Despre perisabilitati

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Despre perisabilitati

#1 Mesaj de bogeanua »

Stie cineva daca mai exista temei legal privind acordarea de perisabilitati deductibile fiscal la FLORI?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Din punct de vedere contabil se inregistreaza pe cheltuieli de exploatare cu ocazia receptionarii marfurilor transportate sau a inventarierii sau a predarii gestiunii (dupa caz).
Limitele admisibile care sunt deductibile fiscal au fost publicate in HG 831/2004 si sunt in vigoare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Despre perisabilitati

#3 Mesaj de bogeanua »

Multumesc pt raspuns paturcai dar in HG 831 nu sunt cuprinse si florile.Se pare ca nu se acorda perisabilitati legale.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Din pacate sunt singurele recunoscute fiscal. (cele din HG 831/2004)
Asta e problema la noi numai unii au dreptul la perisabilitati si pe undeva au si dreptate ca sunt unii care au fortat litera legii si din aceasta cauza cei care chiar au persisabiliati nu se mai pot scadea legal.
Asta e.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de promovest96 »

Salutare!


1.Puteti sa-mi ziceti la ce aplic coeficientul perisabilitatilor?La cantitatea de marfa efectiv intrata sau livrata? (H831 "zice" SAU)

2.Eu am lunar vreo 2 PV de scoatere din gestiune marfa expirata/degradata. H 831 spune ca trebuie sa iau in calcul perioada dintre 2 inventare. Adica cel din 31.12.2009 (ultimul) si cel din momentul in care constat expiratele (22.04.2010)? Si daca o sa mai gasesc acelasi produs expirat peste 3 luni iau iar in calcul strict perioada celor 3 luni?

3. In H831-exista lim max de perisabilitate si la transport si la depozitare.
Le pot aplica pe amandoua in aceeasi luna (transport si depozitare)?


O zi buna!!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

1. Perisabilitatile se inteleg la cantitatea din stoc/expusa la vanzare. Pentru cea care s-a livrat se face retur eventual pe ea si merge pe acelasi drum al scoaterii din scriptele contabile.
2. Legea contabilitatii face vorbire de inventar CEL PUTIN o data pe an, asta insemnand ca acestea pot fi mai dese, chiar si lunar.
3. Asa se spune la:
Art. 1. - Prin perisabilităţi, în sensul prezentelor norme, se înţelege scăzămintele care se produc în timpul transportului, manipulării, depozitării şi desfacerii mărfurilor, determinate de procese naturale cum sunt: uscare, evaporare, volatilizare, pulverizare, hidroliză, răcire, îngheţare, topire, oxidare, aderare la pereţii vagoanelor sau ai vaselor în care sunt transportate, descompunere, scurgere, îmbibare, îngroşare, împrăştiere, fărâmiţare, spargere, inclusiv procese de fermentare sau alte procese biofizice, în procesul de comercializare în reţeaua de distribuţie (depozite cu ridicata, unităţi comerciale cu amănuntul şi de alimentaţie publică)

Cu alte cuvinte marfurile se pot deprecia IN TIMPUL TRANSPORTULUI si atunci cand sunt expuse la vanzare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#7 Mesaj de promovest96 »

paturcai scrie:1. Perisabilitatile se inteleg la cantitatea din stoc/expusa la vanzare. Pentru cea care s-a livrat se face retur eventual pe ea si merge pe acelasi drum al scoaterii din scriptele contabile.
Puteti sa fiti mai explicit la pct.1, va rog.

Am de ex dulciuri expirate.

Total valoare stoc la 20.04.2010 (cand le constat) este de 1000 buc*5 lei =5000 lei la pret achititie. Expirate sunt 100 buc (500 ron).
Coeficientul de 0,10(transport) si 0,02(depoztare) il aplic la valoarea stocului, la cei 5000 lei? Sau il aplic la valoarea intrata de la ultimul inventar si pana in 20 aprile?Ca din 31.12.2009(ultimul meu inventar) pana in 20 aprilie mi-a intrat doar de 400 ron.

Cu e corect :
1. 5000*0,1%=5 ron + 5000*0,02%=1 ron, deci 6 deductibili fiscal
sau
2. 400*0,1%=0,40 ron + 400*0,02%=0,08 ron, deci 0,48 deductibili fiscal?

Multumesc inca odata!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#8 Mesaj de eugen01 »

Perisabilitati - Nebuloasa

daca acel calcul facut de mine este eronat rog sa fie corectat... :oops:

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#9 Mesaj de promovest96 »

Si eu asa cred ca este corect - , se aplica la valoarea intrarilor intre 2 inventare, nu la valoare stocului din produsul respectiv.Asa am interpretat si eu art 7 din H831/2004

Dat fiind faptul ca voi aduna multe ch nedeductibile din cauza acestei H831, as putea sa trec o parte din ele pe 623-chelt cu reclama si publicitatea? Sa zic ca le-am dat mostre persoane fizice din magazinele clientilor nostri?
Daca da, ce document imi trebuie? Aviz, proces verbal ca le-am dat, semnaturi de la pers fizice?

Va multumesc pt ajutor. O zi buna!!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#10 Mesaj de paturcai »

Aplicam procentele la sumele dezbracate de orice adaosuri.
Procentele se aplica la pretul de achizitie.
Nu pot sa aplic si procent de transport, pentru ca ele au expirat stand in raft nu fiind plimbate.
1.000 bucati x 0,1% = 5 lei cheltuieli deductibile.
Pentru TVA aferenta se face ajustare (adica se considera TVA nedeductibila pentru ceea ce este nedeductibil fiscal ca marfa)
Adica vom avea 6588 = 371 pentru 4995
Iar TVA nedeductibila 4995 x 19% = 949 lei si vom folosi 635 = 4427
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#11 Mesaj de promovest96 »

[quote="paturcai"]
1.000 bucati x 0,1% = 5 lei cheltuieli deductibile.[quote="paturcai"]

Dar dvs -in exemplul dat de mine- ati aplicat procentul la valoarea stocului de marfa, si nu la valoarea intrarilor intre 2 inventare. Deja sunt complet derutata :shock:

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: Despre perisabilitati

#12 Mesaj de nicolescus »

Buna ziua. Am o patiserie si intr-o zi cand s-a ajuns la punctul de lucru s-a gasit magazia inundata. Acolo erau niste saci de faina, care s-au udat si nu au mai fost buni decat de aruncat. Am facut un pv cu cantitatea deteriorata. Intrebarea mea este: valoarea acestui pv este ch deductibila sau nu? Eu cred ca este nedeductibila si trebuie sa ajustez si tva-ul 635=4427 pentru cantitatea de faina deteriorata. Astept si alte pareri.

p.s. daca am gresit topicul rog moderatorii sa il mute.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre perisabilitati

#13 Mesaj de eugen01 »

CF art.21 alin.4 lit.c

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Despre perisabilitati

#14 Mesaj de buligat »

Salut.Eu am tot citit despre perisabilitati, si inca nu m am lamurit..o societate achizitioneaza marfa( preparate din carne) pe luna in valoare de 10000 lei, pe care o distribuie la cele 3 magazine, in urma inventarelor , reiese un minus de 500 ron:

-poate cineva sa mi trimita un link, unde pot gasi exact tabelul cu perisabilitati.. ca eu nu l gasesc sau nu stiu unde sa caut..
-procentul de perisabilitati la ce se aplica.. ? la marfa primita 10000 ron sau la cei 500 ron scaderi? ..
-si daca depasesc acel procent, eu cum ma inregistrez in contabilitate? , ca asa iese inventarul, eu trebuie sa ma scad oricum ar fi.., nu?

Va rog , ma poate lamuri cineva..?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre perisabilitati

#15 Mesaj de eugen01 »

HG 831 cu Norme

Art. 7. - Limitele maxime de perisabilitate admise la depozitare şi desfacere se stabilesc la nivelul întregii activităţi a persoanei juridice plătitoare de impozit pe profit, prin aplicarea coeficientului stabilit pentru grupa de mărfuri la preţul de înregistrare al mărfurilor intrate sau la preţul de livrare pentru mărfurile vândute în perioada cuprinsă între două inventare

Scrie răspuns