Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#226 Mesaj de tomac »

Scriam și eu pe tema asta, dar e perioadă de declarații, bilanțuri și nunți :) :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#227 Mesaj de eugen01 »

uau ! Tomac, avand in vedere ca oricum o sa trebuiasca firman de la Inalta UE (si nu se misca aia asa repede..au ei problemele globale ale UE, gen Grecia si Spania), plus ca daca vor sa fie simandicosi ar trebui respectate alea sase luni din CF, cred ca e mai mult decat binevenit, punctul de vedere al unei persoane ce s-a dovedit a fi un fin analist, al masurilor fiscale luate de-a lungul anilor de onor guvern (MFP in particular).
In ceea ce ma priveste, nu cred ca aceasta masura (TVA la incasare/plata) chiar o sa sprijine mediul de afaceri (marea evaziune, clar nu este in intervalul respectiv).Cred ca va lovi in firmele mici ( firmele mici isi desfasoara activitatea numai pe baza de numerar).Mai mult, practic statul va credita pe cei ce il indatoreaza (marea majoritate a imm-urilor au activitati de import export).
Sau un alt scenariu, ar fi ca adevaratul beneficiar sa fie ...statul !! Scad incasarile de TVA...dar...vor scadea si rambursarile !(aici..ar trebui sa caut niste date despre masa monetara etc...).Fireste pentru acest scenariu, ar trebui date despre arieratele statului, coroborate cu prognozele economice in scadere....inertia fenomenelor economice....etc...
Pe scurt cred ca e o masura care ar putea functiona cu rezultate benefice, doar intr-o societate cu economie sanatoasa,....nu e cazul Romaniei. :oops:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#228 Mesaj de fagarasa176 »

http://www.avocatnet.ro/content/article ... maine.html
Adica eu ce sa inteleg?
1. daca emiti factura electronica trebuie neaparat semnata electronic(semnatura digitala)?
2. nu mai ai voie sa emiti ambele tipuri de facturi electronic+hartie, trebuie sa alegi doar una dintre ele?
:roll:
Lege nr. 148 din 23/07/2012 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 509 din 24/07/2012 Intrare in vigoare: 27/07/2012 Lege privind înregistrarea operaţiunilor comerciale prin mijloace electronice scrie:Art. 6. - (1) Emiterea facturilor de către o persoană fizică sau juridică se face în una dintre următoarele două modalităţi, la alegerea exclusivă a emitentului: în formă electronică sau pe suport hârtie.
(2) Emitentul poate opta pentru schimbarea modalităţii de emitere, cu notificarea Ministerului Finanţelor Publice.

Art. 8. - (1) Factura în formă electronică respectă conţinutul stabilit de actele normative speciale şi va conţine marca temporală care certifică momentul emiterii şi semnătura electronică a emitentului facturii.
(2) Certificatul aferent semnăturii electronice a emitentului facturii în formă electronică va conţine informaţii privind identificatorul fiscal şi numărul notificării înregistrate la Ministerul Finanţelor Publice.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#229 Mesaj de balteanuc692 »

Dupa parerea mea, daca tiparesti din SAGA factura si o inmanezi clientului, aceea nu e o factura electronica ci una pe suport de hartie... :roll:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#230 Mesaj de fagarasa176 »

Pai si daca o trimiti pe e-mail si apoi o printezi este tot suport hartie, chiar daca ea este de fapt electronica nu?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#231 Mesaj de balteanuc692 »

Eu zic ca electronica este cea de la Orange sau RDS sau alte firme de genul asta, cand iti dai acceptul sa primesti numai factura in format electronic... :roll:
Sa vedem si alte interpretari... :roll:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#232 Mesaj de eugen01 »

factura in forma electronica - documentul in forma electronica ce caracterizeaza in mod unic si neechivoc schimbul sau vanzarea de bunuri sau servicii, semnat cu semnatura electronica si purtand marca temporala, care contine datele cuprinse in formularul facturii si care este inregistrat pe medii compatibile cu prelucrarea automata a datelor;
(definitie conform L 260 / 2007)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#233 Mesaj de fagarasa176 »

S-a publicat in MO OG. nr. 15 care cuprinde printre altele plata TVA la incasare
:arrow: http://infotva.manager.ro/articole/info ... -6170.html
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#234 Mesaj de fagarasa176 »

Comunicat de presa privitor la intrarea in vigoare a Legii nr. 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila

La data de 01 februarie 2013 va intra in vigoare atat Legea 76/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, cat si Codul de procedura civila, conform OUG nr. 44/2012.

In termen de 2 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, societatile inregistrate in registrul comertului care au in denumire sintagma "societate comerciala" sunt obligate a efectua demersurile necesare inlocuirii acestei sintagme cu termenul "societate".

http://www.onrc.ro/documente/presa/comu ... 0presa.pdf

SURSA: http://www.conta.ro/forum/topic/45824-o ... ntry250566
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#235 Mesaj de septimiuv »


ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#236 Mesaj de ferenta »

Evident că nu!De parcă lor le pasă! :twisted:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#237 Mesaj de balazse »

Si totusi, la ce ne ajuta acea generare numar evidenta?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#238 Mesaj de ferenta »

Probabil îi ajută pe ei. :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

mariuss
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Maramures

Re: Noutati legislative

#239 Mesaj de mariuss »

balazse scrie:Si totusi, la ce ne ajuta acea generare numar evidenta?
Prin OG16/2012 " 5. La articolul 115, dupa alineatul (31) se introduce un nou alineat, alineatul (32), cu urmatorul cuprins:
"(32) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), in cazul obligatiilor fiscale de plata stabilite de organele de inspectie fiscala, precum si a amenzilor de orice fel, se stinge cu prioritate obligatia fiscala sau amenda pe care o alege contribuabilul", valabil de la 01 noiembrie 2012.
Oricum "aplicatia" nu este completa pentru ca in decizia de impunere numarul de evidenta la impozitul pe profit se formeaza pentru cod impozit 103 (impozit pe profit datorat de alte....) iar aplicatia nu are decat codul generic 100 (Profit) si 102 (Impozit profit datorat de banci) astfel plata oricum nu o sa se "intalneasca" cu obligatia de plata. La fel si la generarea pentru TVA apare doar 300(TVA) iar in decizie veti avea 301 (TVA lunar) sau 302 (TVA trimestrial).
Si inca ceva, la data documentului trebuie sa treceti data deciziei de impunere/procesului verbal/... si nu data la care faceti ordinul de plata.


Scrie răspuns