Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#241 Mesaj de albul498 »

bun,poate m-am exprimat gresit,santem o echipa,dar din cat vad am ajuns sa fiu pusa la punct.Asta este.
Dar despre cotizatii-eu ma refeream ca putem infiinta asociatia binenteles ca vom cotiza atunci,in rest vom vedea pe parcurs despre ce este vb.Trebuie sa ne intalnim si sa discutam,dar vad ca nu mai vreti.pacat chiar sant dezamagita

teodorescud875
Mesaje: 73
Membru din: Dum Oct 14, 2007 12:00 am

#242 Mesaj de teodorescud875 »

Mircia Giurgiu îşi retrage semnătura de pe proiectul Legii Contabilităţii
• publicat la: 8 March 2010


Mircia Giurgiu îşi retrage semnătura de pe proiectul Legii Contabilităţii

Deputatul PD-L Cluj Mircia Giurgiu şi-a retras astăzi, 8 martie 2010, semnătura de pe proiectul de lege privind modificarea Legii nr.82 din 24 decembrie 1991- Legea contabilităţii. Prin acest gest, deputatul Mircia Giurgiu vrea sa dea asigurări mediului de afaceri clujean că o astfel de propunere legislativă nu va fi adoptată de Parlament.

Potrivit acestei iniţiative legislative a 41 de democrat-liberali, firmele trebuie să îşi constituie un departament contabil şi să aibe angajat un contabil cu normă întreagă. Dacă nu-şi permit un astfel de departament, pot să-şi angajaze un contabil membru în Corpul Experţilor Contabili.

În opinia Consiliul Naţional al IMM-urilor, zeci de mii de firme şi-ar încheia activitatea în urma adoptării acestui proiect.

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

#243 Mesaj de zoldhegyii899 »

Imi cer scuze daca am ofensat, chiar nici prin gind nu mi-a trecut asa ceva, vroiam doar sa atrag atentia ca sunt mai multi care doresc acelasi lucru. Nu cred ca trebuie sa te retragi, din contra trebuie purtate discutii si ajuns la o concluzie , voi sunteti acolo si ne puteti reprezenta direct. Inca odata imi cer scuze
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#244 Mesaj de albul498 »

nu trebuie sa-ti ceri scuze,poate eram mai suparata,ca am fost toata ziua pe drumuri ,la jurist la avocat incercand ceva.O sa-i contactez si pe cei de pe conta.ro sa vad ce putem face .Am inteles de la d-na roberta anastase ca ne sustine cu contestarea acestui proiect de lege si va trimite scrisoare deschisa mai departe in parlament.sa ne ajute dumnezeu sa putem sa punem bazele unei organizatii puternice.

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#245 Mesaj de albul498 »

maine am sa trimit si la comisia parlamentara care discuta acest proiect de lege,sa vedem ce raspuns avem

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#246 Mesaj de paturcai »

NU am abandonat si nu abandonez forumul SAGA. Prea imi sunteti dragi, asa ca n-aveti ce face si trebuie sa ma mai suportati.
Intr-adevar m-am inscris si pe conta.ro si intr-adevar am fost de acord sa intru in aceasta asociatie profesionala APEC.
Zoldhegyii899 are dreptate cotizatii trebuiesc; chiar si sume modice, nu simbolice, pentru ca trebuiesc achitat telefon, internet, chiria sediului. Voluntariatul va fi si el necesar si util dar nu va aduce bani.
Am sa rog pe ISA sa-mi spuna cum anume putem sa aderam la APEC si am sa va tin la curent.
AlbuL498 esti minunata. Am sa le scriu despre acest lucru si celor de pe conta.ro
Sa se vada ca incet, dar singur incepem sa ne miscam.
Noi contabilii ne miscam intotdeauna cu o luna in urma (defect de meserie).
Ma bucura faptul ca CECCAR-ul este la curent cu tot ceea ce scriem noi si aici si pe conta.ro si aiurea.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#247 Mesaj de albul498 »

:oops: :oops:

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#248 Mesaj de albul498 »

la noi in PLoiesti la baza este CECCAR-ul nu prea avem loc de ei ,nu contest ca sant printre dansii si oameni extraordinari, de la care am avut de invatat,dar sant prea putini.As vrea sa le aratam ca santem o familie mare in care toti trebuie sa fim pe aceeasi grad de profesie.Nu unul mai sus si altul mai jos

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

#249 Mesaj de licav804 »

Suntem aceeasi. Multi dintre noi suntem membrii ambelor comunitati dar, nu multi, din pacate, suntem suficient de activi si demni de admiratie asemenea unora dintre voi. Toata stima!
Cred insa ca nu este bine sa demaram mai multe poiecte in paralel care ar avea mai mici sanse de reusita.
Am convingerea ca vor fi multe adeziuni pentru un proiect care ar crea o asociatie profesionala pe care sa o percepi ca te reprezinta si te sprijina. Suna foarte frumos si speram sa fie si posibil.
La multi ani, fetelor! :P

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#250 Mesaj de eugen01 »

doar o observatie de estetica...Practicieni suna mult mai sugestiv.De ce?? exista sansa sa adere si cei ce sunt Functionari economici, "negrii" care se ocupa de completarea OP-rilor, de efectuarea platilor, emiterea facturilor...etc...( a se reciti organigrama propusa de Paturcai, referitoare la Juniori si Seniori)

Altfel, raman la parerea mea ca obiceiurile MF sau ANAF nu se vor schimba.Oricum, va doresc succes.

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#251 Mesaj de florescud »

Buna dimineata tuturor!

Si eu cred ca nu e eficient sa mergem in paralel cu cei de pe conta.ro,asa ca il rog pe Paturcai sa ne anunte ce avem de facut pentru a sustine asocierea propusa acolo(in afara ca ne putem inscrie pe forum si vota ).

Sa nu uitam nici o clipa ca,desi e foarte posibil sa nu se aprobe proiectul in aceasta forma,sa nu ne trezim ca suntem pusi in fata faptului ca trebuie certificate situatiile financiare de catre experti,ca tot nu e bine (iar vom fi discriminati).Asa ca,dna Albu,daca trimiteti scrisoarea la comisia din parlament,trimiteti-o repede si cu confirmare de primire.Sa o semnati in numele nostru si sa va treceti adresa si nr. de telefon,sa o bage cineva in seama.

Si eu va multumesc ca v-ati implicat !

stanr681
Mesaje: 31
Membru din: Joi Sep 06, 2007 12:00 am

#252 Mesaj de stanr681 »

Am revenit cu noutati: CECCAR-ul, reprezentat de dl Toma, incearca sa obtina sprijinul CNIPMMR. Pun mai jos link-ul: http://www.baniinostri.ro/Afaceri/Conta ... a1918.html
In alta ordine de idei, am trimis inca din 22 febr. petitii (in nume personal, e adevarat) in care imi exprimam ingrijorarea vis-a-vis de faptul ca , prin modificarea Legii contabilitatii, mi se ingradesc drepturile prin incalcarea atat a Constitutiei, cat si a Codului Muncii, catre Presedintia Romaniei, Guvern, Camera Deputatilor, Senat si Avocatul Poporului. In momentul in care voi primi raspunsuri, le voi posta aici. Si voi primi, pentru ca nu e prima lupta pe care o dau cu institutiile statului.
Si eu sunt de acord cu infiintarea unei asociatii a economistilor si contabililor , dar cu o rezerva: deja pe conta.ro se fac propuneri de numar de membri fondatori, de cotizatii de pana la 300 ron / an etc. Presupun ca nu se doreste o alternativa a CECCAR-ului, adica un nucleu care taie si spanzura si restul care cotizeaza. Personal sunt de acord cu o cotizatie care sa permita infiintarea si functionarea acestei asociatii, dar atat. Restul ar trebui sa fie pe baza de voluntariat si sunt prima care se ofera. Probabil voi fi blamata, dar e o parere...

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#253 Mesaj de florescud »

Da,aproape ca nu conteaza ce pacturi mai incheie dnul toma cu cineva,ca doar nu poate obliga asociatia imm-urilor pe patroni sa angajeze experti daca acestia au deja contabili/economisti de care sunt multumiti.

Legat de asociatie ,eu as mai propune ca memebrii ceccar sa nu faca parte dinte membrii fondatori,sau din consiliul director,pana la urma ei sunt impotriva noastra, a nemembrilor,chiar daca nu vrem sa recunoastem deschis pe forum, ce parere aveti?Ca le-om fi tare dragi,noi cei care tinem n contabilitati cu cim partial,fara sa platim cotizatii pe nicaieri? :shock: Asta ar fi chiar culmea!Nu am auzit nici un membru plangandu-se de aceasta initiativa legislativa...Dar trebuie toata lumea sa inteleaga ca e optiunea fiecaruia sa faca ce vrea cu banii si timpul lui,pe mine una ,nu m-a deranjat nimeni pana acum,nu am avut nimic cu membrii ceccar,dar nu inteleg de ce nu se indreapta dansii contra ceccarului.
Parerea mea este ca trebuie sa fim foarte atenti si la aceste aspecte,ca doar n-a sa se duca un memebru ceccar sa dezbata cu ceccarul ,ceva contra acestuia,nu?

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#254 Mesaj de albul498 »

am reusit sa obtin o intrevedere cu d-na roberta Alma Anastse presedinta camerei deputatilor,joi la ora 15.Am trimis scrisoarea la cabinetul comisiei parlamentare care initiaza acest proiect de lege.Insa pot sa va spun ca la cab D-nei Roberta am mai venit cineva cu o scrisoare din partea CECCAR care cerea aprobarea acestei legi si mai ales colaborarea tuturoro firmelor mici cu firme de contabilitate autorizate de CECCAR.Asa ca dupa cum se vede acestia nu prea pierd vremea.Noua cat ne mai trebuie sa ne hotaram.La registrul comertului Prahova ma asteapta sa vin cu rezervarea de nujme si celelalte acte ptr initierea asociatiei.Putem depune statutul asociatiei asa cum il au cei de la conta.ro si vom face regulamentul de functionare pe parcurs.Ca daca nu avem o forma legala degeaba ne mai luptam.Asa ca ma risc si imi dau si nr. de tel ca sa putem organiza totul mai repede ce ziceti?MA AJUTATI? tel 0727205170

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#255 Mesaj de albul498 »

acum doua minute am postat si pe conta.ro propunerea noastra de a uni pintr-o asociatie asa ca sper ca astazi sa primesc ceva raspunsuri.Cred ca ar fi mai bine daca ne-am uni cele 2 forumuri prin aceasta asociatie.

Scrie răspuns