Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#346 Mesaj de rovidg116 »

Din curiozitate am trimis un sms cu un cod fiscal. Am primit 2 sms-uri ca si raspunsuri. Prin primul am fost informat ca Vodafon tocmai m-a taxat cu 0.15 euroi, iar al doilea sms continea datele aferente codului fiscal. Ambele au venit la cca 10 sec. dupa ce am trimis eu solicitarea.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#347 Mesaj de gramac921 »

eu am trimis un SMS cu un cod fiscal si am primit un sms inapoi prin care eram anuntat ca tocmai l-am votat pe Gigel Frone la "Romanii au talent" :lol:

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#348 Mesaj de promovest96 »

:lol: :lol:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#349 Mesaj de gramac921 »

A aparut legea 149/2013 in Monitorul Oficial nr. 257/09.05.2013 .

http://www.monitoruloficial.ro/RO/artic ... ml?lang=hu


Legea nr. 149/2013, publicata in Monitorul Oficial nr. 257 din 9 mai 2013, aduce completari actelor normative care reglementeaza activitatile de expertiza fiscala, de evaluare a bunurilor, de audit financiar, de consultanta fiscala si de practician in insolventa.

Noua lege stipuleaza clar ca profesionistii din aceste domenii pot desfasura o activitate complementara numai daca sunt calificati pentru ea si sunt membri in organizatiile care coordoneaza profesiile liberale vizate.

Mai exact, Legea nr. 149/2013 prevede ca:

•Expertii contabili pot efectua activitatile de audit financiar, consultanta fiscala si evaluare numai dupa dobandirea, in conditiile legii, a calitatii de auditor financiar, consultant fiscal sau evaluator autorizat, dupa caz, si inscrierea ca membri in organizatiile care coordoneaza profesiile liberale respective.
•Evaluatorii pot efectua activitatile de expertiza contabila, audit financiar, reorganizare judiciara si lichidare, precum si consultanta fiscala, numai dupa dobandirea, in conditiile legii, a calitatii de expert contabil, auditor financiar, practician in insolventa sau consultant fiscal, dupa caz, si inscrierea ca membri in organizatiile care coordoneaza profesiile liberale respective.
•Auditori financiari pot efectua activitatile de expertiza contabila, evaluare, reorganizare judiciara si lichidare, precum si consultanta fiscala, numai dupa dobandirea, in conditiile legii, a calitatii de expert contabil, evaluator, practician in insolventa sau consultant fiscal, dupa caz, si inscrierea ca membri in organizatiile care coordoneaza profesiile liberale respective.
•Consultantii fiscali pot efectua activitatile de expertiza contabila si audit financiar numai dupa dobandirea, in conditiile legii, a calitatii de expert contabil sau auditor financiar, dupa caz, si inscrierea ca membri in organizatiile care coordoneaza profesiile liberale respective;
•Practicienii in insolventa pot efectua activitatile de expertiza contabila, evaluare si audit financiar numai dupa dobandirea, in conditiile legii, a calitatii de expert contabil, evaluator sau auditor financiar, dupa caz, si inscrierea ca membri in organizatiile care coordoneaza profesiile liberale respective.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#350 Mesaj de septimiuv »

Hotărâre nr. 225 din 30/04/2013

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 275 din 16/05/2013

Intrare in vigoare: 01/06/2013

Hotărâre pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de calcul al contribuţiei de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 144/2008

se modifica procentele pentru accidente de munca

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#351 Mesaj de balazse »

Multumim de informare.

niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

Re: Noutati legislative

#352 Mesaj de niculceaa »

HOTĂRÂRE Nr. 276 din 21 mai 2013
privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe

EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 313 din 30 mai 2013

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

ART. 1
(1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condiţiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, este de 2.500 lei.
(2) Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.800 lei şi 2.500 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, se va recupera pe durata normală de funcţionare rămasă.
ART. 2
Prezenta hotărâre intră în vigoare la data de 1 iulie 2013.
ART. 3
La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă Hotărârea Guvernului nr. 105/2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 103 din 12 februarie 2007.

PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemnează:
Viceprim-ministru,
ministrul finanţelor publice,
Daniel Chiţoiu

Ministrul delegat pentru buget,
Liviu Voinea

Bucureşti, 21 mai 2013.
Nr. 276.

---------------

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#353 Mesaj de balazse »

Multumim.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#354 Mesaj de balazse »

Prin Legea 168/2013 s-a prelungit perioada de aplica a masurilor simplificate (taxare inversa) pentru cereale:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/le ... 8_2013.pdf
Adica s-a modificat art.160 alin (6), mai exact:
Prevederile alin. (2) lit. c) se aplică până la data de 31 mai 2014 inclusiv.

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Noutati legislative

#355 Mesaj de epurem242 »

Multumim!!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#356 Mesaj de gramac921 »

În data de 29 mai 2013 a fost publicată Legea nr. 168/2013 privind aprobarea
Ordonanţei nr. 8/2013 a Guvernului României pentru modificarea şi completarea
Codului fiscal .

Legea aprobă Ordonanţa Guvernului nr. 8/2013 publicată în Monitorul Oficial al
României nr. 54 din 23 ianuarie 2013, cu o serie de modificări şi completări dintre
care cele mai importante sunt următoarele:

Este acordat dreptul de deducere integrală a amortizării fiscale anumitor categorii de mijloace de
transport cu maximum nouă scaune. Astfel, câteva dintre categoriile de autovehicule exceptate de la
limitarea amortizării la 1.500 lei / lună sunt: cele utilizate în activităţi de intervenţii, servicii de pază,
curierat, autovehiculele folosite de agenţii de vânzări şi achiziţii, precum şi cele utilizate în transportul
de persoane, cu plată, şi cele închiriate sau acordate către terţi în baza contractelor de leasing
operaţional.
Data intrării în vigoare: 1 iunie 2013

- Pierderea fiscală înregistrată în perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2013 se ia în calcul la stabilirea
profitului impozabil / pierderii fiscale din perioada 1 iulie – 31 decembrie 2013, înaintea recuperării
pierderilor fiscale din anii precedenţi anului 2013, perioada 1 iulie – 31 decembrie 2013 nefiind
considerată an fiscal în sensul celor şapte ani consecutivi;
- Pierderea fiscala înregistrată în anii anteriori anului 2013, rămasă nerecuperată la 30 iunie 2013, se
recuperează pe perioada rămasă din cea iniţială de cinci, respectiv şapte ani, în ordinea înregistrării
acesteia; anul 2013 este considerat un singur an fiscal în sensul celor cinci ani, respectiv şapte ani
consecutivi.
Data intrării în vigoare: 1 iulie 2013

Se abrogă prevederea conform căreia cheltuielile cu indemnizaţiile de deplasare acordate angajaţilor
pentru deplasări în România şi în străinătate sunt deductibile până la limita a de 2,5 ori nivelul legal
stabilit pentru instituţiile publice.
Data intrării în vigoare: 1 iunie 2013


Tot de la 01.07.2013 se modifica valoarea de intrare a mijloacelor fixe de la 1800 la 2500 lei.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#357 Mesaj de balazse »

Referitor la indemnizatia de deplasare se aboga de la partea de "deductibil limitat", ca urmare ar trebui sa intelegem ca devin deductibil integral, nu?
Doar ca diferenta ce depaseste 2,5 se impoziteaza doar cu impozit pe salar.
Am inteles bine, nu?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#358 Mesaj de balteanuc692 »

Impozit pe salariu si asigurarile aferente...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#359 Mesaj de balazse »

Dar:
26 2
. La articolul 55, după alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (6), cu următorul cuprins:
«(6) Pentru indemnizaţii şi orice alte sume de aceea şi natură impozabile primite pe perioada delegării şi detaşării, în altă localitate, în România şi în străinătate, impozitul se calculează şi se reţine la fiecare plată, iar virarea impozitului la bugetul de stat se efectuează lunar sau trimestrial potrivit prevederilor art. 58 şi 60, după caz.»

nu mentioneaza nici unde de bugestul asigurarilor sociale.

Am observat ca art.296^4 a ramas valabil. :oops:

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati legislative

#360 Mesaj de balteanuc692 »

Si a ramas si art. 55, alin. 2, lit. i:
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
[...]
i) indemnizatia si orice alte sume de aceeasi natura, primite de salariati pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, pentru partea care depaseste limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice. Aceste prevederi se aplica si in cazul salariatilor reprezentantelor din Romania ale persoanelor juridice straine;”.

Scrie răspuns