Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#286 Mesaj de balteanuc692 »

:lol: :lol:
Am gasit ceva:
Art. 17 alin. 5 CM:
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 20 de zile lucrătoare de la data apariţiei modificării, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege.

Da` parca stiam ceva de 5 zile de la data modificarii... si cu decizie colectiva... poate stiti si alt articol :roll:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#287 Mesaj de balazse »

Cele 5 zile erau la ReviSal-ul 2.0.6., la introducerea ReviSal-ului 5.0.6. (adica au intrat in vigoare noile acte normative) s-a modific termenul de completare/transmitere.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#288 Mesaj de balteanuc692 »

" In situatia in care modificarea intervine asupra elementului salariu,iar salariatul in cauza este salarizat cu salariul minim obligatoriu pe economia nationala,iar guvernul intervine cu o modificare a salariului minim brut obligatoriu,modificarea se face prin emiterea unei decizii de modificare a salariului,fara a mai fi nevoie de act aditional"
Sursa: http://itmcta.tripod.com/formulare.html
Problema e ca nu mentioneaza termenul transmitere in revisal, asa ca luam termenul de depunere si instiintare din CM art.17 alin 5. Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#289 Mesaj de balazse »

Pentru inregistrarea modificarii salariului ai un termen de 19 de zile lucratoare.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#290 Mesaj de balteanuc692 »

Da, la ultimul control ITM m-am imprietenit cu inspectorul si mi-a confirmat prin telefon :mrgreen:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#291 Mesaj de balazse »

Cu pizza gratis? :lol:

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#292 Mesaj de balteanuc692 »

Pai sa stii ca la pizzerie am avut control da` nu au vrut nici macar un pahar cu suc :lol:
Dar au vazut ca incerc sa fiu cat mai aproape de realitate si le-a placut treaba asta... si l-am rugat sa imi dea un nr. de telefon sa il sun cand am o nelamurire si mi l-a dat cu mare placere :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#293 Mesaj de balazse »

Foarte bine, de inspectori de acest gen avem nevoie, care ajuta contribuabilii.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#294 Mesaj de balteanuc692 »

Bine, degeaba incercam noi sa fim cat mai aproape de realitate cand nu ai cu cine... De exemplu, la pizzerie e nevoie de un pizzar. Ii trebuie o anumita calificare, o hartie, o patalama cum ca e pizzar... La noi nu... Stii sa faci pizza? Da. Da-i drumuuuu` :lol: Si la control... arata-i calificarea de unde nu-i :lol: Si asta e doar un exemplu... sa nu mai zic de vanzatori, macelari... etc...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#295 Mesaj de gramac921 »

balteanuc692 scrie: si l-am rugat sa imi dea un nr. de telefon sa il sun cand am o nelamurire si mi l-a dat cu mare placere :)
poate avea alta "orientare" :lol:

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#296 Mesaj de balteanuc692 »

:lol: :lol:
Asa am crezut despre un alt inspector de la ANAF :lol: :lol: La cum vorbea cu mine o bagasem pe maneca... :lol: dupa aia m-am convins ca iesea cu femei :lol: :lol:

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Noutati legislative

#297 Mesaj de danilevicis »

balteanuc692 scrie:Bine, degeaba incercam noi sa fim cat mai aproape de realitate cand nu ai cu cine... De exemplu, la pizzerie e nevoie de un pizzar. Ii trebuie o anumita calificare, o hartie, o patalama cum ca e pizzar... La noi nu... Stii sa faci pizza? Da. Da-i drumuuuu` :lol: Si la control... arata-i calificarea de unde nu-i :lol: Si asta e doar un exemplu... sa nu mai zic de vanzatori, macelari... etc...
mai este valabila chestia asta?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#298 Mesaj de balteanuc692 »

Pai la dosarul de personal ce zice ca trebuie sa fie? De la cererea viitorului angajat, minuta de informare pana la analize medicale, studii, calificari...
Bine, pizzar, vanzator si alte meserii care nu presupun un mare risc pentru angajat mai trec cu vederea ca nu au calificari pe domeniu dar sunt alte meserii pentru care chiar trebuie calificare. Chiar si asa, daca ai noroc sa dai peste un inspector pus pe treaba, te arde daca te gaseste cu un vanzator care nu are calificare pentru aceasta functie. Chiar exista cursuri speciale pentru vanzatori la diferite scoli...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#299 Mesaj de gramac921 »

se pare ca si-au dat seama si ei ce "bulibaseala " va fi....

Finantele vor analiza, la propunerea mediului de afaceri, doua variante de modificare a sistemului de plata a TVA la incasare

Ministerul Finantelor Publice (MFP) va analiza mai multe variante de modificare a sistemului de plata a TVA la incasarea facturii, introdus din ianuarie 2013, dupa semnalele primite de la mediul de afaceri si consultantii fiscali privind problemele cu care se confrunta firmele in aplicarea noilor reglementari, a declarat marti pentru Agerpres, secretarul de stat in MFP Dan Manolescu.


Potrivit Agerpres, Manolescu a precizat ca sunt in analiza doua variante de lucru - sistemul de TVA la incasare sa fie optional nu obligatoriu sau sa fie extins termenul de 90 zile la care TVA devine exigibila, chiar daca factura nu a fost incasata. De asemenea, MFP analizeaza si o combinatie intre cele doua variante.

,,Deocamdata exista doar in analiza eventuale corectii care ar trebui aduse in legislatie, corelate cu modul in care functioneaza sistemul de TVA la incasare. Semnalele din mass-media sunt ca acest TVA la incasare creeaza probleme si incercam sa identificam modul in care putem corecta acest sistem pentru a nu crea probleme agentilor economici, pentru care s-a dorit sa fie un avantaj acest nou sistem", a spus oficialul MFP.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#300 Mesaj de tomac »

Citim aceleași știri :)
Am pus și eu pe blog acum 2 ore chestia asta :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns