activitate suspendata

Mesaj
Autor
neaguf893
Mesaje: 62
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

activitate suspendata

#1 Mesaj de neaguf893 »

Care sunt declaratiile obligatorii pentru o societate cu activitate suspendata in anul 2010 ? si cum se complcteaza daca nu s-a desfasurat activitate ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: activitate suspendata

#2 Mesaj de septimiuv »

1. depui toate declaratiile pe care le-ai depune pentru o societate care nu e suspendata dar nu are activitate
2. mai scrie iar compleCtata ca mor de ras cand citesc
3. se compleCteaza la fel ca la o societate care nu e suspendata dar nu are activitate

Eu propun sa se introduca limba romana in facultatile economice fratilor!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: activitate suspendata

#3 Mesaj de eugen01 »


cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: activitate suspendata

#4 Mesaj de cretum »

Va rog dati-mi un raspuns daca se poate. Am o firma fara activitate de la infiintare.Are activ. suspendata pe 3 ani.In ce conditii si cine o dizolva ?O.R.C. ? sau finantele daca nu se mai depune nimic la ei .(as vrea sa stiu cum se scapa de firma.)Activitatea nu se va mai relua.Multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: activitate suspendata

#5 Mesaj de tomac »

Dacă nu depui nimic la finanțe iei o grămadă de amenzi. Nu e recomandat. La registrul comerțului nu se mai depune bilanț căci vor prelua datele despre ele, din cele depuse la finanțe.
Cel mai simplu e să apelezi la un lichidator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandam6
Mesaje: 28
Membru din: Mie Aug 22, 2007 12:00 am
Localitate: Slatina
Contact:

Re: activitate suspendata

#6 Mesaj de sandam6 »

tomac scrie:Dacă nu depui nimic la finanțe iei o grămadă de amenzi. Nu e recomandat. La registrul comerțului nu se mai depune bilanț căci vor prelua datele despre ele, din cele depuse la finanțe.
Cel mai simplu e să apelezi la un lichidator.
si ce crezi ca poate face lichidatorul judiciar ?
amenzile ii vin in "circa" o data cu inscrierea in masa credala a celor de la finante .. deci nu poate scapa de ele ..
apoi .. apare raspunderea materiala a administratorului......
deci .. nu prea vad cum poate sa scape in mod legal de ele ..
oricum firma este declarata in mod sigur inactiva .. daca nu a depus mai mult de doua declaratii consecutive ... asa ca .. trebuie sa cauti o consultanta .. dar vezi ca nu este gratis si nu costa putin ...
iti spune asta un lichidator judiciar ..

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: activitate suspendata

#7 Mesaj de mehedintib »

CretuM @ Poti sa ceri informatii la ORC, acolo se face. Asociatii pot cere dizolvarea fara lichidator, parcurg o serie de formalitati..taxe..bilant de lichidare...etc.si intr-un final scapi de firma,ti-o radiaza. Nu-i mare lucru mai ales ca n-a avut activitate...

sandam6
Mesaje: 28
Membru din: Mie Aug 22, 2007 12:00 am
Localitate: Slatina
Contact:

Re: activitate suspendata

#8 Mesaj de sandam6 »

mehedintib scrie:CretuM @ Poti sa ceri informatii la ORC, acolo se face. Asociatii pot cere dizolvarea fara lichidator, parcurg o serie de formalitati..taxe..bilant de lichidare...etc.si intr-un final scapi de firma,ti-o radiaza.
daca ar fi asa de simplu ar radia toti firmele nu crezi ?
Nu se radiaza nici-o firma fara certificat fiscal pe Zero de la finante .. crede-ma ca stiu ce spun

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: activitate suspendata

#9 Mesaj de tomac »

@sandam6 - Sigur nu m-ai înțeles. Am spus că nu se radiază firma la inițiativa finanțelor sau a celor de la ORC, din oficiu, așa cum se subînțelege din mesaj, pentru că prin nedepunerea de declarații, bilanțuri, etc, nu ajungi în lichidare ci la amenzi. De aceea pentru a lichida firma, a o radia, cel mai simplu e să apeleze la serviciile unui lichidator. Ori a unui avocat. Asta dacă asociații nu au chef sau timp să umble singuri pentru lichidare, așa cum spune mehedintb în postul anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandam6
Mesaje: 28
Membru din: Mie Aug 22, 2007 12:00 am
Localitate: Slatina
Contact:

Re: activitate suspendata

#10 Mesaj de sandam6 »

cretum scrie:Va rog dati-mi un raspuns daca se poate. Am o firma fara activitate de la infiintare.Are activ. suspendata pe 3 ani.In ce conditii si cine o dizolva ?O.R.C. ? sau finantele daca nu se mai depune nimic la ei .(as vrea sa stiu cum se scapa de firma.)Activitatea nu se va mai relua.Multumesc frumos.
hai sa incerc sa te ajut un pic

daca firma nu a avut niciodata activitate ar fi trebuit sa fi depus ace4eaa declaratie pe proprie raspundere la finante, daca insa nu ai facut-o , este recomandat sa o faci pt ca .. esti la prima abatere si cu putina "intelegere" o rezolvi cu un avertisment in caz contrat poti lua maximum 500 lei amenda.
este recomandat sa faci si sa depui toate declaratiile in aceasi zi .. sa poti sa "negociezi" cu ei .
apoi soliciti un cazier fiscal in vederea radierii de la finante, care nu il o sa-l ridici insa decit dupa ce parcurgi prima faza la ONRC, asta pt ca prima faza dureaza cam 30 de zile fiind necesara pt eventuali opozanti -iei lamuriri de la ONRC.. ar fi prea mult de scris aici dar te poti orienta si dupa site-ul lor http://www.onrc.ro
doar dupa ce ai parcurs prima etapa mergi dupa ridicarea certificatul fiscal de radiere ... atentie acesta are o valabilitate de maximum 30 de zile ..

daca faci totul in termen in 60 de zile scapi de ea .. costul acestei "afaceri" este insa un pic mai mare decit cel de infiintare

sandam6
Mesaje: 28
Membru din: Mie Aug 22, 2007 12:00 am
Localitate: Slatina
Contact:

Re: activitate suspendata

#11 Mesaj de sandam6 »

@tomac.. am inteles perfect speta.. din fericire cunosc in amanunt aceste proceduri fiind practician in insolventa
ONRC-ul poate cere radierea si chiar o face destul de frecvent in situatiile urmatoare:
-expirare sediu;
-nedepunere bilanturi (asta pina in 2009 inclusiv);
-expirare durata de functionare

insa toate aceste radieri solicitate de ONRC ne parvin noua lichidatorilor.. ceea ce nu este cazul de mai sus ..
colegul am inteles din postul lui ca are firma suspendata .. eu sunt convins ca o are si declarata inactiva.. insa mai are sperante sa poata sa rezolve problema pe cale amiabila fara prea mari costuri.

sper ca m-am facut inteles

georgescuc284
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 21, 2013 12:32 pm

Re: activitate suspendata

#12 Mesaj de georgescuc284 »

Buna ziua!
La o microintreprindere cu activitatea suspendata ONRC si fara regim derogatoriu la DGFP, se calculeaza sau nu amortizarea cladirii?- care este temeiul legal?
Multumesc anticipat pt raspuns!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: activitate suspendata

#13 Mesaj de septimiuv »

amortizezi daca ai venituri
daca nu ai activitate, nu poti avea venituri
daca nu ai venituri nu amortizezi

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: activitate suspendata

#14 Mesaj de pinteae »

Trebuie sa inregistrezi amortizarea daca nu ai procedat la conservarea cladirii. Daca ai trecut-o in conservare, atunci nu inregistrezi amortizarea. Amortizarea din perioada de suspendare nu este deductibila fiscal. In cazul tau, firma fiind microintreprindere, nu mai conteaza daca este deductibila sa nu.

Scrie răspuns