repetate în 10 ani

Guvernul și-a conferit dreptul de a schimba Codul Fiscal nu doar prin lege cu șase luni înainte de aplicare, ci și prin ordonanțe care să intre în vigoare în 15 zile de la adoptare, după ce Codul Fiscal a fost modificat în ultimii 10 ani aproape doar cu ordonanțe de urgență, prin derogare de la lege.

Astfel, în proiectul Codului Fiscal aprobat, miercuri, de Guvern a fost introdusă o normă neprezentată în luna februarie, la primul proiect, și anume ca Legea Codului Fiscal să poată fi modificată și prin ordonanțe.

“Prezentul Cod se modifică și se completează prin lege, ca act al Parlamentului, care intră în vigoare în termen de minim 6 luni de la publicarea în Monitorul Oficial al României. În situația în care modificările și/sau completările se adoptă prin ordonanțe, se pot prevedea termene mai scurte de intrare în vigoare, dar nu mai puțin de 15 zile de la data publicării”, este decizia Guvernului.

Guvernul explică astfel că este propus ca modificarea și completarea Codului Fiscal să fie operate, “ca principiu general”, prin lege, ca act al Parlamentului, care să intre în vigoare în termen de minimum 6 luni de la data publicării în Monitorul Oficial, dar este prevăzută acum și posibilitatea de modificare prin ordonanțe ale Guvernului, cu termen de intrare în vigoare de minimum 15 zile de la data publicării.

În prezent, legislația permite modificarea Codului Fiscal numai prin lege, promovată cu 6 luni înainte de data intrării în vigoare.

În practică, însă, Codul Fiscal a fost modificat în ultimii zece ani aproape de 100 ori, de cele mai multe ori prin ordonanță de urgență aplicată la scurt timp după aprobare, prin derogare de la lege.

MEDIAFAX
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ''de regula''

#5 Mesaj de tomac »

Optimist zici, ha?! :mrgreen:
Cel mai corect text de lege ar trebui să fie ăsta
"Art.4.
1. Codul fiscal se modifică, în funcție de interesul Guvernului, indiferent de câte ori este nevoie.
2. Datorită experienței acumulate și a constatării că în România firmele, contabilii lor și consultanții fiscali sunt obișnuiți cu schimbările de peste noapte a codului fiscal, orice referință la predictibilitate se justifică și este împlinită oricum, chiar dacă modificarea codului fiscal operează retroactiv, predictibilitatea fiind evidentă în toate aceste situații.
3. Orice modificare prin ordonanță de urgență este urgentă, pentru altfel nu am da "de urgență", evident.
4. Normele de aplicare a codului fiscal pot și vor introduce prevederi suplimentare sau contrare codului fiscal pentru crește predictibilitatea stabilirii de diferențe de impozite și taxe
5. Opiniile inspectorilor fiscali prevalează în fața oricăror prevederi a prezentului cod și devin literă de lege de la momentul exprimării lor
6. Orice modificare a codului fiscal intră în vigoare de când spune guvernul și cui nu-i convine să cânte la altă masă.
7. Orice modificare se consideră din start efectuată ca urmare a consultării publice dacă ea a fost discutată de premier și ministrul finanțelor sau chiar dacă a fost discutată de minim două persoane din ministerul finanțelor: de exemplu ministrul finanțelor cu secretara, ministrul finanțelor cu portarii ministerului și/sau șoferul personal, etc"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: ''de regula''

#6 Mesaj de ferenta »

:lol:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ''de regula''

#7 Mesaj de herganiec »

Tareeee... :lol: :lol:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

muresanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: ''de regula''

#8 Mesaj de muresanc »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Foarte tare :D

De ras... rad.... dar parca nu e rasul meu .....
Mi-e cam teama ca de fapt asa se intampla.... din pacate.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ''de regula''

#9 Mesaj de scortarum819 »

Tomac, initial si eu am vrut sa postez ce am citit dupa 2-3 zile pe Mediafax (ce a postat ferenta) dar mi-a fost groaza de ceea ce-mi aud de la tine :lol:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: ''de regula''

#10 Mesaj de ferenta »

:)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: ''de regula''

#11 Mesaj de costanc757 »

tomac, foarte tare ... :lol:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ''de regula''

#12 Mesaj de tomac »

scortarum819 scrie:Tomac,.... mi-a fost groaza de ceea ce-mi aud de la tine :lol:
Chiar așa am ajuns :mrgreen: ?
Mie mi-i groază de ce urmează când zic guvernanții că reduc taxele sau și mai rău că reduc birocrația. Că în România reducerea birocrației presupune aparițai a încă vreo cinci hârtii depuse.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ''de regula''

#13 Mesaj de scortarum819 »

Era o intrebare retorica, sper... :lol:
In ceea ce ma priveste, ar trebui sa-mi pun motto-ul "Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că nu mă invăț minte"

Scrie răspuns