Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#481 Mesaj de eugen01 »

gramac ai fost mai iute.Io'inca sunt nedumerit:
1. "Astfel, în forma actuală a proiectului noului Cod fiscal aflată în dezbatere publică.." (din comunicatul referitor la calcul impozit cladiri)..
Care dezbatere publica ?? Lunea trecuta a fost mentionat , citez din memorie " mediul academic " !! :shock:

2. Cat despre, comuncatul pus de tine, m-am oprit la " face parte din amplul proces de consultare ...!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#482 Mesaj de gramac921 »

@eugen , formularea asta cu limba de lemn ...priceless :

"Cele două proiecte vor rămâne deschise consultărilor cu reprezentanții mediului de afaceri, ai structurilor asociative, partenerilor sociali, ai tuturor factorilor interesați."
:D

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#483 Mesaj de eugen01 »

Atata timp cat primim garantii "din/cu tot sufletul", nu putem sa banuim pe nimeni de rea credinta. :roll:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#484 Mesaj de ferenta »

De asta ce părere aveţi, aşa, la o primă lecturare?Eu cred că băncile deja trepidează de bucurie ...:lol:
http://www.avocatnet.ro/content/article ... izice.html
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#485 Mesaj de tomac »

Roxana mi-a atras atenția asupra modificărilor ce urmează a fi efectuate în perioada următoare în sistemul contabil. Iată și recomandările CECCAR pentru implementarea lor http://www.ceccarbh.ro/wp-content/uploa ... iva-34.pdf
Directiva va trebui implementată în legislația națională până prin iunie-iulie 2015.
Directiva este disponibilă aici http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 34&from=EN
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#486 Mesaj de ferenta »

:shock: Părerea mea: Cu un aşa scut protector la nivel naţional, deja la nivel individual mă simt un om intangibil la orice şoc financiar! :lol: Voi nu?

Proiect de Lege privind supravegherea macroprudențială a sistemului financiar național
Ministerul Finantelor Publice, a postat pe data de 30 octombrie, pe portalul propriu, proiectul de Lege privind supravegherea macroprudențială a sistemului financiar național.
Potrivit propunerii legislative, Comitetul Național pentru Supravegherea Macroprudențială va fi constituit din reprezentanți ai Bancii Naționale a României, ai Autorității de Supraveghere Financiară și ai Guvernului, ca structură de cooperare inter-instituțională, fără personalitate juridică, și va avea rolul de a asigura coordonarea supravegherii macroprudențiale la nivel național.
Noua structură va avea calitatea de autoritate macroprudențială cu obiectivul de a menține stabilitatea financiară, inclusiv prin consolidarea capacității sistemului financiar de a rezista la șocuri și prin diminuarea acumulării de riscuri sistemice.
O politică macroprudențială eficientă contribuie la diminuarea probabilității de apariție a crizelor financiare.
Menținerea stabilității financiare și implicit a unui cadru macroeconomic stabil, are un impact pozitiv prin reducerea magnitudinii etapelor de creștere economică redusă sau negativă, diminuarea șomajului, asigurarea accesului la finanțare.
Proiectul de lege se află în dezbatere publică termen de 10 zile de la publicare.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#487 Mesaj de ferenta »

Despre propunerea legislativă de modificare a Codului Muncii:
http://www.avocatnet.ro/content/article ... anual.html
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#488 Mesaj de gramac921 »

ORDIN - Proiect
pentru aprobarea Procedurii de depunere la organul fiscal a documentului de certificare întocmit
de consultantul fiscal precum și a Procedurii privind schimbul de informații între Agenția
Națională de Administrare Fiscală și Camera Consultanților Fiscali

http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... 112014.pdf

http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... ficare.pdf

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#489 Mesaj de gramac921 »

Se pare ca modificarile , noutatile nu se opresc la ANAF...numa anul se opreste imediat :D

In linii mari din ce am citit ce se modifica mai important :

1. Se inlocuieste sintagma de " contabilitate in partida simpla" cu "...simplu "contabilitate" , scapam se pare de Registrul de incasari-plati si de Registrul inventar si se va introduce Registrul de evidenta fisacala - aprobat prin Ordin MFP.

2. Se mai introduce o categorie de contribuabili ce vor fi evaluati ( in materie de TVA ) asa cum sunt verificati cei care se inreg prin optiune sau la infiintare de ANAF si anume :
- categorii de persoane impozabile deja înregistrate în scopuri de TVA
care pot prezenta risc crescut:
a - în cazul persoanelor impozabile care sunt înregistrate în scopuri de
TVA prin depășire de plafon;
b - de fiecare dată când persoana impozabilă are înscris în registrul
comerţului menţiuni privind modificarea sediului social;
c - de fiecare dată când persoana impozabilă are înscris în registrul
comerţului menţiuni privind schimbarea asociaţilor şi/sau administratorilor


http://codfiscal.net/41935/mfp-modifica ... roiect-oug

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Noutati legislative

#490 Mesaj de andreis491 »

Ceva noutati privind cifra de afaceri TVA aplicata pentru plafonul de scutire?
Parca plafonul curent de 65.000 euro, era valabil pana la 31.12.2014. Se va reveni la 35.0000 euro ?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Noutati legislative

#491 Mesaj de cernatv »

65000 e pentru imp.venit - imp.profit.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Noutati legislative

#492 Mesaj de andreis491 »

Modificarea plafonului de scutire de TVA a fost facuta prin Ordonanta de Urgenta nr. 24/2012 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale. Aceasta ordonata a fost publicata in Monitorul Oficial, in 7 iunie 2012. Noul plafon de scutire de TVA se aplica pana la 31 decembrie 2014 sau pana cand va fi implementata o noua Directiva europeana cu acest scop.

Repet: nu am inteles daca plafonul de 65.000 pentru scutirea de la TVA se va aplica si in 2015.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Noutati legislative

#493 Mesaj de cernatv »

:oops: Ai dreptate.
Dupa cum e proiectul acum, se aplica numai pana la 31.12.2014 plafonul de 65000, urmand a se reveni la 35000.
Dar cred ca se va emite un act normativ care sa prelungeasca si acest termen.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#494 Mesaj de tomac »

OG 24/2012 nu conține limitare în timp a plafonului. Aceiași ordonanță introduce limitarea dreptului de deducere la 50% pentru anumite achiziții de vehicule și cheltuieli de funcționare a lor. Tot pe bază de derogare de la UE.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#495 Mesaj de gramac921 »

În ședința de Guvern de miercuri 10 decembrie 2014, au fost aprobate următoarele acte în domeniul financiar-fiscal:
1. ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal şi a altor acte normative – Proiect publicat de MFP
2. ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ pentru modificarea şi completarea Legii contabilităţii nr. 82/1991 – Proiect publicat de MFP
3. HOTĂRÂRE pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată – Prin Hotărârea adoptată de Guvern, salariul minim brut pe țară garantat în plată, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore în medie pe lună, se majorează după cum urmează:
– la 975 lei lunar, începând cu data de 1 ianuarie 2015, majorarea fiind de 8,333% față de anul 2014;
– la 1.050 lei lunar, începând cu data de 1 iulie 2015, majorarea fiind de 16,666% față de anul 2014.

http://codfiscal.net/41935/mfp-modifica ... roiect-oug

Scrie răspuns