noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#316 Mesaj de herganiec »

nu prea am incredere in tipul acesta de import. prefer sa le introduc eu in program ca sa stiu ce am asociat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#317 Mesaj de balazse »

N-am utilizat aceasta optiune, dar nu cred ca se va asocia furnizorii/clientii (sau cel putin pe facturi), doar se importa sumele. Poate la import se va importa direct pe 401/4111/581/627 dupa care vei modifica manual ceea ce doresti.
Mi se pare de mare ajutor pentru acei utilizator care au un rulaj mare la banca.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#318 Mesaj de ioni459 »

''Pentru IonI459
Unde te grabesti, inca nici noua declaratie nu a aparut. Totusi de ce vrei sa modifici manual? Deja vrei sa faci salariile pe iulie?''

Pentru balazse:
Pai nu m-as grabi...dar in luna Iulie sunt plecari ale salariatilor in concedii de odihna si vroiam sa fac statele aferente.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#319 Mesaj de balazse »

Adica in iulie sa faci statul de plata pentru iulie?
Poti face acum, important este sa nu fie concedii medicale, iar inainte de a generar D.112 sa faci o "actualizare date" atat la stat cat si la D.112.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#320 Mesaj de ioni459 »

multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#321 Mesaj de balazse »

Incepand cu versiunea 443:
- la "preluare date contabil" s-a introdus butonul "anularii linii nule", aceasta ajuta cand se preiau datele unitatii, adica daca ai gresit cumva niste banuti la un rand, poti repede gasii randurile in care ai completat sume. Ii drept ca introducerea celor doua coloane noi ne ajuta foarte mult;
- la "inchidere luna" poti valida/devalida si prin tastatura ("alt+v"/"alt+d"), adica daca trebuie sa validezi toata luna merge foarte repede fara sa dai click-uri, iar daca doresti sa devalidezi si sa revalidezi mai multe luni merge rapid (ii drept ca la final de trimestru inchidere impozitului pe profit/venit trebuie inchis manual). Pentru a accesa meniul "inchidere luna" puteti accesa prin "alt+o" (operatii) -> "n" (inchidere luna), aceasta ultima scurtatura exista de mult, dar acum merita folosit si mai mult.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#322 Mesaj de gramac921 »

balazse , eu daca dau ( alt-d ) fiind in ecranul Inchidere luna mi se deschide meniul de sus Diverse :roll: iar la ( alt-v) nu se intampla nimic .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#323 Mesaj de balazse »

Scuze, trebuie sa descarci ultima actualizare din 04.07.2014. :oops:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#324 Mesaj de gramac921 »

intr-adevar asa era.
Dar nu e o asa mare facilitate ( adica click-ul a fost inlocuit cu alt-v ).
Pentru fiecare click de Validare trebuie sa apesi un alt-v.
Eu ma gandeam ca printr-un singur alt-v ai validat tot. ( dar trebuie sa dai alt-v pentru fiecare Validare - stocuri , TVA , amortizari etc...)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#325 Mesaj de balazse »

Pe mine ma ajuta enorm si asa, ca nu trebuie sa dau click-uri si sa ma deplasez cu mouse-ul. :wink:
In cateva secunde am devalidat 2-3 luni daca este necesar, fara sa ma ating de mouse.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#326 Mesaj de balazse »

Prin noutatile aduse si neregasite in anterior sunt:
- in meniul "adminsitrare" -> "intretinere bd" la "restaurare" s-a modificat un pic design-ul, adica toate butoanele au fost transferate in partea dreapta (initial erau in partea de jos), iar la precum a aparut o noua fila, dar pentru moment neactiva denumit "client/server".
- la "configurare societati" -> "semnaturi pentru rapoarte" s-a introdus un nou rand "recapitulatie".
- la "state salarii" -> "detalii" -> s-au scos doua randuri "cumul" si "plata cu ora".

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: noutati versiuni

#327 Mesaj de andreis491 »

Sunt curios la ce va fi "client/server". Se lucreaza cumva la o versiune de retea ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#328 Mesaj de balazse »

Eu la un moment dat am propus sa se introduca o posibilitate ca pe server sa se poate vedea cine este legat in retea, adica cine lucreaza, precum daca este nevoie sa se poate "da afara", deoarece daca cineva uita sa iasa din program, iar accesul la pc nu este posibil nu te lasa sa faci salvare/actualizare.
Poate va fi ceva asemnator.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#329 Mesaj de tomac »

@andreis491 - nu chiar. Așa cum e acum funcționează în rețea. E pe aproape. Răbdare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: noutati versiuni

#330 Mesaj de andreis491 »

Stiu ca functioneaza si in prezent in retea. Insa au fost unele "reclamatii" cu privire la acest mod de functionare si am presupus ca va fi ceva gen server / client.
Atunci va fi cumva posibila salvarea datelor pe un server in cloud sau ceva asemanator ?
Daca nici asta nu e, vreau sa cumpar o vocala :)

Scrie răspuns