servicii intracomunitare

Mesaj
Autor
radoviciv
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:16 am

servicii intracomunitare

#1 Mesaj de radoviciv »

Buna ziua
Am urmatoarea situatie:
Un SRL din Romania care efectueaza servicii intracomunitare (inregistrat conform art 153^1), presteaza un serviciu de training pentru o institutie de invatamant din UE ( deci institutie neplatitoare de TVA), la sediul institutiei. Plata serviciului se face in euro.
Ce obligatii are SRL-ul in privinta inregistrarii tranzactiei intracomunitare la ANAF, a declaratiilor si a taxelor?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: servicii intracomunitare

#2 Mesaj de paturcai »

Firma din Romania presteaza un serviciu neimpozabil in Romania, dar impozabil la beneficiar conform prevederilor art. 133 alin. (2) din Codul fiscal armonizate cu prevederile art. 44 din Directiva CEE nr. 112/2006 privind sistemul comun de TVA

Beneficiarul care nu este inregistrat in scopuri de TVA in regim normal este obligat sa se inregistreze in scopuri de TVA la autoritatea fiscala competenta din statul sau de rezidenta doar pentru achizitia intracomunitara a serviciului prestat de catre firma din Romania. Daca prevederile legislatiei fiscale din statul membru al beneficiarului sunt armonizate cu prevederile Directivei CEE nr. 112/2006, beneficiarul ar avea urmatoarele obligatii privind TVA, similare obligatiilor pe care le-ar avea o firma din Romania care ar efectua achizitia intracomunitara a aceluiasi tip de serviciu:
- daca este inregistrat in scopuri de TVA, sa aplice regimul de taxare inversa;
- daca nu este inregistrat in scopuri de TVA, sa achite TVA bugetului statului membru pe teritoriul caruia isi desfasoara activitatea economica, in mod aplice regimul de taxare inversa;

Factura se emite fara TVA
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ionescui578
Mesaje: 3
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:27 am

Re: servicii intracomunitare

#3 Mesaj de ionescui578 »

Buna,

va rog mult daca reuseste cineva sa ma indrume si pe mine in urmatoare situatie:

O firma cu activitate " Transport rutier de marfuri", neplatitoare de TVA, care detine CIF intracomunitar primeste din spatiu intracomunitar urmatoarele facturi:

1. piese masina si reparatii - pe CIF intracomunitar fara TVA
2. piese masina si reparatii - pe CIF din Romania cu TVA
3. combustibil - pe CIF intracomunitar cu TVA
4. combustibil - pe CIF din Romania cu TVA

eu am facut asa:

1. D390, D301 si am achitat tva 24% in Romania
3. nu am declarat nimic si am inteles ca nici nu se poate recupera tva

La punctele 2 si 3 nu stiu ce ar trebui declarat
Va rog orice opinie e binevenita

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: servicii intracomunitare

#4 Mesaj de paturcai »

Pentru punctele 2 si 3 se considera achizitii in Romania iar TVA se include in pretul de achizitie intrucat nu puteti face dovada ca este un import din UE (nu aveti comanda, nu aveti CMR-documentul de transport).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns