contabil autorizat studii medii

Mesaj
Autor
piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

contabil autorizat studii medii

#1 Mesaj de piciorusm »

Cu riscul de a repeta aceasta chestiune as vrea sa stiu daca e in regula pt o firma sa aiba angajat un contabil autorizat cu studii medii care intocmeste toate situatiile pana la bilant, urmand ca pt bilant sa intocmeasca contract de prestari serv cu un expert. multumesc

rimpuc818
Mesaje: 41
Membru din: Vin Sep 14, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de rimpuc818 »

din pacate este legiferat faptul ca numai cei cu studii superioare pot conduce contabilitatea, egal ca este expert, autorizat sau economist.

In cazul in care va fi semnat bilantul de un expert contabil, se presupune ca va supervizeaza si totul este OK. :D

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

#3 Mesaj de serbanm815 »

nu-i suficient sa -ti vizeze o pers.juridica bilantul, treb.sa faci contract cu firma respectiva sa-ti vizeze si balantele .
oricum,pt semnarea bilantului ,de regula ,se face si o verificare la toate actele , nimeni nu semneaza un bilant fara sa se uite pe actele din spate si daca nu-i timp,atunci face raport cu notificare .

veresi31
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:00 am

#4 Mesaj de veresi31 »

Chiar zeci de contracte ???

Contractele de muncă ale contabililor, sub lupa experţilor
- CECCAR
(sursa curierul national)
Ultima săptămână de lucru din octombrie a filialelor CECCAR Sibiu şi Ialomiţa a fost marcată de discuţii ce au avut ca subiect contractele de muncă ale contabililor. În cele două oraşe, în 28 şi 30 octombrie, la întâlnirile cu reprezentanţii ITM şi ai altor servicii sociale, un subiect ardent propus de membrii CECCAR participanţi a fost cel legat de contractele de muncă cu timp parţial încheiate de o serie de contabili în condiţii legislative neclare. Dacă la Sibiu această temă a fost discutată în contextul unei întâlniri destinate condiţiilor de salarizare şi asigurărilor sociale, la Ialomiţa s-a organizat o masă rotundă în mod special pentru această problemă, intitulată "Contractele de muncă cu timp parţial pentru desfăşurarea activităţilor de contabilitate". S-a ridicat problema "portiţelor legislative" ce permit activităţi contabile în baza acestui tip de contracte, ajungându-se în situaţia ca o singură persoană să aibă încheiate zeci de asemenea contracte, mai ales că nu sunt restricţionate sub nicio formă de prevederile legale. Filiala Ialomiţa a solicitat sprijinul invitaţilor săi pentru stoparea înregistrării contractelor de muncă cu timp parţial doar în perioada când se depun situaţiile financiare, după aceea aceşti angajaţi nemaiapărând în statele de plată ale angajatorului, până la următoarea depunere a situaţiilor financiare, întreţinându-se astfel o formă mascată a muncii la negru. La Sibiu, reprezentantul ITM local a specificat că, deşi nu este o situaţie normală, încă nu există o reglementare legală care să limiteze numărul contractelor cu timp parţial ce pot fi încheiate de o persoană. Ambele instituţii ale ITM şi-au exprimat dorinţa de a sprijini demersurile profesioniştilor CECCAR pentru funcţionarea corectă a profesiei contabile şi sprijinul pentru stoparea fenomenului de muncă la negru în acest domeniu.

Scrie răspuns