Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
dogarescum
Mesaje: 36
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#76 Mesaj de dogarescum »

de unde le-a mai venit o asa de timpita idee?, societatile abia isi taresc cei cativa salariati sa nu inchida si mai le pun si asta in carca....

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#77 Mesaj de florescud »

Doamne,mare-i gradina lui Dzeu...nici nu pot asculta pana la capat aberatiile lui Ialomoteanu(cine o mai fi si prostul asta???)
Vad ca se face confuzie la Realitatea,nu mai lucreaza nici un contabil pe conventie civila,eu stiu ca ultima modificare a Legii contabilitatii obliga la angajarea cu contract de munca pe cel ce tine evidenta contabila,nu?Doamneeee,cine ne conduce?Bietul meu copil,de ce l-oi fi nascut aici?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#78 Mesaj de paturcai »

La ora 18,30 astazi 02.03.2010, pe Money Chanel puteti vedea la emisiune o incercare de a ajuta profesia de contabil neinregimentat, sa reziste fie el cu studii medii fie el cu studii superioare.
Colega noastra Valentina va fi tot la Money Chanel incepand cu ora 20 unde va dezbate "despre" ANAF.
Colega Valentina va prezenta ceea ce ati trimis pe adresa ei de e-mail daca ati trimis.
Ma agat de Valentina ca incecatul de pai.
Cum adica daca sunt expert contabil si ma angajez la o firma se termina cu evaziunea?
Cum adica?
Pai acei experti contabili din aceasta cauza s-au angajat cu contracte individuale de munca? Ca sa starpeasca evaziunea sau ca sa nu mai lase CECCAR-ul sa le dijmuiasca veniturile?
Initiatorii legii spun ca cei care au contracte cu contabili autorizati sau experti contabili nu au de ce sa se teama. Ba au de ce sa se teama, pentru ca vor trebui sa cotizeze la CECCAR din munca lor.
Autorizatilor si expertilor CECCAR va convine sa munciti ca niste neoameni, sa nu aveti sambete si duminici sau 8 ore pe zi, ca sa dati CECCAR-ului birul?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#79 Mesaj de florescud »

Am vazut si dezbaterea ce ne interesa.Initiatoarea proiectului a fost pe-din-afara total,e clar ca au cumparat-o cei de la Ceccar.Experta de la Ceccar,a avut ceva mai mult bun simt,totusi,cand a fost vorba de economistii care tin evidente cu o ora,avand activitatea de baza altundeva,a dat-o cotita.Acelasi lucru il va face si ''colega''Valentina,draga Paturcai,imi pare rau ca vei avea aceasta dezamagire.Eu sa fiu in locul ei,m-as gandi imediat ce vaca de muls e aceasta modificare pentru mine si as sustine-o,hai,poate as cosmetiza-o putin(macar sa le certificam bilanturile,ce naiba,chiar nimic?).
Noroc cu moderatorul emisiunii,care a fost destul de incisiv,atat cat i-a permis si timpul.Ideea e ca nu ar trebui sa mai dezbata cu nimeni dna deputat,ar trebui sa citeasca doar forumurile de contabilitate si s-ar lamuri,daca ar exista bunavointa.Ma gandesc ca modificarea nu a conceput-o ea singura,cred ca impreuna cu mai marii ceccarului,ca sa vedeti ce experti sunt!!!!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#80 Mesaj de paturcai »

Chiar nu este asa.
Am scris mai sus, si repet si acum:
Nu poate sa "ingroape" CECCAR-ul pentru ca a fost amenintata ca daca va spune ceva rau va fi exclusa din Corp.
FlorescuD daca ai fi "incadrata" la CECCAR si ti s-ar sugera sa iti pastrezi locul de munca si sa nu fi impotriva, ce ai alege?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#81 Mesaj de danilevicis »

Ziceau la stiri, ca ANAF-ul va ajunge sa ceara doar o singura declaratie firmelor.... :roll: Oare cum va arata? O declaratie cu 25 de anexe, sau cum? :roll:
Iar asta cu nu se va plati impozit anticipat, e o manevra politica, prima data au zis ca se plateste acum nu se mai plateste, vai.. ce buni suntem noi....
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#82 Mesaj de florescud »

Cu siguranta,daca as fi fost membru ceccar,nu m-as fi oferit sa apar interesele celor care nu sunt,caci nu as fi putut(moral,vorbind),pana la urma,nu sunt mama ,nici tata nimanui si as avea si eu interesul meu,nu?Adica eu as da cu piciorul la o caruta de bani,pentru ce?Doar ca n-o sa am sambete si duminici.Haida-de,cate din astea nu am pierdut la viata mea,lucrand...tot pe bani,evident.In alta ordine de idei,mi-ar fi placut sa ma reprezinte Tomac,de ex,sau altii ca el de pe forum,ale caror raspunsuri au fost mereu profesioniste.Valentina,in calitate de expert,cate solutii a dat de-a lungul timpului,pe forum(sau n-o fi memebra a forumului).Nu am nimic personal cu ea,nici n-o cunosc,dar asa sunt eu,mai precauta,si asta tot datorita experientei de pana acum.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#83 Mesaj de danilevicis »

florescud scrie:mi-ar fi placut sa ma reprezinte Tomac,de ex,sau altii ca el de pe forum,ale caror raspunsuri au fost mereu profesioniste.Valentina,in calitate de expert,cate solutii a dat de-a lungul timpului,pe forum(sau n-o fi memebra a forumului)
Punct ochit!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#84 Mesaj de teodorg133 »

danilevicis scrie:Ziceau la stiri, ca ANAF-ul va ajunge sa ceara doar o singura declaratie firmelor.... :roll: Oare cum va arata? O declaratie cu 25 de anexe, sau cum? :roll:
Iar asta cu nu se va plati impozit anticipat, e o manevra politica, prima data au zis ca se plateste acum nu se mai plateste, vai.. ce buni suntem noi....
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=18515
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#85 Mesaj de eugen01 »

initiativa d-nei VS se refera la sugestii/propuneri referitoare la activitatea ANAF...in fine...
eu nici acum nu mi-am revenit dupa explicatiile distinsului domn senator(abia acum am vazut ca mai mi-am cerut si scuze in public!!)....poate n-am inteles eu ..dar economistul, e un contabil care nu e contabil??CECCAR e un fel de Morpheus care iti da pastila albastra???Vindeca eroarea umana??Eu am crezut ca CECCAR e un fel de elita, de cei mai buni dintre cei buni, un fel de Top Gun al contabililor...in fine sunt prea mic..pentru un razboi asa mare...
scuzati...pardon...bonsoar

paladia
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#86 Mesaj de paladia »

florescud scrie:Doamne,mare-i gradina lui Dzeu...nici nu pot asculta pana la capat aberatiile lui Ialomoteanu(cine o mai fi si prostul asta???)
Vad ca se face confuzie la Realitatea,nu mai lucreaza nici un contabil pe conventie civila,eu stiu ca ultima modificare a Legii contabilitatii obliga la angajarea cu contract de munca pe cel ce tine evidenta contabila,nu?Doamneeee,cine ne conduce?Bietul meu copil,de ce l-oi fi nascut aici?
Omul a fost seful cel mare pe la Finante Brasov si a predat la o facultate privata. :wink:

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#87 Mesaj de teodorg133 »

Ma uit la TV...este dna Valentina live...va rog care puteti sa va uitati , acum !! :shock:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#88 Mesaj de teodorg133 »

(20:29) (teodorg133@webtv0): stimate moderator, spuneti-i dnei valentina ca suntem alaturi de dansa, colegii din forumul SAGA...pt ca ne sustine si noi o sustinem pe dansa...si la Constanta, situatia ANAF este la fel, cu fisele de platitor si cu majorari de intarziere creeate tot din cauza dlor, adica din cauza intarzierilor scoaterii fisei....ca e tot cu programare , ca la doctor !!!8o
(20:29) (teodorg133@webtv0): nu stiu daca cititi chatul, nu avem un telefon unde sa va sunam in timpul emisunii
(20:30) (teodorg133@webtv0): sunt multe probleme in toate orasele tarii, in leg cu ANAF si cu fisele acestea Oribile de platitori...si nu numai astea
(20:32) (teodorg133@webtv0): Contabili din toate judetele, UNITI_VA !!! sa nu sustinem profesia pentru care am invatat CARTE si pentru care muncim ca prostii, pe salarii de mizerie, umiliti de niste functionari publici platiti de ANAF, pe la usile carora stam cu zilele pentru greselile si abuzurile LOR !!!!8o
(20:32) (teodorg133@webtv0): scuze, sa NE sustinem profesia, am gresit o litera
(20:33) (teodorg133@webtv0): SUSTINETI-O PE DNA.VALENTINA....NE APARA PROFESIA !!!!
(20:34) (teodorg133@webtv0): sunt dna Gabriela Teodor din Constanta si nu ma ascund....
(20:34) (teodorg133@webtv0): o admir pe dna Valentina Scarbura
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#89 Mesaj de teodorg133 »

am scris pe chat-ul Money Chanel...nu stiu daca citesc...eu mi-am spus OFF-ul :shock:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#90 Mesaj de albul498 »

ce sa inteleg din aceasta dezbatere ca totusi trebuie sa ne autorizam prin cecar ca sa mai traim?eu sant economist lincetiat si nu mai vreau sa imi pierd timpul si banii pe examenele celor de la cecar.Oare nu asta trebuie sa sustinem,oare nu trebuie sa combatem aceasta tampita idee de lege prin care cere sa ramanem contabili doar la o singura firma care poate saracii patroni nu isi permit sa plateasca un ''expert contabil''.Ptr ca am vazut ce tarife trebuie sa luam ptr intocmirea actelor.Unde vor sa ajunga,,,,,,,,,cred ca ar trebui sa propunem noi o lege prin care parlamentarii sa plateasca tampeniile si prostiile din capul lor sec.....

Scrie răspuns