Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#31 Mesaj de stire »

subscriu si eu , trebuie sa facem ceva sa nu-si mai bata joc de noi cei de la finante

stuparui
Mesaje: 113
Membru din: Vin Apr 21, 2006 12:00 am

#32 Mesaj de stuparui »

florescud..........dar noi sutele de contabili simpli, trecuti de 50 de ani care nu am avut posibilitati sa devenim economisti dar avem peste 30 de ani vechime si experienta ce facem? pe noi si economistii ne-au marginalizat de mult! Anul trecut la firma unde lucrez au adus doua economiste abia absolvente. Nu stiau nici planul de conturi dar "aveau studii", pretentii la lefuri mari si mai ales in opinia lor noi cei vechi eram "obligati" sa la aratam cum sa-si faca lucrarile. Dupa 20 de ani am devenit o tara de "economisti" si "juristi".

sgarburav
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

#33 Mesaj de sgarburav »

stuparui scrie:florescud..........dar noi sutele de contabili simpli, trecuti de 50 de ani care nu am avut posibilitati sa devenim economisti dar avem peste 30 de ani vechime si experienta ce facem? pe noi si economistii ne-au marginalizat de mult! Anul trecut la firma unde lucrez au adus doua economiste abia absolvente. Nu stiau nici planul de conturi dar "aveau studii", pretentii la lefuri mari si mai ales in opinia lor noi cei vechi eram "obligati" sa la aratam cum sa-si faca lucrarile. Dupa 20 de ani am devenit o tara de "economisti" si "juristi".
A fi contabil nu inseamna a avea obligatoriu studii superioare economice. Exista contabili cu studii medii, la fel cum exista contabili autorizati cu studii medii. Si eu la randul meu am invatat la inceput foarte mult de la o persoana cu liceu economic, mai mult decat de la ilustrii profesori universitari. In vacanta dintre anul 2 si trei de facultate, am facut un curs intensiv de o luna si am invatat bazele si logica contabilitatii, lucruri care nu mi-au fost predate la facultate.
Un sindicat sau o asociatie profesionala nu va conditiona inscrierea fata de nivelul studiilor. Parerea mea.

Valentina S

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#34 Mesaj de florescud »

Sunt si eu de acord sa ne unim in a contracara aberatiile emise de catre anaf si altii,gen ceccar ,parlamentari,dar cred ca avem nevoie si de o persoana cu pregatire juridica,temeinica,pentru a ne apara si actiona in favoarea noastra la diverse institutii,de ex la Avocatul Poporului,sau la Curtea constitutionala(referitor la incalcarea dreptului la exercitarea meseriei de economist).Putem sa si platim acesti oameni care ne-ar sustine si apara interesele,poate vom gasi o formula de a-i stimula.De ex,m-ar ineresa cine este Valentina,o prezentare a dansei,sa putem sa ne facem o idee daca ne va reprezenta bine interesele.

Paturcai,era vorba,pe langa solicitarile formulate de tine si de modificarile aduse legii contabilitatii,in functie de interesele unor ''membri'.

Stuparui,ma refer la meseria de economist,caci ca oricare alta meserie presupune ca cel cu studii superioare sa supervizeze munca celui cu studii medii,sa-l verifice,sa-l indrume,asa este in orice domeniu,nu e vina mea ca nu toti am putut face facultate,sau in trecut au fost alte vremuri si cei cu studii medii aveau posibilitati mai largi in exercitarea meseriei.Fara suparare,dar asa este peste tot.

Deci,contati si pe mine in noul ''club'' :arrow: :wink:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#35 Mesaj de eugen01 »

1.e o practica obisnuita in tarile dezvoltate (USA, comunitatea UE etc..) ca cerintele cetatenilor sa fie sustinute de organizatii neguvernamentale, asociatii non profit ..in fine ..organizatii specializate in stufarisul procedurilor parlamentare, senatoriale etc...denumirea generica ar fi ..grupuri de lobby.
2.Nu cunosc activitatea d-nei VS(si fara sa jignesc, nu cred ca e relevanta) dar sustinerea dansei de catre persoane ce au dovedit, si dovedesc, pe acest forum, o cunoastere in profunzime, in detaliu a problemelor sistemului fiscal, implicarea acestor forumisti/forumiste in rezolvarea problemelor altora, ei bine..pentru mine constituie o garantie mai mult decat solida.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

#36 Mesaj de serbanm815 »

este de apreciat initiativa colegei noastre ; toata stima pt.ea, sa ne tii la curent cu ce putem ajuta si noi .( jumatate din parul alb il am datorita celor de la finante , in special pt.reglarea fisei pe platitor :lol: )
ar trebui sa luam atitudine cat mai multi ,noi contabilii ,indiferent de numarul de diplome si cursuri facute !

sgarburav
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

#37 Mesaj de sgarburav »

[quote="florescud"]Sunt si eu de acord sa ne unim in a contracara aberatiile emise de catre anaf si altii,gen ceccar ,parlamentari,dar cred ca avem nevoie si de o persoana cu pregatire juridica,temeinica,pentru a ne apara si actiona in favoarea noastra la diverse institutii,de ex la Avocatul Poporului,sau la Curtea constitutionala(referitor la incalcarea dreptului la exercitarea meseriei de economist).Putem sa si platim acesti oameni care ne-ar sustine si apara interesele,poate vom gasi o formula de a-i stimula.De ex,m-ar ineresa cine este Valentina,o prezentare a dansei,sa putem sa ne facem o idee daca ne va reprezenta bine interesele.

Eu sunt Valentina Sgarbura:
http://webtv.money.ro/emisiuni/business ... e#ad_intro

Nu punem problema bine cu "o persoana cu pregatire juridica,temeinica,pentru a ne apara si actiona in favoarea noastra la diverse institutii", e nevoie de o asociatie profesionala, care sa fie condusa de un consiliu director, sa colaboreze cu avocati si sa reprezinte interesele membrilor sai.

Sper sa nu fiu singura intr-o lupta inegala.
Astept alti oameni cu initiativa, varsta nu este un impediment, din contra, o garantie.

Interesant va fi cati isi vor depune adeziunea la viitoarea asociatie!

ValentinaS

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#38 Mesaj de teodorg133 »

Draga Valentina, spune-ne CONCRET pasii pe care trebuie sa-i facem ca sa demaram constituirea acestei asociatii !!!...la obiect, ca toti cei core doresc sa ni se alature sa stie ce are de facut !!!...multumesc ! :lol:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

sgarburav
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

#39 Mesaj de sgarburav »

teodorg133 scrie:Draga Valentina, spune-ne CONCRET pasii pe care trebuie sa-i facem ca sa demaram constituirea acestei asociatii !!!...la obiect, ca toti cei core doresc sa ni se alature sa stie ce are de facut !!!...multumesc ! :lol:

In primul rand trebuie sa gandim toti la urmatoarele lucruri:
- membrii asociatiei (contabili medii, economisti etc pentru ca e vorba de o asociatie profesionala, cum se face dovada profesiei)
- care sunt obiectivele asociatiei
- scopul: protejarea intereselor membrilor
- denumire asociatie
- minim 15 membrii fondatori
- patrimoniul initial (aportul in bani al membrilor fondatori)
- sediul
- cotizatia anuala a membrilor asociati (cei ce adera ulterior infiintarii)

Voi ce v-ati dori fiecare de la o asemenea asociatie profesionala?

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#40 Mesaj de florescud »

Pentru Valentina:va multumesc pentru linkul ce m-a mai luminat,inteleg ca sunteti expert contabil,ma intreb daca puteti fi membru fondator intr-o alta asociere ce face opozitie(si) CECCAR-ului,al carui membru sa inteleg ca sunteti deja.Fara suparare,dar ma intreb cum de interesele dvs. nu se inscriu in dorinta de modificare a Legii contabilitatii,caci,pe mine prioritar asta ma intereseaza.Pentru ca daca nu mai pot tine evidenta contabila a firmei mele,ca angajat cu 2 ore pe zi(asa cum se doreste de catre parlamentari),atunci zic eu ca nu e bine deloc pentru nici unul din noi,ce nu suntem membri CECCAR.
Daca ma puteti convinge ca ne veti reprezenta interesele cu adevarat,fiind si membru CECCAR,atunci puteti conta si pe mine.

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#41 Mesaj de florescud »

Nu ca as fi eu buricul pamantului si fara mine nu se poate infiinta ceva,dar,asa ca idee... :wink:

sgarburav
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

#42 Mesaj de sgarburav »

florescud scrie:Pentru Valentina:va multumesc pentru linkul ce m-a mai luminat,inteleg ca sunteti expert contabil,ma intreb daca puteti fi membru fondator intr-o alta asociere ce face opozitie(si) CECCAR-ului,al carui membru sa inteleg ca sunteti deja.Fara suparare,dar ma intreb cum de interesele dvs. nu se inscriu in dorinta de modificare a Legii contabilitatii,caci,pe mine prioritar asta ma intereseaza.Pentru ca daca nu mai pot tine evidenta contabila a firmei mele,ca angajat cu 2 ore pe zi(asa cum se doreste de catre parlamentari),atunci zic eu ca nu e bine deloc pentru nici unul din noi,ce nu suntem membri CECCAR.
Daca ma puteti convinge ca ne veti reprezenta interesele cu adevarat,fiind si membru CECCAR,atunci puteti conta si pe mine.
Codul etic national al profesionistilor contabili CECCAR, paragraful 100.23

100.23 Membrii Corpului au dreptul sa se grupeze pentru a constitui sindicate profesionale sau asociaţii profesionale, potrivit prevederilor legale.
a) În vederea asigurării unei strânse legaturi cu Corpul, grupările profesionale au obligaţia sa trimită consiliului filialei pe teritoriul căreia îşi au sediul, în termen de o luna de la data constituirii:
- declaraţie, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, cuprinzând numele, prenumele, calitatea şi adresa fondatorilor, indicarea sediului social şi un exemplar al statutului;
- în acelaşi termen, forme şi detalii, modificările aduse celor prevăzute la alineatul precedent;
- declaraţia poate fi, de asemenea, depusa la sediul consiliului filialei respective, contra dovada de primire.
b) Sindicatele sau asociaţiile profesionale trebuie sa respecte în mod deosebit:
- atribuţiile consiliilor Corpului şi ale celorlalte organe de pe lângă aceste consilii, prevăzute de Ordonanţa Guvernului nr. 65/1994;
- drepturile şi obligaţiile membrilor Corpului şi ale societăţilor comerciale recunoscute de Corp, care rezulta din reglementările legale şi din Regulamentul de organizare şi funcţionare a Corpului şi din prezentul Cod.
De asemenea, o acţiune clara, în mod liber disciplinata şi orientata către binele comun, nu numai al profesiei, dar mai ales al intereselor economice
generale ale tarii, trebuie sa găsească pe lângă consiliile Corpului o larga audienta, înţelegere şi aplicare.
c) În îndeplinirea obligaţiilor sale statutare de membru al IFAC, CECCAR se obliga sa stimuleze şi sa patroneze libera asociere a angajaţilor contabili din economie, care nu sunt profesionişti contabili membri ai Corpului, în scopul sprijinirii acestora sa îşi menţină şi dezvolte competentele profesionale prin însuşirea Standardelor internaţionale de contabilitate, a normelor tehnice şi profesionale existente."

sgarburav
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

#43 Mesaj de sgarburav »

O asociatie profesionala nu va face opzitie CECCAR.
CECCAR este un organism de reglementare a profesiei contabile.

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#44 Mesaj de florescud »

Cand am spus CECCAR,m-am referit la propunerile acestui organism,propuneri,care s-ar putea concretiza in modificari de legi(vezi subiectul topicului).Ca doar nu crede cineva ca parlamentarii de capul lor au dorit modificarea legii contabilitatii,ci doar in interesul unui grup apropiat,cu influenta suficienta.
Concret,sa nu mai tot purtam discutii,in situatia infiintarii organismului de care vorbim,cum va ganditi sa actionati pentru a preveni transformarea proiectului de modificare a legii contabilitatii in modificare propriu-zisa.Pe mine asta ma intereseaza acum.Multumesc pentru raspuns.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#45 Mesaj de paturcai »

Oameni buni!
Noi trebuie sa ne aparam meseria. Ce este nebunia asta cu contabili cu studii superioare sau cu studii mediii?
SPuneti-mi ce inseamna asta?
O mare nerusinare la care CECCAR si-a pus umarul.
Oameni buni!
Suntem singurii in Europa care avem o inflatie de exp[erti contabili.
Am toata stima pentru ei. Au muncit si muncesc.
Faptul ca CECCAR si-a bagat "coada" si a facut lobby ca nu-tiu-ce documente sa fie in mod expres semnate de catre "experti" a bulversat aceasta meserie.
Jur! SUNTEM SINGURA TARA DIN UE CARE ARE CEI MAI MULTI EXPERTI CONTABILI.
Niste batranei basinosi conduc destinele acestei asociatii profesionale. Profesroul meu de contabilitate de la ASE chiar spunea ca CECCAR-ul este condus de un anume TOMA care refuza sa plece din fruntea institutiei (se zice ca e in fruntea institutiei de pe vremea lui Stefan Cel Mare). Un anchilozat care a anchilozat o asociatie si i-a facut pe multi membrii sa-si puna intrebari firesti: oare aceasta asociatie profesionala nu se poate moderniza? Nu cu un batranel care de abia isi mai taraie basinile!
Atata vreme cat aceasta institutie nu se reformeaza voi fi cel mai infocat dintre criticii ei.
Nu o sa credeti dar batranelul - spun gurile rele - nu a putut justifica niste deplasari si niste deconturi care nu prea erau in interesul CECCAR-ului. Lupu paznic la oi. Ma rog.
NU AM NIMIC CU MEMBRII CECCAR si ii admir si le recunoscut meritele pentru ca au acea diploma si poate ca sunt experti printre noi ceilalti.
Intrebarea este: cat de multumiti sunteti ca membri CECCAR, ca platiti cotizatii (am mai aflat una buna chiar astazi, CECCAR-ul ca sa bage si mai adanc mana-i puturoasa in buzunarele membrilor, a decis ca trebuie sa platiti 300 lei ca sa puteti beneficia de stampila pe anul 2010 aceasta suma fiind ceruta pe "persoana" particulara, pe langa cotizatia deja traditionala anuala, plus dijmuiala pe cifra de afaceri si plus acele cursuri ridicole de perfectionare care sunt o avere si pe care sunteti obligati sa le urmati de 2 ori pe an) fara sa fiti macar protejati? Platesc o cotizatie dar sa am ceva la schimb. Asa este normal. Nu niste "basinosi" sa traiasca ca niste belferi si sa faca iesiri in destinatii exotice sa-si oblojeasca zgarciurile pe banii mei? Nu!
Mai aflu (asa sunt eu aflu multe!) ca membrii CECCAR care ies in presa sau aiurea si isi exprima criticile la adresa CECCAR sunt chemati de urgenta si propusi pentru excludere din Corp. Chestii de securisti.
Aveti curaj! Nimeni nu este mai expert decat altul. Sunt experti care se bucura in destinatii exotice de cotizatiile voastre. Asta este adevarul pe care-l ascund. Intrebati-i de cotizatiile voastre si mai ales cum v-au ajutat in afara de a va jecmani anual sub pretextul perfectionarii profesionale.

FlorescuD a sesizat corect: CECCAR-ul este ALI BABA iar cei 40 nici nu ma mai obosesc sa aflu cine sunt si cei anima pe ei: Interese meschine si mercantile la fel cum este si CECCAR. A cerut UE asa ceva? UE a cerut un organism profesional in care sa avem o elita care sa puna umarul. Unde sa pui umarul? CUm sa asipr sa intru in elita. In care elita? In cea pastorita de CECCAR? Mi-e rau! M-as simti oripilat numai la gandul ca o astfel de institutie mi-ar putea pata prestigiul, atat cat il am.
Vorba lui ApetreM, "zgarciurile" care au inventat cheltuieli de pasiv ma intreb din ce elite provin? Sa fie cumva de la CECCAR? Nu stiu de ce dar am eu un astfel de simtamant.....
Ultima oară modificat Lun Mar 01, 2010 3:08 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns