Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#541 Mesaj de ferenta »

@SeptimiuV
...că trebuie să-l calculăm cum ştie majoritatea!
@BalazsE
...exemplul nu este chiar unul potrivit.
Offf... :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Noutati legislative

#542 Mesaj de andreis491 »

Am avut probleme cu o declaratie depusa online, in sensul ca la ei in sistem nu aparea depusa. M-au pus sa aduc recipisa listata (nu pe CD).
La fel ca CASS, pt dosarul de recuperare sume CCI ti se cere copie recipisa (pe hartie).
Asa ca, chiar daca legal, nu are valoare varianta listata, in practica se accepta si se utilizeaza.

Si eu listez atat declaratiile cat si recipisele. Si o fac, ca si masura de backup.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#543 Mesaj de septimiuv »

ferenta scrie:@SeptimiuV
...că trebuie să-l calculăm cum ştie majoritatea!
Se poate folosi si varianta mea :wink:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#544 Mesaj de balazse »

Pentru FerentA
Corectat, multumesc de atentionare. Din pacate in limba mea materna nu exista genuri, ca urmare veti gasii asemenea greseli. Nu este chiar o scuza buna, dar asta il am. :oops:

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Noutati legislative

#545 Mesaj de aurel211252 »

Unii abuzeaza cu citate si altii cu cititul... :)
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#546 Mesaj de ferenta »

@BalazsE, eu ştiu la ce te referi şi am înţeles lucrul ăsta la tine, mai demult, dar în acest topic, nu puteam să-l corectez numai pe SeptimiuV, că după aia se supăra că-s cu ochiul critic numai asupra lui! :lol:
Ca să nu mai spun, că ai văzut că nu am avut dreptate 100%! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#547 Mesaj de balazse »

Eu ma bucur daca mi se spune unde am gresit macare invat. :wink:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#548 Mesaj de gramac921 »

Cica pentru 40 lei nu ne mai streseaza ANAF-ul cu somatii la accesorii !
cred ca trebuia dat ordinul asta de 01 aprilie sau ceva.... :)
ORDIN Nr. 360 din 6 februarie 2015
privind completarea anexei la Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 2.289/2010 pentru aprobarea Procedurii privind emiterea şi comunicarea unor acte administrative pentru debitorii care înregistrează obligaţii fiscale restante sub o anumită limită ....

https://www.dropbox.com/s/o2z2686a3c24y ... .docx?dl=0

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#549 Mesaj de balazse »

Eu acum 2 saptamani am primit prin posta pentru 2 lei accesorii.
La momentul respectiv nu a aparut in spatiul privat virtual, dar dupa o saptamana s-a actualizat si acolo evidenta.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#550 Mesaj de gramac921 »

balazse , sa speram ca de acuma pana la 40 lei....sa ne mai scuteasca cu somatii pt ( dobanzi , penalitati ) :)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Noutati legislative

#551 Mesaj de aurel211252 »

:D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#552 Mesaj de ferenta »

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#553 Mesaj de ferenta »

LEGEA nr. 152/2015 – Modificare legislație societăți comerciale
Vă aducem la cunoștință apariția LEGII nr. 152/2015 pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului (Monitorul Oficial nr. 519 din 13 iulie 2015).
Precizări suplimentare:
LEGEA nr. 152/2015 modifică și completează următoarele acte normative:
a) Legea nr. 26/1990 privind registrul comerțului;
– persoanele juridice române care deschid sucursale în străinătate au obligația menționării acestora la oficiul registrului comerțului din România, după înregistrarea lor în statele respective;
– se modifică și procedura de înregistrare în România a persoanelor juridice străine cu sediul în străinătate care deschid sucursale în România;

b) Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale;
– se modifică procedura de dizolvare a societăților comerciale;
– la cererea oricărei persoane interesate, precum și a Oficiului Național al Registrului Comerțului, tribunalul va putea pronunța dizolvarea unei societăți comerciale în următoarele cazuri:
1. societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot întruni;
2. acționarii au dispărut ori nu au domiciliul cunoscut;
3. nu mai sunt îndeplinite condițiile referitoare la sediul social, inclusiv ca urmare a expirării duratei actului care atestă dreptul de folosință asupra spațiului cu destinație de sediu social;
4. a încetat activitatea societății sau nu a fost reluată activitatea după perioada de inactivitate temporară, anunțată organelor fiscale și înscrisă în registrul comerțului, perioadă ce nu poate depăși 3 ani;
5. societatea nu și-a completat capitalul social, în condițiile legii;
6. societatea nu și-a depus situațiile financiare anuale și raportările contabile la unitățile Ministerului Finanțelor Publice, dacă perioada de întârziere depășeșde 60 de zile;
7. societatea nu și-a depus la unitățile Ministerului Finanțelor Publice, în termenul legal, declarația că nu a desfășurat activitate de la constituire, dacă perioada de întârziere depășește 60 de zile;
– se introduce o sumă fixă pentru remunerarea lichidatorului, în cuantum de 1.000 lei;
– se modifică și procedura de lichidare a societăților comerciale.

c) Legea nr. 359/2004 privind simplificarea formalităților la înregistrarea în registrul comerțului a persoanelor fizice, asociațiilor familiale și persoanelor juridice, înregistrarea fiscală a acestora, precum și la autorizarea funcționării persoanelor juridice;

d) Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 116/2009 pentru instituirea unor măsuri privind activitatea de înregistrare în registrul comerțului;
În cazul societăților aflate sub incidența Legii nr. 314/2001 pentru reglementarea situației unor societăți comerciale și a Legii nr. 359/2004, Registrul Comerțului procedează la radierea din oficiu a societăților aflate în lichidare de mai mult de 7 ani.

sursa: http://www.radiolight.ro/stiri/
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Noutati legislative

#554 Mesaj de ganeam951 »

http://www.bv.finantepublice.ro/news_le ... lative.pdf

ORDIN nr. 1.966/2015 pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularului (088) „Declaraţie pe propria răspundere pentru evaluarea intenţiei şi a capacităţii de a desfăşura activităţi economice care implică operaţiuni din sfera TVA”
2015-08-03 – Publicat in M.Of. nr. 580 din 03.08.2015
Art. 1.
Se aprobă modelul şi conţinutul formularului (088) „Declaraţie pe propria răspundere pentru evaluarea intenţiei şi a capacităţii de a desfăşura activităţi economice care implică operaţiuni din sfera TVA”, prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.

Art. 4.
Formularul menţionat la art. 1 se completează şi se depune de către persoanele impozabile, societăţi, înfiinţate în baza Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi care sunt înregistrate în scopuri de TVA potrivit dispoziţiilor art. 153 din Codul fiscal,
la solicitarea organelor fiscale competente, formulată în temeiul prevederilor art. 52 din Codul de procedură fiscală, în situaţii cum ar fi:

a) schimbarea sediului social;
b) schimbarea administratorilor şi/sau a asociaţilor.


Deci D088 in cazurile a) si b) TREBUIE depusa doar LA SOLICITAREA ORGANELOR FISCALE?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#555 Mesaj de tomac »

Da, dar ei solicită implicit :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns