Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#61 Mesaj de florescud »

Noroc ca baietelul meu mai doarme din cand in cand si asa mai am si eu timp sa ascult o stire,de ex:la Realitatea TV,s-a discutat despre aceasta modificare legislativa(??),iar unul din cei 41 destepti semnatari ai proiectului, a spus ca va amenda aceasta modificare in sensul ca a fost o scapare(???) cand au semnat pentru organizarea compartimentului contabil,care ar trebui,conform viziunii lor,sa aiba mai mult de o persoana angajata cu norma intreaga .Daca au asemenea scapari,se explica de ce lucrurile in tara asta merg cum merg !
Tot imi vine in minte refrenul trupei...na,ca nu mai tin minte cum se numeste,dar e foarte corect:''nu ne-am nascut in locul potrivit'',la,la,la.... :roll:

Avatar utilizator
opricanc736
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mar 12, 2008 12:00 am
Localitate: Dr.Tr.Severin

#62 Mesaj de opricanc736 »

Trupa se numeste Guess Who.
Nu stiu daca are legatura cu subiectul dezbatut de dvs mai sus, dar ce vreau eu sa va spun se incadreaza in acelasi tembelism ce caracterizeaza pe distinsii nostri conducatori.
Firma la care lucrez si-a deschis ,cu putin timp in urma, un cont la o banca ( nu-i dau numele). Am fost sa ridicam banii pentru salarii. Stiti ce declaratie ne-au cerut ????!!! Daca avem datorii la CEZ !!!!!!
Ce treaba o avea CEZul, o firma privata, cu datoriile mele .... nu stiu. Astia dupa ce au luat moaca infrastructura noastra mai sunt si protejati de rahatul asta de stat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#63 Mesaj de paturcai »

Ia uite cine sunt cei 41 de deputati:
Unul mai activ ca altul, si foarte contabili, toti experti contabili:
Albu Gheorghe,
Andronache Gabriel,
Arion Viorel,
Axenie Carmen,
Barbu Sulfina,<------------------------------Cea mai experta dintre toti; a declarat ca ea vede in acest document posibilitatea ca firmele sa aiba evidente complete si corecte. Ea saraca nici nu stie ce-a semnat. Duduia BARBU ati semnat despre MEDIU; dar despre mediul de afaceri. Cati dintre cei care au semnat stiu ce se intampla de fapt cu acceasta lege?
Bădălan Eugen,
Boghicevici Claudia,
Botiş Ioan-Nelu,
Bud Nicolae,
Buta Sorin Gheorghe,
Călian Petru,
Cărare Viorel,
Chircu Doiniţa-Mariana,
Ciobanu Gheorghe,
Cionca-Arghir
Iustin-Marinel,
Dugulescu Marius Cristinel,
Geantă Florian Daniel,
Gheorghe Tinel,
Ghiţă-Eftemie Stelian,
Ghiţă Cornel,
Giurgiu Mircia,
Göndör Marius-Sorin,
Gurzău Adrian,
Hogea Gheorghe,
Holdiş Ioan,
Ialomiţianu Gheorghe,
Leşe Doru Braşoan,
Marian Dan Mihai,
Neculai Marius,
Niţu Adrian Henorel,
Oprişcan Mihai Doru,<-----------------Domnul care a uitat in evidentele contabile ale firmei ca este si asociat si actionar si demintar si ca sotia dansului are 3 firme care nu o sa credeti chiar scot profit.
Pardău Dumitru,<-------Secrear al Camorei
Petrescu Cristian,
Postolachi Florin,<------------------------Presedintele Asociaţiei "15 Noiembrie 1987"
Prigoană Vasile-Silviu,<-----------------ar trebui sa ma inspaimante ca dl. PRIGOANA pentru care aveam un adevarat cult a putut sa "cada" in gunoiul pe care-l aduna.
Riviş-Tipei Lucian,<-------------------fiul Presedintelui PENTICOSTALILOR DIN ROMANIA din Arad
Rogin Marius,
Roman Gheorghe,
Spînu Teodor-Marius,
Uricec Eugen Constantin

Refuz sa vad cu ce se ocupa toti acesti domni si doamne care semneaza pentru binele meu si al vostru.
Numai muc si sfarc.
Ultima oară modificat Mar Mar 02, 2010 2:28 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#64 Mesaj de albul498 »

bun noi tot discutam dar haideti sa incepem ceva concret oameni buni ca se pare ca daca mai stam vom ramane.......ai nimanui.Ar trebui sa discutam cu o televiziune sa putem sa discutam concret cu aceste tentative de deputati pe care tot noi i-am votat ....ce ziceti?

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#65 Mesaj de albul498 »

intamplator a venit astazi un admin unui butic, sa ma intrebe despre acesta ''lege'' ca nu stie ce sa faca ,ca nu intelege ce vor guvernantii.Cand i-am explicat a ramas mut a zis ca mai bine inchide ca el nu-si permite sa plateasca ..........si nu mai e cazul sa explic ce a urmat ca imi este rusine :oops:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#66 Mesaj de paturcai »

Pai asta este si ideea.
Asa cum s-a oferit colega Valentina.
Scrieti-i!
Ea poate - cred, e o parere, deci nu am confirmarea - ca urmeaza sa se intalneasca cu un redactor de la ZIARUL FINANCIAR. Acolo poate ridica si aceasta problema.
Ea poate incepe un lobby, dar lobby pe ce? Nesustinuta de nimeni?
Chiar ne este atat de frica incat avem degetele legate si nu putem sa scriem 2 randuri?
Daca ati fi in locul ei si nu ati avea sustinere, ati lua partea breslei? Din raspunsul pe care vi-l veti da cu totii la aceasta intrebare se va putea naste sustinerea de care Valentina are nevoie ca sa ne ajutam pe noi.
Nici Valentina nu poate sa se exprime critic la adresa CECCAR pentru ca o interzice statutul. Halal asociatie care interzice dreptul la libera exprimare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#67 Mesaj de paturcai »

Ascultati si va minunati:
http://webtv.money.ro/news/deputat-pdl- ... ent&page=1
Unul dintre "cosemnatarii" proiectului de Lege.
Astept sa va dau si legatura cu Planetarul Marin TOMA (nu-i stiam prenumele) osul osul osului dintre contabili.
Ce credeti ca sustinea anchilozatul? Ca el vrea ca "contabilii" sa-si faca meseria de contabili si sa nu mai fie amestecati cu "fiscalistii".
Mare ti-e gradina Doamne!
Si tot el a cu ajutorul Finantelor a promovat o ordonanta prin care expertilor contabili li se dadea posibilitatea sa faca pe "consultantii fiscali". Inca este in stare de judecata aceasta ordonanta pentru ca a fost atacata de catre Camera Consultantilor Fiscali.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

#68 Mesaj de florescud »

Haideti sa nu cadem intr-o cursa,finuta,ce-i drept si sa o lasam pe Valentina sa conceapa o petitie,daca tot s-a oferit sa ne reprezinte.Ce nu-i clar?Ne dorim cu totii ca,pentru inceput, sa nu se modifice legea contabilitatii,nu?
,mai ales referitor la subiectul topicului,adica:
1.sa nu se ingradeasca bucataria interna a firmelor prin obligatia de a angaja,cu norma intreaga,mai mult de un om.
2.Sa putem sa lucram,ca si pana acum,cu contact de munca,de o ora,2,sau cate e nevoie ,in functie de volumul de activitate al firmelor
3.sa nu se ajunga la obligarea firmelor de a-si certifica situatiile financiare la experti contabili.Sa se inspire din Petitia intocmita de colegii de pe forumul conta.ro,eventual.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#69 Mesaj de fagarasa176 »

Doamne D-zeule... :shock: Domnu Ialomiţianu Gheorghe este deputat? :cry: habar n'are pe ce lume traieste....el o tot da cu consultantii fiscali
Cine "beep...beep" l'a pus acolo...pun pariu ca face parte din grupul gusatilor
Ultima oară modificat Mar Mar 02, 2010 3:37 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#70 Mesaj de septimiuv »

ceeeeeeeee vorbesti frate
asta nici nu stie cum il cheama :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#71 Mesaj de eugen01 »

analizand explicatiile date, in link-ul audio de mai sus, ...in mod public imi cer scuze d-lui Bogdan Olteanu (Viceguvernator BNR)... :oops:

sgarburav
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

#72 Mesaj de sgarburav »

Se va dezbate subiectul la The Money Channel TV la ora 18.
Va fi prezent si unul dintre cei 41 de... parlamentari.

Vizionare placuta!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#73 Mesaj de paturcai »

eugen01 scrie:analizand explicatiile date, in link-ul audio de mai sus, ...in mod public imi cer scuze d-lui Bogdan Olteanu (Viceguvernator BNR)... :oops:
CEL MAI TARE COMENTARIU PE CARE L-AM CITIT DE FOARTE MULTI ANI INCOACE.
Eugene imi vine sa te pup. Cat vei fi de urat cat vei fi de frumos, TE BUB.
Ai fost mortaaaaaaaaaalllllllllllllllllllllllllll
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#74 Mesaj de fagarasa176 »

Weee.....sa va luatzi floricele fratilor.....si o galeata aproape ca s'ar putea sa varsati tot la auzul celor spuse de "domnul" deputat care este invitat :shock:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#75 Mesaj de septimiuv »

bine ca nu apuc sa ma uit, o sa ascult niste limbaje obscene in masina la semafor :lol:

Scrie răspuns